ECE 22.06 Standardı 2023’te Geliyor | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
1 ay ago
286 Views

ECE 22.06 Standardı 2023’te Geliyor. ECE 22.06‘da hangi değişiklikler geliyor? İlk olarak, yönetmelikte yer alan kask konfigürasyonlarının tanımına ilişkin bazı bilgiler var:

İlk önce kısaltmaları açıklayalım

(J) Jet: Yüzün alt kısmını örten herhangi bir parçası olmayan kask. Açık yüzlü kask.

(NP) Jet: Çeneyi korumayan, yüzün alt kısmını örten çıkarılabilir veya hareketli parçaya sahip kask. (Kaskın çeneye koruma sağlamadığına dair bir uyarı ile işaretlenir.)

(P) Tam yüz: Yüzün alt kısmını kaplayan ve çeneyi korumayı amaçlayan, kaskın çıkarılabilir, hareketli veya ayrılmaz (kalıcı olarak sabitlenmiş) tümüne sahip kask

(P / J) Modüler Kask: Çene siperi yerinde olsun veya olmasın her iki kullanım koşulu için gereksinimleri karşılayan, hareketli veya çıkarılabilir koruyucu alt yüz kapağına sahip bir kask anlamına gelir. Çene koruması yalnızca alt yüz kapağı konumundayken garanti edilir. Modüler kasklarda, tutma sistemi testleri J ve P konfigürasyonunda yapılmalıdır.

Yönetmeliklerdeki açıklamalar

Yönetmelik (Bölüm 6.17), entegre veya dahili güneşliklerin işlevini ele almaktadır: “Bir güneş siperi, vizörün hareketini kısıtlamayacak veya engellemeyecektir. Vizör açıldığında, güneşlik çalışma pozisyonunda dönebilir. Basit bir hareketle güneş siperi, vizörden ayrı olarak görüş alanının dışına çıkarılabilecektir. “

Ek olarak, ister harici ister dahili olarak monte edilmiş olsun, güneş siperi, görüş alanını gereken 105 ° çevresel görüşten daha azıyla, yataydan 7 ° yukarı ve 45 ° aşağıya doğru görüş alanını kısıtlayamaz, görünür ışığın yüzde 80’ini iletmelidir ve optik olarak net ve doğru olmalıdır.

Yönetmelik, “göze çarpma” konusunu veya kaskın hem gün ışığı hem de düşük ışık koşullarında diğer sürücüler için ne kadar görünür olduğunu ele almaktadır. Yönetmeliğin bu bölümü (Bölüm 6.18), ya standart fabrikada uygulanabilen ya da kaskla birlikte sağlanan ve son kullanıcı tarafından uygulanan, kask üzerinde retroreflektif malzemelerin kullanımı ile ilgilidir. Yönetmeliğin bu kısmı, bu hükmün uygulanabilir olup olmadığı konusunda ECE 22.06’yı benimseyen yargı yetkisine bağlıdır. Kullanma durumunda, yansıtıcı malzeme, en az 18 cm kapsamalıdır 2 .

Dış yüz siperi veya vizör, çarpma tertibatı ekranı delmeden, kırmadan veya yerinden oynamadan saniyede 60 metre (M / sn) hızla hareket eden 6 mm çapında ve 0,86 g çelik bir bilyenin etkisine dayanabilmelidir.

Fotokromik, sıvı kristal veya eşdeğer vizör olarak iki farklı seviyeye sahip bir vizörün maksimum ve minimum ışık geçirgenliğini tanımlamak için hükümler de dahil edilmiştir.

Yönetmelik ayrıca, yüz siperinin gerçekten “buğu önleyici” olup olmadığını ölçmek için nesnel bir standart sağlayan dış yüz siperinin “buğu önleyici” özellikleriyle ilgilenir: “Vizörün iç yüzü şu şekilde kabul edilir: Speküler geçirgenliğin karesi 20 saniye içinde buğulanmadan başlangıç ​​değerinin yüzde 80’inin altına düşmemişse, buğu geciktirici bir yapıya sahip olmalıdır. “

Aksesuarlı kasklar, ekipmanın performans üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığından ve kask ve / veya vizörün geçerli gereksinimleri karşılamaya devam ettiğinden emin olmak için test edilir. Testler, enerji emilimi, keskin kenarların varlığı ve görüş alanındaki değişiklik üzerindeki herhangi bir etkiyi değerlendirmek için aksesuar takılıyken ve takılmadan yapılır. Test için aksesuarlar kask üreticisinin spesifikasyonlarına göre takılır. Onay, yalnızca sertifika testi sırasında kullanılan aksesuarlar için geçerlidir.

Mevcut ECE 22.05 standardındaki bazı gereklilikler korunur. Örneğin, kask yüzeyinden 2,0 mm’yi aşan hiçbir çıkıntı olmayabilir; Darbe zayıflama tepe ivmesi, standart doğrusal darbe ve yüksek enerjili darbe testi (≤2.880 HIC) için maksimum ≤275g (≤2.400 kafa travması kriteri veya HIC) ve düşük enerji darbe testi için ≤180g (≤1.300 HIC) olarak belirtilmiştir. Darbe testleri, minimum 8.5 M / sn’lik bir kafa biçimine sahip olacaktır.

Dönme (eğik darbe) kuvvetleri ve aşınma direnci testleri değişmeden kalıyor. Çene kayışı tutma sisteminin mukavemeti, aşınması ve gerilmesi için yapılan testlerde olduğu gibi, etki noktası özellikleri ve kask çevre koşullandırma kriterleri aynı kalır.

 

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları