Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

Ehliyeti geri alma işlemleri için cezada size verilen süre kadar beklemeniz gerekiyor.

El konulan ildeki veya bölgedeki trafik denetleme şubesine giderek geri alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verilen ceza miktarını ödemenizde gerekiyor. Evraklarınızla başvurduğunuzda size bilgi vereceklerdir.

Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

1. ve 2. kez trafikte alkol sınırını aşarak yakalanan ve trafik ihlali yapan sürücülerin, ehliyetlerini geri alabilmek için el konulan süre kadar beklemeleri gerekir. İlgili süre dolduğunda da bulundukları ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden ehliyetlerini geri alabilirler.

Alkollü araç kullanarak 3. kez kural ihlali yapan sürücüler, ehliyetini almak için psiko-teknik değerlendirmeden geçer ve kişi araç kullanmaya uygun görülürse ehliyetini geri alması söz konusudur.

Araç Trafikten Men Edildiyse Nasıl Geri Alır?

Alkolmetre ile yapılan ölçümde yasal alkol sınırını geçen sürücülerin araçları trafikten çekilir. Ancak araç, sürücünün de belirlediği ve araç türü için geçerli sürücü belgesi olan bir başka sürücüye Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından teslim edilebilir. Eğer aracı alabilecek kimse yoksa sürücü, ehliyetine el konulan süre boyunca bekler.

Araç Sigortalarının hiçbiri Alkollüyken Yapılan Trafik Kazalarını Karşılamaz

Alkollü halde yapılan kazada öncelikle yetkililer tarafından kazaya neden olan etken araştırılıp, sürücünün eğer alkol alma sınırını aştığı için bir kazaya sebep olması durumunda ortaya çıkan zarar, Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası’nın teminatları dışında kalır. Kazanın başka bir sorundan kaynaklanması durumunda ise masraflar araç sigortaları kapsamına girerek sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol