Forum

İran sınır kapısı bilgi  

  RSS

Alkentmoto
(@alkentmoto)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 141
31/07/2018 1:26 am  

Merhaba arkadaşlar, bu bilgi karavancıar sayfasından Murat Ali tarafından paylaşıldı.

İrana özel aracıyla gitmeyi düşünen arkadaşlara;

1. Gürbulak sınır kapısına vardınız. mesai saatleri içinde olmanız lazım. 280 tl triptik belgesi için+ kişi başı 15 tl. çıkış pulu+ 200 dolar teminat. (sınır kapısı geçiş kısmında onlarca çoçuk dolaşıyor aracınızı kesinlikle kilitleyin)

2. Türkiye tarafından İran'a araçta yolcu geçemiyor. Şöfor ayrı yolcular ayrı bir yerden geçiyor. Eşimle kızım pasaportlarını aldılar iran tarafına geçmek için ayrıldık .iran kısmına geçmek için araçta kapının açılmasını bekliyorum. Kapı açılıyor film başlıyor.

3. Eğer aracınız gösterişli ve pahalı görünümlü dikkat çekiciyse avsınızbundan böyle. sivilmi resmi mi olduğunu anayamadığım iki kişi yanıma geliyor.türkçe konuşuyor. yardım edeceklerini söylüyorlar. Evraklarla içeri giriyoruz. polis pasaportu alıp ilk sayfasını açıp deport deyip kenara atıyor. anlamadım derken yanımdakiler irana giremeyecegimi söylüyorlar. sebep ne diyorum? daha önce otuzdan fazla ülkeye girdiğim pasaportu aldığım ilk yıl oluşan çapı yarım santim bile olmayan her hangi bir bilgiyi bozmayan "SU LEKESİ". tabi bu arada eşim ve kızım iran tarafında geçmiş bekliyor. Ben irana giremiyorum. yalvar yakar polis nuh diyor peygamber demiyor. Bu arada işlem yapılan diğer pasaportları görüyorum pasaport bildiğin parçalanmış. onları gösteriyorum yaklaşık iki saat oraladarda dolaştıktan sonra ikna oldular.

4. Araç evrak triptik halledip binadan çıkabildim. ilk karşılayanlar dolar yada tl verip iran riyali almam gerektiğini söylüyor diğeride sigorta yaptığını anlatıyor. tabi sonradan ögreniyoruz riyal devlet kurunda ve serbest piyasada yüzde yüz farklıymış. siz siz olun orda para bozdurmayın bozduracaksanızda 100 dolardan fazla kesinlikle bozdurmayın. zaten 100 dolar karşılığı 800000 eder (ama enfilasyondan dolayı sürekli deger kaybediyor) riyaller size en az iki üç gün yeme içme yakıt yatma fazlasıyla yeter. sigortada gümrük alanını sonunda bir bina var çıkmadan orada yapılıyor. benden 40 dolar aldı. iki kat fazla almış. (iranda tebrizliler için şeytan tabiri kullanılıyormuş diyenlerin yalancısıyım). neyse attık kendimizi dışarı

5. ilk hedef tebriz bu arada iranla türkiye arasında 1,5 saat farkı var. hava kararıyor. yollarda çökmeler ve tümsekler var. şehir içinde de öyle kasisler varki duvar gibi dikkat etmezseniz aracınıza çok büyük hasar verirsiniz. karanlıkta görünmüyorlarda.

6. aracımız dizeldi orada mazot GAZOİL diye satılıyor. ben ek filitre taktırdım gitmden. ordaki arçlar benzinli ve dogalgazlı olduğu için bizim eurodizel kalitesinde yakıt zaten yok. biraz kaliteli olanlarda şehir içlerinde satılmıyor. şehir giriş çıkışı ve otobanda var. almadan kesinlikle GAZOİL diye ısrarla belirtin. 60 litre mazota 360000 riyal yani bizim parayla 25-30 lira ödedim. ve ondan sonra ne kontagı ve de klimayı kapattım.

5.btebriz-tahran- kum- isfahan-hoy ve civarı yerleri dolaştık hava sıcak tahran girişindeki olaydan dolayı moralimiz bozulduğu için dönüşe geçmeye karar verdik aslında niyetimiz daha güneye inip hatta bender lengeh limanından feribotla birleşik arap emirlikleri dubai ye geçmekti. ama pasaporttaki su lekesinden dolayı korkumuzdan denemedik.

6. aklımız hala su lekesinde yine sorun çıkarsa ya tahrana yada urumiyedeki konsolosluga dönmek zorunda kalacaktık dönüşte bari vandan çıkalım dedik ama yol oranında çok kötüydü. gümrük ise daha berbattı. arabanın etrafını onlarca çoçuk genç kapladı işlemini ben yaptırayım diye. girerkenki olaylardan dolayı hepsini tersledim. neyse sıraya girdik bekle bekle kapı açılmıyor. bu arada o çocuk ve gençlerinden dediklerinden huylanıp birine sordum bunlar ne diyor diye.

7. megerse dizel araçlar irana girerse ceza ödüyormuş. 1200000 riyal ceza çıkardılar. ödedik. birde depo hacmine göre katkı alıyorlarmış onun içinde 2700000 riyal ödedik tabi bunlar için koşur oradan oraya git gel.

8. önce ben çıkış yapmayı denedim eşim ve kızım iran tarafında bekledi. burada polis pasaporta hiç bir şey demedi. direk çıkış damgasını bastı. neyse eşim kızımıda aradım onlarda geçtiler.

Bilgi olması için paylaştım, umauma yararlı olmuştur.

Alkent motor grubu adına Uğur çelik


Alıntı
Share: