Forum

İran hakkında yanlış bilinenler  

  RSS

ugur33
(@ugur33)
Güvenilir Üye
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 92
21/08/2019 10:12 pm  

İran seyahatine çıkanlar için bilgi

Komşumuz olan İran hakkında maalesef önyargılıyız ve yanlış bilgilere sahibiz. En baştan onları Arap zannediyoruz. Halbuki İranlılar Arap değil, Farslardır.

Genel manada Türkleri severler ve kapılarını açarlar. Bunda tabii Türk TV dizilerini izlemelerinin de payı yok değil. Bizim dizileri bizlerden çok seviyorlar. Hatta diziler sayesinde Türkçe öğrenenlere bile rastladım.

Gezmek için ideal bir yerdir. Afganistan vizesini almak için bir haftalığına gitmişken ülkeyi 2 ay boyunca gezmiştim. Daha da gezecek olsam en az bir 2-3 ay daha ayırmam gerekirdi. Görülecek çok fazla yeri var. Ülkenin her bölgesi neredeyse başka bir kültüre ve tarihe sahip.

Yemekleri, Türk mutfağı kadar olmasa da damak zevkimize uygun ve lezzetlidir.

Ülkeyi gezmek bizlere göre hesaplıdır. Hele bir Avrupa ülkesiyle kıyaslarsanız çok ucuzdur.

Güvenlik sıkıntısı yoktur. Gece gündüz rahatça gezebilirsiniz.

Kadınlar için öyle Afganistan gibi çok zor şartlarda yaşanılan bir yermiş gibi düşünmeyin. Geceleri yanlarında erkek olmadan gezen kadın gruplarını çok gördüm, kimisiyle tanıştım. Tabii taşralarda durum böyle olmasa da şehirlerde gayet normal bir hayat sürüyorlar.

Kadınlar için; turist dahi olsanız başınıza bir şal atma zorunluluğunuz var. Yerel kadınların da belki yarısı baş örtüsünü sadece bir aksesuar gibi kullanıyor, başlarını komple kapattıklarını her zaman görmezsiniz. Kadın erkek beraber gezebilir ya da bir kafede oturabilir. Önceden kurallar çok katıyken günden güne bu durum değişmiş.

Kadın erkek farketmeksizin burunlarına estetik yaptırıyorlar. Bu kadar çok estetikli insanı başka hiçbir ülkede gördüğümü hatırlamıyorum.

İster Müslüman olun ister ateist, ama gezmeyi seviyorsanız önyargılarınızı bir kenara bırakıp İran’a gidip, gezin. Türkiye’nin güneyinde yapacağınız bir haftalık tatil bütçesiyle İran’da iyi şartlarda 2-3 hafta gezersiniz. Ayrıca şu an Ankara’dan Tahran’a giden tren hattı da yeniden açıldı. Geniş vaktiniz varsa uçakla gitmenize de gerek yok. İran’ı gezip de pişman olmak bence çok zor.

instagram.com/rotasizseyyah

Rotasız seyyah diye bir arkadaş yazmış


Alıntı
ugur33
(@ugur33)
Güvenilir Üye
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 92
21/08/2019 10:18 pm  

Birazda gerçeklerden bahsedelim

1) Bakü, Tebriz Ankara.. Farslar hara biz hara...
İran’da 35 milyondan fazla Güney Azerbaycan Türk’ü vardır. Yani Türkçeyi dizilerden öğrenmişler demek çok yüzeysel kalır.

Eğer İran tanıtılacaksa 35 milyondan fazla Türk çok önemli bir ayrıntıdır.

2) İranlılar gerçekte Türkler’den haz etmezler.

3) İran seyahati yaparsanız ve eğer rotasız seyyah değilseniz, Amerika vizeniz olsa bile giriş yapamazsınız. Avrupa için ise sınırda kırk tane soruya maruz kalırsınız.

4) İran, alkol, seks ve uyuşturucu partileri ile de oldukça meşhurdur.


CevapAlıntı
Share: