Deneme Tahtası Leh’e doğru yolculuğa devam ediyor

by motosiklet
2 sene ago
82 Views

İstanbul’dan yola çıkan, iran, pakistan ve sonunda Hindistan’a ulaşan Deneme tahtası ekibi Hindistan’da Keşmir bölgesinde Leh’e doğru yolculuğuna devam ediyor.

Yolda dostlarla buluşmak kadar keyifli bir şey yok 😁 @ride2world Fatih ve Tuğçe’yle buluşmak yolculuğun en güzel anlarından biri oldu 😁Bol muhabbet ettik, ters yönlerde gittiğimiz için karşılıklı bilgi aldık ve videolar çektik. Çok daha keyifliyiz ve Leh’e doğru süreceğiz.

Leh nasıl bir yer?

Leh’in başkenti Ladak, Sinkiang’dan Batı Asya’ya ve Hindistan ovalarına uzanan tarihi “İpek Yolu”nun kesişim noktalarında Cemmu ve Keşmir’in doğu kısmının yanından uzanır.

Daha fazla bilgi

Leh – Ladakh’ın başkenti
Ladakh Hindistan’ın kuzeyinde yer alır ve Hindistan’ın yoğun nüfusuna rağmen, dünyada nüfus yoğunluğunun en düşük olan bölgesi olarak bilinir.

Başkenti Leh’ tir ve bu kentte sadece 15.000 insan yaşıyor. Ülkenin toplam nüfusu ise 100.000 civarında. Tüm ülke dağlıktır ve Leh kenti deniz seviyesinden 3.700 m yüksekte yer alır.

Tam bir kartal yuvası gibi olduğundan, uçak inişe geçmeden önceden havada 4 kez spiral gibi dönüp limana iner. Havalimanı ise küçük bir askeri limandır.

Ladakh halkı Tibet kökenli olduğundan, dış görünüşleri itibari ile Hindistan halkına benzemiyor.

Ladakh halkının %55 Budist ve diğer %45 oranı Müslüman ve Hindular paylaşıyor. Ancak bu iki din arasında herhangi bir fark görülmüyor. Herkes aynı haklara sahip ve tüm insanlar birbirine saygı gösteriyor. Dilleri Ladakh dili, Hindistan’ın resmi olarak kabul edilen 18 dilden birisi, ancak neredeyse herkes İngilizce konuşuyor, ama İngilizcelerini anlamak için ayrı bir tercüman gerek.

Birçok ülkeyi yaya olarak gezmeme rağmen, yani genellikle şehirlerin dışını ve ülkelerin gerçek yüzlerini gördüğümden, şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Hiçbir ülkede bu kadar hoşgörü, yoksulluğa rağmen bu kadar sevgi görmedim.

İstatislikler inanılmaz rakamlar gösteriyor: bu ülkede suç oranı %0! Yüksek sesle konuşmak, tartışmak, kavga etmek en büyük saygısızlık olarak biliniyor.

Ladakh’ta bulunduğum 2 hafta içinde arkadaş olduğum Namgyal ile kötülük hakkında konuştuğumuzda, bana verdiği yanıt çok düşündürücü: ‘biz kötülüğün ne olduğunu bilmiyoruz ki…’

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir