Giriş Yap
Covid-19’da Aslında Neydi? Ne yaptık?

covid 19 death

Covid-19’da Aslında Neydi? Ne yaptık? 

1. Aslında hiçbir sebeple evden çıkmamalısın ama mecbursan çıkabilirsin. Çık ama çabuk gir, sahillerde polis var, ara sokaklarda gez, çünkü akıllısın sen bir yolunu bulursun.
2. Maskeler işe yaramaz ama yine de takman gerekebilir, çünkü seni koruyabilir. Gerçi korumaz ama diğer taraftan mecburi. Aldığımız tüm maskeler hava geçiriyorsa nasıl koruyor, bilmiyorsan sana anlatalım.
3. Açık olanlar hariç bütün dükkanlar kapalı. Kapalı olanlar sipariş alıyor ama bazı kapalılar kıraathaneye döndü, bazıları ise pavyona döndü, neyse polis yakaladı, cezasını kesti.
4. Hastanelere asla gitmemelisin ama gitmen gerekiyorsa gitmelisin. Aynısı doktorlar için de geçerli, sadece acil durumlarda gitmelisin, ama çok hastaysan gitmemelisin.
5. Bu virüs ölümcül ama aynı zamanda çok korkmaya da gerek yok, sadece bazen küresel bir felakete neden olabilir. henüz çok ölen yok ama artıyor, yok yok sen endişelenme, şu anda mükemmel durumdasın.
6. Eldivenler sizi korumaz ama yine de işe yarabilir. Maske, eldiven ve kolonya üçlüsü yoksa derhal ölebilirsin.
7. Herkes evinde kalmalı ama dışarı çıkmak önemli. Hatta çıkınca silah atanları görebilirsin. Hava fişek ise nirvana.
8. Marketlerde ürün kıtlığı yok, ama geç kalırsanız bazı ürünleri bulamazsınız, erken giderseniz belki bulabilirsiniz. O da bazen. Sıralar gittikçe artıyor, dışarıdan ithal buğday, tahıl filan alıyoruz ama bizbize yeteriz.
9. Virüsten etkilenen çocuklar hariç bu virüs çocukları etkilemiyor. Ama etkileniyor dediler. Neyse evde kal.
10. Hayvanlar virüsten etkilenmiyor, ama daha hiçbir insan test edilmeye başlamadan önce Şubat’ta Belçika’da bir kedi test edilmiş ve pozitif çıkmış diyorlar. Artı orada burada birkaç kaplan varmış… Köpeklerde hele hiç rastlanmazmış.
11. Hastalığın birçok semptomu var ama hiç semptom göstermeden de hasta olabilirsin veya semptom gösterirken hasta olmayabilirsin veya semptomsuz taşıyıcı olabilirsin. Neyin ne olduğunu bilmedikleri için taşıyıcılığı tam olarak tarif edemiyoruz fakat sana çaktırmamak için hergün televizyonlarda saçmalıyoruz.
12. Hastalanmamak için iyi beslenmeli ve spor yapmalısın, ancak sadece evindekilerle beslen ve sakın dışarı çıkma veya çık ama hemen gir.
13. Temiz hava almak lazım ama temiz hava almak için mesire yerleri ve deniz kenarlarına gidemezsin, kalabalık semt pazarlarına gidebilirsin. Hava almak için parkta yürüme, ama oturma da. Gerçi yaşlı veya hamileysen oturabilirsin ama dışarı çıkamazsın. Oturursan her şehire göre farklı cezalar yiyebilirsin. Mesela İstanbul’da 1000 tl veya Gaziantep’te 380 tl yiyebilirsin.
14. Yaşlıların yanına gidemezsin ama yaşlılarla ilgilenmek, yiyecek ve ilaç götürmek, yalnız hissettirmemek lazım, ama sakın yanlarına gitme. Uzak durmak veya durmamak işte bütün mesele bu.
15. Hastaysan sakın dışarı çıkma ama eczaneye gidip ilaç al. Ama ilaçlar işe yaramayabilir, yenilerini 5 katı fiyatla satacağız, sen onları bekleyebilirsin.
16. Eve hazır yemek söyleyebilirsin, ki bu yemekler maske ve eldiven kullanmayan, hatta taşıyıcı kişiler tarafından hazırlanmış olabilir. Diğer taraftan marketten aldıklarını evde pişirmeden önce balkonda 3 saat bekletmelisin ki virüs varsa ölsün. Çok acıkmadan sipariş ver ve sakın sıcak söyleme yemeğini, evde kendin ısıtırsın.
17. “Panik yaratmak istemem ama” diye başladığın sürece her türlü rahatsız edici, panik uyandırıcı haber veya yazıyı paylaşabilirsin. Aynısı “doğruluğunu teyit etmedim ama” diye başlayan yalan yanlış haberler için de geçerli. Dünya’dan bile iyiyiz diyorlarsa iyiyiz demek ki yoksa demezler.
18. Yabancılarla aynı otobüste, metroda, markette bulunabilirsin ama akraban ve arkadaşlarınla görüşmemelisin. Her otobüse 5 kişi, minibüse 3 kişi, taksiye sadece 1 kişi binmelisin.
19. Dışarıda uygun sosyal mesafeye dikkat edersen güvendesin ama bu yabancılar için geçerli. Kendi aile ve arkadaşlarınla sosyal mesafeden bile görüşme. Hatta %89 ile kredi al, yeni eve geç. Valla krediler çok indi, çok iyi fırsatlar var.
20. Virüs farklı yüzeylerde farklı sürelerde canlı kalıyor. 2-4 saat veya 6 saat veya 6 gün de olabilir. Ama ortamın nemli olması lazım. Bazen de nemli olması gerekmez. Yani birşey bilmiyoruz, sallıyoruz.
21. Güvenli mesafe 1-1,5 m ama rüzgar varsa 10 m’ye kadar çıkabilir. 20 m diyen çalışma da var. Siz ortalama 4 metre olarak alın mesafeyi. Hemen köye taşınsanız yeridir ama köy yerine gitmek şimdi çok zor, yollar kapalı, en iyisi siz evde kalın.
22. Virüs havada belli bir süre asılı kalabilir. Ama bu kapalı ortamda olabilir. Açık ortamda da olabilir. Veya virüs ağır olduğu için hemen yere inebilir. O yüzden bir kişi 10 kişiyi de enfekte edebilir ama boyu kısaysa enfekte etmeyebilir de…  Uzun boylular yere yatarak gezmeli, orta boylular maske taksın, kısalar güle oynaya gezebilir.
23. Ölü sayısını takip ediyoruz ama kaç kişinin enfekte olduğunu bilmiyoruz çünkü sadece ağır hasta olanları test ediyoruz, çünkü ölürse bu virüsten mi öldüğünü bilmek istiyoruz. Ama bazen 5 katı enfekte var diyorlar, bazıları 10 katı, diyenleri yalancısıyız. EN iyi bildiğimiz şey kimseye güvenmemek.
24. Henüz ilaç bulunamadı, gerçi bir tane bulundu ama testleri tamamlanmadı, yine de zararlı görünmüyor ama aşırı alınırsa zarar verebilir (bütün ilaçlar gibi). Yani ilaç yok aslında var da yok. Amerikan oyunu bunlar, Çin’de olabilir.
25. Virüsün etkisi yok olana kadar evimizde kalmalıyız ama virüs ancak toplumun büyük bir kısmı bağışıklık kazandığında etkisini kaybedecek. Bağışıklık kazanmak için insanların virüsle temas etmesi lazım ama virüsten korunmak için evde kalmalıyız. Ama dediler ki buna karşı bağışıklık hiçbir zaman olmayacak. Aşıdan şirketlere para kazandırana kadar bizi evde tutmaya ve virüz var dışarı çıkmayın demeye devam edecekler.
26. Önümüzdeki 14 gün önemli. Aslın da ondan sonraki 2 hafta daha önemli ama belkide önemli değildir 2 güne belli olur. 30 gün karantina neden var diye sorası geliyor insanın ama sormuyoruz.
27. Karantinanın bitmesi ve yarım bir hayata geçiş Haziran başı olabilir.  Bu belki Eylül’e uzayabilir. 2021’in  bu şekilde geçmesi de bir ihtimal. Yani bilmiyoruz, Dünya battı, yeni salgın yolda diyorlar.
28. Hastalanırsanız tedavi sonucunda test negatif çıkarsa iyileştiniz demektir. Ama belli olmaz tekrar pozitife dönebilir. Bazen 30 hatta 45 gün virüs yaymaya devam edebilirsin dediler.
29. Virüs Çin’de bir hayvan pazarından çıktı ya da Amerika üretti ya da Çin. Amerika Çin’de üretti diyenler de var. İsrail’in oyunu bu diyen bile çıktı hatta İran dedi ki, bize karşı üretildi. Yani Çin ilk sonra Amerika suçlu, sona kimbilir kim!
30. Virüs ilk olarak 2019 Aralık ayında görüldü ama son çalışmalar Eylül’de Çin’in güneyinde ortaya çıktı diyor. Bazıları ise 2 yıl önceden hazırdık diyor.
Alıntıdır

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok