Forum

Haber sitelerinin çalıntı fotoğraf paylaşması  

  RSS

motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1193
10/11/2019 4:03 pm  

Selam arkadaşlar, bir çok arkadaşımızın konu başlıkları, konuları, yazıları haber siteleri tarafından kopyalanıp kendi sitelerinde izinsiz paylaşılıyor. Buna karşı birlik olup dava açmak gerekiyor.

Delimine YouTube kalanı kısa süre önce showtv'ye karşı açtığı davayı kazanmış, showtv'de aynı youtuber arkadaşı rezil etmek ve fişini çekmek için onu her alanda paylaşmıştı. Fakat showtv'nin mantığını bir türlü çözemiyorsun. İçeriği, görüntüyü kopyalayıp yayınlıyorsun hemde haklı çıkmaya çalışıyorsun. Şimdi aynı durum içerik üreticisi Pınar Bulut'un başına gelmiş durumda.

Bazıları durumu abartmayın demiş. Bence durumun abartmak ile alakası yok. Hanimefendiyi Instagram'dan ve blogundan takip ediyorum. Ciddi bir içerik üreticisi olduğunu biliyorum. Yoğunlugumuzdan dolayı onun kadar olmasak da biz de elimizden geldiğince özgün ve kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Bu gibi geleneksel ve kitlesel medya kuruluşları da, tamamen SEO bazlı içerik üretecek yazarlar ya da yazıları satın alarak hiç gitmedikleri ülkeleri, şehirleri anlatan, hiç çekmedikleri fotoğrafları paylaşan sözde content creator'ların oluşmasına neden oluyor. Bu büyük medya kuruluşları, hanımefendi gibi emek veren bireysel içerik üreticilerinin hakkını çalıyor ve tamamen çalıntı haberleri derleyerek oluşturdukları içeriklerle Google'da ilk sırada çıkıp, gerçek içerik üreticilerinin, dolaylı yoldan kazancını da çalmış oluyor. O yüzden, gerek fotoğraf gerekse de yazı içeriği anlamında yapılan her türlü 'hırsızlık' karşılığını bulmak zorunda. Yoksa siz, blog yazarları olarak, verdiğiniz emeğin hiçbir zaman karşılığını alamazsınız ve kapitalleşen sistemde tıpkı bakkal dükkanlarının yerini BIM'lerin A101'lerin alması gibi, bu büyük markaların içinde, tüm emeğini koyan ama pastanın minicik bir kısmını yiyen küçük figüranlar olarak kalırsınız.

Yazının alt kısmı Pınar Hanım'ın yorumunun altına yazan yolumuzun üstü ekibine aittir. Yani alıntıdır ve haklı bir konudur. Benim yazdıklarımı Facebook'a veya diğer haber sitelerine çalarak koyan akıllı içerik üretemeyen arkadaşlara sözüm şudur, alıntı yaptığınız yeri yazmazsanız, size öyle davalar açarım ki aklınız şaşar. İyi günler


Alıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1193
10/11/2019 4:06 pm  

Sadece fotoğrafı değil içeriği de kopyalayıp paylaşıyorsunuz ama Google bunu algoritma ile çözüyor ve kopya içerikleri kısa sürede en alt sıralara göndermeyi biliyor. Umarım bunun farkına varır ve kopyalamaktan vazgeçersiniz ama bu sizin mesleğiniz haline gelmiş.


CevapAlıntı
Share: