satılık motosikletler

Egzoz beyaz duman atıyor, neden?

serviste motosiklet

Egzoz beyaz duman atıyor, neden?

İçten yanmalı motorlarda yanan akaryakıt ve hava karşımın gaz hali ile çıkmasına “egsos” ve “egzos” gibi isimler takılmış olmasına rağmen Türk Dil Kurumuna göre doğru yazılım şekli “egzoz”dur. Egzoz  yakıt ve hava karışımın gaz hali olduğu için araçtan çıkışı aslında bir noktada uyarıcıdır. En sık görülen renk ise beyazdır ve sorunun çözümü basittir.

Motorun beyaz duman atması” olarak da ifade edilen egzozdan beyaz duman çıkmasının nedeni, birçok sürücünün düşündüğü ilk olarak soğuk havadan kaynaklandığıdır ama doğrusu değildir. Sorun büyük ihtimalle: Soğutma sıvısı, silindir yanma odalarına sızmış ve buharlaşmış olur. Bu da silindir blok contası arızası, silindir kapak hasarı veya silindir bloğunun çatlaması nedeniyle olmuş olmasıdır. İnce ve şeffaf su buharı da çıkıyorsa sorun yok ama yoğun beyaz renkli bir duman çıkıyorsa silindirleri kontrol ettirmenizde fayda var demektir.

Genellikle soğutma veya yağ sızıntısı probleminde bu şekilde beyaz duman atmaya sebep olabilmektedir. Ama büyük bir problem değildir, motorunuz kötü durumda demek değildir. Emin olmak için bir servise uğrayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Beyaz egzoz dumanının sebebini anlamanın ilk yolu radyatör veya soğutma suyu haznesindeki antifirizlli suyun kontrol edilmesidir. Motor sıcakken veya çalışırken radyatör kapağını ya da soğutma suyu deposu kapağını kesinlikle açmayınız. Motordaki iç basınç, sıcak suyun elinize, yüzünüze fışkırmasına ve yaralanmanıza sebep olur. Her zaman motorun yeteri kadar soğumasını bekleyiniz. Soğutma suyu seviyesi doğru olsa bile, beyaz duman bir sızıntının habercisidir. Bu nedenle ciddi bir şekilde kontrol edilmeli gerekirse motor basınç testi yaptırılmalıdır.

Eğer conta yanmışsa, motorda tekleme, vuruntu, hararetin aşırı yükselmesi ve motorun güç kaybetmesi gibi problemler de ortaya çıkacaktır. Hatta çalışmamasına bile neden olmaktadır.

Yanma odasına sızan soğutma sıvısı beyaz renk, yağ sızıntısı mavi renk, şanzıman sorunları gri renk egzoz dumanı oluşturur. Genellikle tıkalı hava filtresi, hatalı yakıt karışımı ve enjektör arızaları ise siyah egzoz dumanına sebep olur.

Ek olarak, bazen hileli veya kötü bir yakıtta beyaz dumana ve motor performans sorunlarına neden olur. Bu durumda yakıtı bitirene kadar aracı bu şekilde kullanmanız gerekir. Yeni aldığınız yakıtta da sorun devam ediyorsa, aracı iyi bir servise götürerek mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Diğer önemli bilgiler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

1 Yorum

[…] Egzoz beyaz duman atıyor, neden? […]

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir