Forum

Tayland Motorla Gezi, Motosikletle Serüven yazmış  

  RSS

aliekber
(@aliekber)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 151
14/06/2018 5:44 pm  

merhaba arkadaşlar, motosikletle serüveni bir süre önce gördüm ve takip etmeye başladım. çok iyi bir facebook kanalı, instagram'da bulamadım. Tayland hakkında bir yazısını gördüm ve paylaşmak istedim. Hem bilgilendirici hem özendirici bir yazı. iyi sürüşler

 

Tayland’ın coğrafi görünümü tavaya benziyor, dümdüz bir ülke, kuzey batısı biraz dağlık, kuzeyi tava kısmı ve güneyi tava sapı. Daha Tayland, daha özgün bölge kuzey.

Güneye indikçe özgünlükten uzaklaşmaya başlıyorsunuz,daha çok tatil,eğlence bölgesi,güneyde yabancı çok,modern hayata geçiş var. Buna paralel olarak kuzeyde yaşam daha ucuz,güneye indikçe pahalılaşıyor, Tay’lar ekmek tüketmiyorlar, ekmeğin yerini pirinç pilavı almış, bir fırın görünce hemen girdim, belli ki yabancılar için açılmış,bir francala ekmek aldım,150 tbh ödedim,yaklaşık 4.5$, özlemişim ekmeği aldım, eee içine peynir lazım, Lotus Tesco diye bir market zincirinde bulabildim,diğer yerlerde yok peynir tüketmiyorlar,100 gr gelir gelmez bir kaşar peyniri buldum 375tbh yaklaşık 12$,tabii bunlar burası için özel şeyler ama diğer tüketim mallarıda güneye indikçe pahalılaşıyor,mesela kuzeyde 15-20 $!a kaldığınız otel kalitesinde güneyde 40-45$ kalabiliyorsunuz. Özetle Tayland’ı tanımak istiyorsanız kuzeyini görmelisiniz.

Motosikletle gezmek için uygun bir ülke, yolları düzgün,trafik güvenli,arabalar motorlara göre trafikte seyrediyor,yavaş kullanıyorlar,çok dikkatliler,motorlarda öyle,kimse sağa sola gir çık yapmıyor,rastgele kapı açmıyor, biliyorlarki sağları solları önleri arkaları motorla dolu, bunun bilincinde hareket ediyorlar, sabırlılılar, aceleci değiller, korna sesi duyulmuyor, biri hata yapsa bile anlayışla karşılanıyor. Burada genellikle küçük motorlar var, motosiklet günlük hayatlarının doğal bir parçası, buna rağmen bize çok şaşırıyorlar, motorla Tayland’ı gezdiğimizi duyunca.

Kiralama fiyatları oldukça uygun,fakat bizim gibi Tayland’ı gezmek isteyenlerin sayısı az olduğundan motorlar daha çok şehiriçi ve yakın civarlara göre kullanımınıza sunuluyor, bu yüzden kiralama şirketine durumu iyi anlatmalısınız, size verilecek motorun uzun yola hazırlıklı bir motor olmasını ısrarla belirtmelisiniz. Şimdiye kadar polis kontrol noktaları dahil hiç durdurulmadık, çipli ehliyetlerimiz burada geçerli, kasko yapmıyorlar, sadece bizdeki trafik sigortası var, trafik burada soldan akıyor, bu sizi ürkütmesin çabuk alışılıyor, özetle burada motosiklet kiralayıp Türkiye’de gezer gibi seyahat edebilirsiniz.

Yiyecek içecek burada çok farklı,mutfaklarını tanıdıkça ağzınıza göre şeyler buluyorsunuz,bulamazsanız zincir marketlerden ve bilinen marka restoranlarından (burger king, kfc vs) yemek yiyebilirsiniz. Kahvaltı ile öğle akşam yemekleri hemen hemen aynı bizde kahvaltı ayrıdır değil mi? Burada öyle değil, kahvaltılar zor geçiyor, bari pilav yiyeyim diyorsunuz lapa gibi yağsız, bazende içine bir sos koyuyorlar o pilavı yemek imkansız oluyor, öyle tuhaf kokuyor ki, iştahınız kesiliyor, işte damak tadı da bu değil mi zaten?

Et yemek istiyorsunuz domuz etinden başka bir şey yok, tavuk etinde fazla sorun olmuyor, fakat bazen ne sosu kullanıyorsa o yer yediğinizde başka bir şey yiyiyormuş hissediyorsunuz. Özetle yemek konusu sorunlu olmakla birlikte aç kalmıyorsunuz, biraz mutfaklarına ilgi gösterir anlamaya çalışırsanız ağzınıza uygun şeyleri olduğunu da keşfediyorsunuz.

Bir yeri güzel yapan insanlarıdır,oradaki yaşam tarzıdır,doğa bir çok yerde güzel olabilir, ancak insan çok önemli, Tay’lar güzel, iyi
saygılı yardımsever hoşgörülü insanlar, hiç tedirgin olmuyorsunuz, kimse sizin ne giydiğinizle, nasıl davrandığınızla ya da onların örf adetlerine uygun davranıp davranmadığınızla ilgilenmiyor, kendinizi özgür hissediyorsunuz, kadın burada erkekler kadar hayatın içinde hatta bazen erkeklerden de önde, kaç göç yok kadın erkek hayatı birlikte yaşıyorlar.

Nereli olduğumuz çok soruluyor, Türkiye deyince çoğu bilmiyor maalesef, İstanbul daha çok biliniyor, Europe deyince haaa diyorlar, haritadan gösteriyorum ülkemizi. Eğitime çok önem veriyorlar, okullar şehir merkezlerinde okul binaları çok güzel, öğrencilerin kıyafetleri pırıl pırıl bir örnek ve de görsel olarak ta iyi seçilmiş kıyafetler, öğrenciler motosikletleriyle okula gidiyorlar, bazen 2-3 öğrenci tek motorla görüyorum, bazıları da yürüyerek, küçük çocukları ebeveynler motosikletleriyle okula götürüyorlar.

Her yerde olduğu gibi burada da zengin ve fakir var, fakat bizde ve batıdaki gibi sokalarda yatan yok gibi, tek tük gördüm, Bangkok’u ayrı tutuyorum, Bangkok dünyanın diğer metropolleri gibi. Askeri bir yönetim varmış şu an, ortalıkta asker görünmüyor. Bazı büyük şehir girişlerinde polis kontrol noktaları var, askeri yönetim olmasına rağmen son yıllarda Taylan Bahtı Amerikan dolarına ve diğer dövizlere karşı değerleniyor, benimde hissettiğim (bu konuda bir şey okumuş bilmişliğim yoktur) iyiye gidiyorlar, parasının bu değerlenmesi devam ederse Taylan biz Türkler için ucuz tatil ülkesi olmaktan çıkacaktır.

Dinlerine bağlı oldukları izlenimi edindim, her yerde tapınaklar var, bizdeki camiler gibi,ama kimsenin de kimseye karışmadığını bir dayatma içinde olmadıklarını bu konuyu kendi bireysel dünyalarında yaşadıklarını hissettirdiler bana. Tapınakların mimarisi muhteşem,ilk bakışta birbirlerine çok benziyor gibi gözükse de detaylara girince farklılıkları görüyorsunuz, her yaşam merkezinde tapınak var sayısı az ama özene bözene yapılmış, her birinde mimariye sanata hayran kalıyorsunuz, bizdeki gibi her sokakta ibadet yeri yok, aynı şeyi İran’da da görmüştüm, İran’da da cami az ama olan camiler çok güzeldi, mimarisine iç dekorasyonuna çok ihtimam gösterilmişti. Umarım zamanla bizde de bu tür hassasiyet gelişir.

Netice itibariyle Tayland’ı ilk kez gören biri olarak bende olumlu izlenim bıraktı bu ülke. Yazdıklarım hiç bir bilimsel veriye
dayanmamaktadır, tamamen gördüklerim ve hissettiklerime dayanmaktadır. Bir çırpıda aklıma gelenleri yazdım, atladığım konular olmuştur mutlaka, sorarsanız o konulardaki izlenimlerimi de yazarım, şimdilik hoşçakalın.


Alıntı
Share:

Facebook Yorumları