Giriş Yap
Dönüşler için ufak tüyolar

MM_JC_Leaning-1-590x556

Dönüşlerde motorla aramızdaki denge çizgisini koruyabilirsek savrulma, teker kayması ve motorun denge yitirip bizi üzerinden atması gibi sorunlarla karşılaşmayız. Uçağın süzülüşü gibi o dönüşten çıkışımız muhteşem olur. Dönülmeyecek hızlar hariç bu denge kolay bozulmaz. Siz denge merkezini zorlamadıkça bu çizgiden fazla ödün vermedikçe kaza yapma riskiniz artmayacaktır. Siz bu denge çizgisini korudukça lastikler yolu tamamıyla kavrayacak, rahat dönmenizi sağlayacaktır.

MM_JC_Leaning-2-590x557

Farklı durumlar örneğin; dışa doğru yatmada orta denge çizgisi bozulmakta dönüş daha uzun sürmektedir. Dönüşe fazla yattığınızı düşünüyorsanız kendinizi şekildeki gibi ters yöne doğru eğerek o denge çizgisini dışa itebilirsiniz. Bu ters itme kuvveti, yerçekimini ve dönüşü aksi istikamete çevirerek dönüşün daha açık ve uzun olmasını sağlayacaktır.

MM_JC_Leaning-3-590x557

Yerçekimi ve denge merkezini değiştirerek daha kısa sürede dönebilir ama risklerinede katlanmak zorunda kalabiliriz. Yarışçıların kullandığı bu teknik motor kullanmayı az bilenler ve yeni kullanıcılar için tehlike oluşturacaktır. Denge merkezinin değişmesi yüksek hızlarda kötü kazalara sebebiyet vermektedir.

 

Kaynak: http://www.cycleworld.com/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok