Giriş Yap
Ducati 748R

Ducati 748R

Ducati, 1994’te temel 748 Biposto (“iki koltuk” anlamına gelir) ile başlayarak ve ardından daha güçlü seçenekler olarak 1995-96 748SP ve 1996-99 748SPS ile başlayarak 748’in çeşitli varyasyonlarını üretti. Ducati, 2000 yılında 748 model serisini üçüncü bir varyasyon içerecek şekilde yeniledi.

Temel model artık Biposto veya Monoposto olarak sunulan, 3 kollu altın jantlar ve altın çerçeveli 748E olarak biliniyordu. Kaporta üzerindeki serbest bırakılan Dzus bağlantı elemanları gitti, yerini düz kaporta tutturucularla değiştirdi ve çerçeve ayrıca sabit bir direksiyon kafa açısına sahipti. Arka şok, Showa çatallı bir Sachs-Boge ünitesiydi. Bu, maliyetleri düşürmeye yardımcı oldu.

Ara model Ducati 748S olarak biliniyordu. Bu , gri çerçeveye uyması için daha hafif 5 kollu Marchesini jantlara sahipti ve aynı zamanda önceki ayarlanabilir direksiyon kafasını da koruyordu. Arka amortisör artık önde Showa çatalları olan bir Showa ünitesiydi ve “yapışmayı azaltmak” için çatal desteklerinde Titanyum-Nitrür (TiN) kaplamadan yararlandı ve bu da ona altın rengi verdi. Motor 748E ile aynıydı.

Serinin en üst modeli, Ducati’nin yalnızca çok sınırlı sayıda üretilen yarış homologasyon modeli olan 748R idi. Bu motor yine SPS modelinin bir türeviydi, ancak daha fazla ayar içeriyordu. Temel fark, R modelinin 748E ve S modelinin geleneksel gaz kelebeği gövdelerine, titanyum bağlantı çubuklarına, titanyum valflere ve daha aşırı valf zamanlamasına kıyasla bir tepe duş enjektör düzenlemesine sahip olmasıdır.

Bu nedenle, 748R daha büyük, iki parçalı bir hava kutusuna sahiptir ve bu nedenle çerçeve de buna uyum sağlamak için farklıdır. Süspansiyon seçimi, hem arka amortisör hem de ön çatallar için Ohlins idi, ancak 2000’deki ilk modellerde Showa titanyum nitrür (TiN) ön çatallar ve bir Showa amortisör kullanıldı. Motor, bunun daha sonra yarışta kullanım için homologe edilmesini sağlamak için çok basit bir kaydırmalı debriyaj ve bir yağ soğutucusu içeriyordu.

Ducati ayrıca, tam yarış makineleri olarak tasarlanan ve bu nedenle hiçbir yol ekipmanı (ışıklar, kilometre sayacı, aynalar) olmadan gelen çok sınırlı sayıda (20’den az) 748RS makinesi üretti. Motorun iç aksamları ve bileşenleri, çeşitli hafif, yüksek mukavemetli malzemeler kullanarak, onları satın almayı, çalıştırmayı ve bakımını son derece pahalı hale getiren yol tabanlı Ducati’den çok farklıydı. RS, 54 mm’lik bir egzoz sistemiyle geldi ve ağırlığı daha da azaltmak için çerçevede biraz daha küçük boyutta Chromoly boru kullanıldı.

2002 yılında Ducati, 748S ile aynı bileşenleri kullanan ancak düz gri gövde yapısına, gri çerçeveye ve kırmızı Marchesini 5 kollu jantlara sahip sınırlı sayıda üretilen 748S Senna’yı da üretti.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok