Forum

Trafik Sigortası Basamakları Nasıl Hesaplanır Fiyatları Ne Kadar?  

  RSS

motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1047
20/09/2019 10:19 pm  

Zorunlu trafik sigortası basamak hesaplaması yürürlüğe giren 12 Nisan 2017 tarihli uygulama ile hayatımızda yerini aldı. Zorunlu trafik sigortası yaptıran sigorta şirketlerinin ettiği zararlardan yola çıkılarak yapılan düzenleme ile oluşturulan 7 basamağa göre sigorta primi hesaplanması esası kabul edildi. Devlet de tavan fiyat uygulaması belirleyerek hem araç sürücülerini hem de sigorta şirketlerini koruyacak bir düzenleme uygulamaya geçirdi. Uygulama yürürlüğe girmesi ile birlikte detayları hakkında araç sürücülerinin aklında pek çok soru işareti bıraktı. Bu soru işaretlerine açıklık getirilerek yasanın sağladığı avantajlar ve dezavantajlar hakkında fikir sahibi olmak mümkün olacaktır.

Trafik Sigortası Basamakları ve Basamak Fiyatları Nelerdir?

Yeni uygulama ile toplamda 7 adet trafik sigortası basamağı getirildiğinden bahsetmiştik. Trafik sigortası basamak fiyatları 2018 konusunda yapılacak olan açıklama ile birlikte basamakların ne şekilde çalıştığı ve araç sürücülerine ne şekilde etkilediği daha anlaşılır olacaktır. İstanbul ili için zorunlu trafik sigortası yaptıracak araç sürücüleri ortalama olarak;

  • Basamak için 2.712 TL,
  • Basamak için 2.169 TL,
  • Basamak için 1.627 TL,
  • Basamak için 1.085 TL,
  • Basamak için 922 TL,
  • Basamak için 759 TL,
  • Basamak için 597 TL

Ücret ödeyeceklerdir.


Alıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1047
20/09/2019 10:20 pm  

İlk Kez Trafik Sigortası Yaptıracaklar Hangi Basamaktan Başlar?

 

Uygulamaya giren basamak sisteminde ilk defa trafik sigortası yaptıracaklar 2018 yılı içerisinde de 4. Basamaktan giriş yapacaklar. Bulundukları ilin trafik risk yoğunluğuna ve çalışacakları sigorta şirketine göre ödeyecekleri 1 yıllık zorunlu trafik sigorta prim ücreti değişkenlik gösterse de 2018 yılı için 1.085 TL’den fazla sigorta prim ücreti ödemeyecekler. İlk yılı kazasız atlatmaları halinde 5. Basamağa terfi ederek yeni yıl zam oranına eklemiş tavan ücreti kapsamında yeni sigorta prim ücreti hesaplaması ayriyeten yapılacaktır.


CevapAlıntı
Share: