Forum

Motosiklet sürüş teknikleri  

  RSS

(@bulent)
Güvenilir Üye
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 89
11/11/2019 11:23 am  

Sürüş teknikleri hakkında detaylı bir yazı buldum, paylaşıyorum

SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

ZOR DURUMLAR

Motosiklet kullanırken aldığınız zevki kabusa çevirebilecek zor durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarla başetmek için bazı püf noktalarını iyi öğrenmelisiniz.

Dik Tırmanış

İstanbul gibi yokuşu bol bir şehirde sıklıkla dik yokuşlara rastlayabilirsiniz. Üstelik yokuş tırmanırken sıkışık trafik içinde kalabilir, manevra yapmanız gerekebilir. Tırmanış sırasında motosikletin ağırlık merkezi ortadan arkaya kayar. Ön tekerleğe az ağırlık bindiğinden hem frenleme hem de yönlendirme işlevleri zayıflar. Bir çok durumda sadece ön frenle yola tutunamaz geri kayarsınız. Gazı dikkatli kullanmazsanız ön tekerlek havalanır, manevra yapamaz, dengenizi kaybedebilirsiniz.

Yokuşta motosikleti kaldırmak zorlaşır, debriyaj kontrolü önem kazanır. Ama zorluğun çoğu psikolojik olabilir.

Yokuş başlamadan gerekli vitesi seçerek bu işi yokuşun ortasına bırakmayın.

Yüklü bir şekilde çok dik bir yokuşu çıkarken öne doğru eğilerek ağırlığı dengelemek gerekebilir.

Tırmanış sırasında yolda tutunabilmek için arka freni kullanmalısınız. Bunun için sağ ayağınızı fren yapabilmek için serbest bırakın. Dururken denge sağlamak için sol ayağınızı kullanın.

– Dik yokuşlarda zorluklar yaşadınız mı?

U Dönüşü

Dar alanda yavaş U dönüşü yapmak için motosikletinizi dönüş yönünde yatırırken kendi ağırlığınızı ters tarafa verin. Dönüşünüz çok daha dengeli ve çabuk olacaktır.

Dönüş sırasında önünüze değil dönmek istediğiniz noktaya bakmayı unutmayın.

Yolda mazot, çakıl, buz …

Yol üzerinde karşılaşabileceğiniz bozukluklarla başetme yöntemi genelde aynıdır. Eğer tehlikeden kaçınamıyor, üzerinden geçmek zorunda kalıyorsanız fren veya gazı kullanmadan, yön değiştirmeden debriyajı sıkarak tehlikenin üzerinden geçin.

Eğer engelle virajda karşılaştıysanız gerekli yavaşlamayı ve motosikleti düzeltmeyi önceden yapmalı ve aynı şekilde tehlikenin üzerinden geçmelisiniz.

Düşen motosikleti kaldırmak

Evet, motoru düşürdünüz. Yanlızsınız, nasıl kaldıracaksınız?

Motosikletinizi kaldırmak için belinize zarar vermeyin sakın. Gücü belinizden değil bacaklarınızdan almalısınız.

En kolay yöntem şudur: Motosiklete, yattığı taraftan yaklaşıp arkanızı dönün. Sola yatmış ise sol taraftan yaklaşıp sağ elinizle sol gidonu, sol elinizle motosikletin arkasını sağlam bir noktadan tutun. Sağ elinizdeki gidonu çekerek motorun yerden biraz havalanmasını sağlayın. Kalçanızı selenin yatık olduğu taraftaki köşesine dayayın. Ufak adımlarla geri geri yürüyün. Motosikletiniz yükselecektir.

Bu yöntemle kadın bir sürücünün iri bir motosikleti kaldırması mümkün olmaktadır.

Engel Geçmek

Yolda demir çubuk, takoz, çukur kibi bir engel ile karşılaştığınızda ilk önce ondan kaçınmayı düşünün. Engele gözlerinizi dikmeyin. Nereye bakarsanız oraya gidersiniz. Kontra, yani gidonu dönmek istediğiniz tarafa iterek hızla yön değiştirme yöntemini kullanabilirsiniz.

Engelin üzerinden geçmeniz gerekirse hafif ayağa kalkın, ağırlığınızı arkaya verin ve fren yapmayın.

Patlak Lastik

Sürüş sırasında lastiğiniz patlarsa fren yapmamaya çalışarak ve ani hareketlerden kaçınarak güvenli bir şekilde yol kenarına geçmeye çalışın.

Rüzgar

Genellikle sabit esen rüzgardan çok bina ve araç aralarında, köprü, viyadük üzerlerinde esen değişken rüzgarın olumsuz etkisi olacaktır.

Rüzgarın estiği tarafa doğru gidonu iterek motosikletinizin yatmasını sağlayın ve dengeleyin. Geniş bir aracı geçerken, köprüye yaklaşırken karşılaşacağınız rüzgara hazırlıklı olun. Rüzgarın nereden ne zaman esebileceğini öngörmek için T.A.K.U.’yu kullanın.

İstanbul’da lodos fırtınası sırasında Boğaz Köprüsü’nden geçmek gerçek bir kabus olabilir. Buzlanma tehlikesi olan bir havada ise en iyisi vapuru kullanmak.

– Rüzgarla ilgili yol hikayeleriniz var mı?

Hayvanlar

Bazı köpeklerin motosikletlerle yıldızları hiç barışmaz. Köy yollarında bu tür karşılaşmalar sık olacaktır. Köpek, hızınıza göre hesap ettiği bir buluşma noktasına doğru koşacaktır. Bu noktaya gelmeden hızınızı azaltın ve köpek yaklaşırken hızlanarak onu şaşırtın.

Yollarımızda sıkça karşılaşabileceğimiz her türlü küçük ve büyük baş hayvana karşı T.A.K.U.’yu uygulayın. Onların öngörülemeyecek hareketler yapmasına hazırlıklı olun.

Park

Motosikletin en önemli avantajlarından biri de park yeri sorunu pek olmamasıdır. Şehir içinde kaldırımlara park edilmesi yasal olmasa bile genellikle tolere edilir. Bu avantajın ve ayrıcalığın değerini bilip suistimal etmemek gerekir. Motosikletinizin yaya geçişini engellemediğine, dükkan vitrinini kapamadığına emin olun.

Grup halinde park yapılırken yol kenarında, yola dik bir açıyla, birbirine paralel sıralanmış motosikletler hem güzel bir görüntü verecek hem de daha güvenli olacaktır.

Yumuşak bir zeminde park ederken yan veya orta ayak batabilir ve motosikletiniz devrilebilir. Sert gözüken toprak zemin yağmur yağıp yumuşayabilir. O nedendir ki kamp yaparken, akşam ayakta bıraktığınız motosikletinizi sabah yerde bulursunuz. Yan ayak altına yerleştireceğiniz geniş bir taş ile önlem alabilirsiniz.
Eğimli zeminde motosikletinizi yokuş yukarı park edin.

Sıkışık Trafik

Motosiklet ile yaşadığımız diğer bir avantaj da trafikten kaçınabilmek. Ancak bu trafikten bağımsız hareket edeceğimiz anlamına gelmiyor. Zaman zaman iki araç arasından geçecek bir yol bulunabilse de alınan risklerin farkında olmalı. Öncelikle yan yana seyreden iki araç arasından geçiş yapmak yasal değildir ve şerit ihlali olarak değerlendirilir. Bu şekilde bir geçiş yaparken oluşacak bir kazada haksız durumda olacaksınız. Tabii kaza sonucu durumunuz haklı veya haksızlıktan çok daha ciddi olabilir.

Ülkemiz trafiğinde araçlar çok sık ve ani, uyarısız şerit değiştirirler. Sıkışık trafikte yan şeridin 3 metre fazla ilerlemiş olması şerit değiştirmek için yeterli bir sebep olabilir. Sürücünün trafikte kapıyı açması, yere tükürdükten sonra yoluna devam etmesi, yolun neden tıkandığını merak edip araçtan inmesi şaşılacak olaylar değildir. Diğerlerini eğitemezsiniz. Bu gerçekleri kabul edin ve kendi tutumumuzu belirleyin. Yoksa kaza olduktan sonra suçlu bulmak çok kolaydır.

Güvenliğiniz için akan trafikte şeridinizde, büyük bir araç gibi yerinizi doldurarak seyredin. Aralara dalmayın. Küçük olmanın avantajını duran araçların yanından T.A.K.U.’yu kullanarak geçmekte kullanabilirsiniz. Bunun için kaldırım tarafını kullanmayın. Sürücüler kaldırımla aralarında olduğunuzu düşünmeyeceklerdir.

YOLDA POZİSYON ALMA

Düz, açık bir yolda seyrederken yolun sol yarısı ideal pozisyon olarak kabul edilir. Ancak değişen şartlara göre bu pozisyonu değiştirmelisiniz.

Virajda: Virajın birleşim noktası (yol kenarlarının uzakta birleşiyor gibi gözüktüğü nokta) sizden uzaklaşmaya başlayıncaya kadar virajın dışında kalın. Hem en uzağı görün hem de gelen trafik sizi önce görebilsin.

Sollama Yaparken: Otobüs gibi büyük bir aracı sollamada aracın dibine girmeyin. Motosiklet çabuk hızlanabilir, beklemeniz gerekecekse bunu önceden görün ve mesafe bırakarak bekleyin. Uzakta kalarak gelen trafiği çok daha kolay görebilirsiniz. İleride yol sağa dönüyorsa, önünüzdeki aracın sağından da bakmalısınız.

Tepeye Yaklaşırken: Arkasını göremediğiniz bir yolda hızı azaltırken sağa kaymak güvenli olacaktır.
Ara Sokakta: Park etmiş araçların arasından çıkacak bir yayayı önceden görebilmek için araçlardan uzakta geçmeye çalışın.

İzlenirken: Birçok otomobil sürücüsü motosikletleri görmez. Sizin otomobillerden daha hızlı gidebilmeniz, o anda sollama yapıyor olmanız hatta yolda bir araç olarak haklarınız bilinmeyen, üzerinde düşünülmemiş konulardır onlar için. Arkadan gelen ve sizin yoldan çekilmenizi ısrarla bekleyen otomobile mümkünse yol verin. Kaçacak yeriniz yoksa yolu ortalayarak ona geçiş aralığı bırakmamak gerekir. Hızınızı düşürmeden şeridinize sahip çıkın.
Rüzgarda: Rüzgarlı havada, uzun bir aracı geçerken, bir köprüye yaklaşırken rüzgarın etkisini hesap ederek güvenli bir pozisyon seçin.

İzlerken: Çoğunlukla üzerinde durulmayan bir konu da izlediğiniz aracın kör noktasında bulunmamaktır. Grup halinde sürerken veya başka bir aracın arkasındayken sürücünün sizi aynasında görebileceği bir pozisyon seçin.

GRUP SÜRÜŞÜ

Uzun bir tatilde olsun, günü birlik gezide olsun, grup sürüşünden önce mutlaka bir toplantı yapmalıdır. Lider belli olmalı ve herkesçe kabul edilmelidir. Rota, durulacak yerler, hız, sürüş formasyonu kararlaştırılmalı, bundan herkes haberdar edilmelidir. Lider tecrübeli, grubun isteklerini, sürüş becerisini anlamış olmalı, diğerleri de onun kararlarına uymalıdır. Çok önemli olmadıkça eleştiriler varış yerine saklanmalıdır.

Geniş, düz ve trafik olmayan bir yolda en uygun formasyon “fermuar”dır. ÖNEMLİ: Her sürücü diğerinin çapraz arkasında seyrederken önündekinin aynasından göz teması yapabilmelidir. Aradaki mesafe açık tutulmalı (2sn kadar) fermuarın bir sebeple her an “kapanabileceği” unutulmamalıdır.

Virajlar veya sollamalar başladığında herkes serbest formasyona geçmelidir. Serbestte her sürücü yol pozisyonunu kendi güvenliğine göre ayarlayabilmektedir. Lider, sürüş formasyonunu 1 veya 2 işareti yaparak (1.Serbest veya 2.Fermuar) gruba bildirebilir.

Kalabalık bir grubun, örneğin benzin istasyonundan çıkarken aynı anda yola çıkması tehlikeli olacağından tek tek çıkılarak ileride bir toplanma yerinde tekrar buluşulması gerekir. Tabii ileride tekrar toplanılacağı grup üyelerince önceden bilinmeli ki çıkmak için acele etmesinler (yol öncesi toplantı konusu).

Sollama üç şekilde yapılabilir. Kolaydan zora doğru sıralarsak:

1- Gidiş-geliş, yoğun trafikli veya virajlı yollarda bu ilk yöntem kullanılmalıdır: Sollanacak araca yaklaşırken lider kendisi için uygun fırsatı bulur ve sollar. ÖNEMLİ: Sollama bitince sollama hızını korur ki son üyeye kadar grup sollama yapıp kendi şeridine geçecek yer bulabilsin.
Her üye sollamasını sırası gelince yapar, hız, en son üye de sollamayı bitirince ve sollanan araçla arasını açınca normal seyir süratine düşer.

2- Otoyol veya açık, geniş yollarda bu iki yöntem kullanılabilir: Lider sollanacak araca yaklaşırken tüm grubun sollama yapabileceği bir fırsatı bulunca sinyal vererek sol şeride geçer. Ondan başlayarak tüm üyeler de sola geçerler. Birlikte sürat arttırılır. Son üye geçinceye kadar sürat ve şerit düşürülmez. Birlikte sağ şeride dönülür.

3- Artçı liderin sollanacak araca yaklaştığını görür ve sol şeride geçer. Sırasıyla arkadan öne tüm üyeler sola geçerler.

İkinci ve üçüncü yöntemin kullanılması için tam bir uyum ve anlaşma gerekir. Uygulandığında ise güzel bir görünüm ve otoyolda güvenli bir sürüş sağlar.

Unutulmaması gereken, geçişi tamamlayan üyenin hızını azaltmayarak arkadan gelene yer açmasıdır.

KONTAĞI ÇEVİRMEDEN ÖNCE ZİHİNSEL HAZIRLIK

Tüm giysilerinizi, kaskınızı, eldivenlerinizi giyip motorunuza oturun. Anahtarı takıp gözlerinizi kapatın. Sakinleşin, kafanızı boşaltın, kaslarınızı gevşetin. Kendinizi rahatlamış hissedince motorunuzu çalıştırın. Artık inene kadar diğer konuları geride bırakın.

Yok yukarıda anlatılan yöntem işe yaramıyorsa, rahatlayamıyorsanız şunu deneyin: Yine hazırsınız ve anahtarı taktınız. Şimdi tepeden tırnağa tüm kaslarınızı kasmaya başlayın. Abartmayın yoksa kramp giriyor:))Biraz öyle kalın ve hepsini birden bırakın.

Bu da olmadıysa, stresiniz atabileceğinizden fazla ise, ulaşım alternatifiniz mutlaka vardır, onu tercih edin.

ŞERİT ARASINRA SÜRÜŞ

Arabaların arasından geçmeyi pervasız ve ihtiyatsız mı buluyorsunuz? Öyle olmadığını idda ediyoruz. Ama başlamadan önce bilmeniz gereken birtakım şeyler var..

Herkes şeridi ortalayarak arabaların arasından gitmeyi motorcular için zaman kazandırıcı bir unsur olarak bilir ve hatta araba kullananlar buna bazen içerlerler. Buna karşın şerit ortalama aslında tıkanıklığı azaltarak herkesin ulaşacağı yere varmasını kolaylaştırır, ama aynı zamanda da ektra bir şerit oluşturur. İşte bu ekstra hayali şerit biz motorcuların vahşi araba kalabalığından kaçabilmesinin fırsatıdır.

Herkesin şerit ortalamaya karşı gayri ihtiyari ilk tepkisi tehlikeli olduğudur. Gerçekte America Birleşik Devletleri Kaza Araştırma Departmanından Harry Hurt ve arkadaşlarının yaptığı bir araştırmaya göre sıkışık ve ağır ilerleyen trafikte şeritte kalmaktansa şerit arasına çıkma daha güvenli bulunmuştur. Hurt bunu motorsikletlinin tehlikeli durumlarda tehlikenin çevresinden dolaşmasının durmasına oranla daha kolay olmasına bağlıyor. Motorcycle Cruiser Dergisinin editörü ve Kaliforniya Motorsiklet Güvenliği Programı eğitmeni olan Evans Brasfield’e göre trafikte uzağı görebilmek ve durumu önceden değerlendirebilme olanağına sahip olmak avantajlarını sağlıyor, “Elbette böylece tehlikeleri önümüzde görebiliyor ve ayrıca aynalardan arkamızı kollamak zorunda kalmıyoruz.” diyor.

Şerit aralamanın içerdiği tehlike diğer araçların birbirine aşırı yakınlığı, manevra alanının darlığı ve çok az sürücünün sizin varlığınızı beklemesi olarak sıralanabilir.
Kendinizi mümkün olduğu kadar dikkat çekici ve görünür kılmak ( Gündüz vakti ön uzun farı yanık ve parlak renkli kıyafetler giymiş olmak) bir çözüm olsa da şeritler arasından sorusuzca geçmenin püf noktası çevrenizdeki araçların dinamiğini anlamak ve ne bekleyebileceğinizi bilmektir. Örnek olarak; şerit arasından giderken hele de diğer yanınızdaki şerit biraz daha hızlı ilerliyorsa yanınızdaki aracın sürücüsü büyük ihtimalle hızlı giden şeride geçmek için hamle yapabilir ve sizi görmemiş olması ihtimali yüksektir. Şerit arasında ya da sollama yaparken araç sürücüsünün kör noktasına dikkat edin.

Dikkat edilecek hususlar:

– Yapacağınız hamleye hazır ve tetikte olun.
– Şerit arasına her iki şeritte yavaşlamış ise dikkatlice girin. Diğer şeritteki araç sizi sollayabilir hızdaysa ve sizinde yavaşlıktan ötürü pekte dengeli olmadığınız bir durumda motorun yalpalıyarak sollayan araca çarpma olasılığınız vardır.
– En riskli zaman trafiğin yavaşlamaya başladığı zamandır. Kimi araçlar frenlemede sağa ya da sola çekebilir. Kimi sürücülerse bu anı şerit değiştirmek için kullanırlar. Eğer şeritlerden biri diğerinden daha ağırsa şerit değiştirmelerin ortaya çıkması neredeyse kaçınılmazdır.
– Hızınızı geçtiğiniz arabaların bir miktar üzerinde tutun. Ancak aradaki farkın yüksek olması ters bir durumda çarpışmadan kaçınma şansınızı azaltacaktır. Bununla birlikte tarfikten daha hızlı akmanız, yanınız ve önünüze konsantre olmanız durumu kontrol altında tutabilmeniz için gereklidir.
– Şerit aralama için kendinize bir maksimum hız belirleyin. Trafiğin genel akışı bu hıza eriştiğinde şeridinize geri dönün. Bizim tecrübelerden kaynaklanan tavsiyemiz 50 km/saat’tir.
– Şeride geri dönerken önünüzü göremeyeceğiniz büyük ve uzun araçların arkasında kalmamaya özen gösterin.
– Şerit arasında olabilecek diğer motorsikletlilere karşı uyanık olun ve onlara izin verin.
– Aracın yön değiştireceğine ilişkin küçük alametlere karşı dikkatli olun; Hızında küçük bir artış, aynaya bakış, ellerin direksiyondaki pozisyonunun değişmesi, ön tekerleğin yönündeki değişim bunlardan sadece birkaçıdır.
– Hep bir hamle önde olun. Gözünüz yolda ve birkaç araç ileride size trafiğin akış hızı veya yönündeki değişimi en çabuk algılamanızı sağlıyacak işaretleri arar durumda olsun.
– İki aracın çok yakın olduğu durumlarda sabırlı olun bekleyin ve güvenli geçişe uygun bir fırsat kollayın.
– Geçmekte olduğunuz araçlar size çok yaklaşırlarsa korna çalmaktan çekinmeyin. Emin olun ki bu onları aynalarına çarpmanızdan veya sürtmenizden daha az rahatsız edecektir.
– Sol iki şeritteki aralık genellikle daha geniş olur. En sol şeritteki sürücüler yanlarında başka araç olmamasından ötürü tarfikte önlerini daha iyi görmek amacıyla iyice sola yanaşarak sağlarındaki şeritle aranın normalden fazla açılmasına sebep olurlar.
– Arasında olduğunuz şeritlerden herhangi biriyle birleşen bir başka yol olduğunda beklenmedik değişikliklere karşı hazırlıklı olun.

Şerit arasından geçişlerde “Cruiser”ların oturma pozisyonundan doğan görüş açısı, yüksek tork gibi özellikleri avantaj sağlamakla beraber didon ve aynalarının araba aynalarıyla aynı yükseklikte olması dezavantajdır.
Şerit arası sürüş esnasında koruma demirlerinin tampona takılması, yandaki arabaya sürtme, önünüzdeki aracın kapısının aniden açılması, açık camdan sigara izmaritini fırlatılması veya tükürülmesinin olası olduğunu aklınızdan çıkarmadan güvenli sürüşler dilerim.

TEHLİKEDEN KAÇINMA

Öyle ya da böyle günün birinde engellerden kaçınma becerilerinizi test etmek zorunda kalabilirsiniz. Gerçek hayatta bir riskle karşılaşmadan önce yeteneklerinizi bilemenin zamanıdır.

Hepimiz isteriz ki çıktığımız her motorsiklet turu güzel bir manzaranın içinden akıp giden tatlı virajlı bir yolda çiçek kokuları arasında görünürde tek bir arabanın olmadığı keyifli bir gezi olsun. Ne yazık ki motorsiklet kullanmanın gerçekleri çiçek koklamak istiyorsanız kenara çekmenizi gerektiriyor. Hemen önünüzdeki virajın ardında sizi neyin beklediğini bilemezsiniz.

Bir kısmımızın bizzat katıldığı OMM Riders seminerlerinde Paolo Volpara’nın seminerinden hatırlayacağı SIPDE’den tekrar bahsedelim. SIPDE ingilizce Scan(gözle), Identify(tanımla), Predict(tahmin et), Decide(karar ver), Execute(uygula) kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle elde edilen ve….

motor kullanmanın ana prensiplerini belirleyen bir önlemler bütünü olarak tanımlanabilir ve de çok doğru bir sistemdir. İyi de tahmin edip beklediğiniz durumlarda kendinizi kurtarmak için yapmanız gerekeni bilmiyor yada uygulayamıyorsanız bunların ne önemi varki?

Motor kazalarından kaçınmanın belkide en geçerli yöntemlerinden biri potansiyel kaza noktalarından kaçınmak ve yolda karşınıza çıkabilecek araç yada büyük nesnelerin çevresinden güvenlice geçmektir ama hayat size karar verip uygulamak için genellikle pek fazla zaman tanımaz. Böyle durumlarda ani dönüş yapabilme, nesnelerin üstünden geçme gibi kaçınma manevraları gerekli olmaktadır. Bunları uygulayabilmekte ne yapacağını bilmek ve daha önce pratik yapmakla mümkündür.

Ani Dalgalı Dönüş:Swerwing

Burada bahsettiğim ani dönüş aslında birbirine bağlı iki dönüş hareketinin birarada yapılması yada dalgalanma olarak tanımlanabilir. İlk hareket motorsikletin izlediği yolu çarpmak istemediğiniz nesneden uzaklaştırır, ikincisi ise sizi izlediğiniz yola geri döndürür. Bununla birlikte dinamik yapısından ötürü bu hareket basit iki dönüşten daha karmaşıktır.

Şehirlerarası gidiş-geliş bir yolda kırsal alanda seyahat ettiğnizi varsayın. Bir virajdan çıkmak üzeresiniz ve tam cıkışta sizin şeridinizde koca bir ağaç dalı yerde yatıyor. Tehlikenin farkına vardığınız anda gitmek istediğiniz noktaya bakın, daldan uzağa bakmak yerine dala bakarsanız hedefe-kilitlenme tabir edeceğimiz durumla karşılaşarak yanından geçip gitmek yerine bodoslamadan dalın üstüne gidebilirsiniz. Hemen akabindede motorun dönmesini istediğiniz taraftaki elciğe yüklenin.

Ters yöne sürüş (countersteering) adından da anlaşılacağı gibi sağa dönüş yapmak istediğinizde didonu sola çevirme işleminden ibarettir. Sağı it, sağa git diye kısaltabileceğimiz bu haraket gitmek istediğiniz taraftaki elciğe yüklenmek anlamına gelir. Dönüşün çabukluğu elciğe uyguladığınız güçle orantılıdır.

Bir dalgalı dönüşte elciğe uygulayacağınız güç motorsikleti uzklaşmak istediğiniz nesneden çevirecek kadar güç ve zaman almalıdır. Bunu şöyle örnekleyebiliriz bir çukurdan kaçmak için uygulayacağınız güç ve bunun alacağı zaman bir otobüsün kıçından kurtulmak için harcıyacağınızdan az olacaktır ancak bu noktada hareketi durdurmak yoldan çıkmak demektirki buda dala çarpmaktan yada kaçmaya çalıştığınız çukura düşmekten daha iyi olamaz J. Öyleyse daha önce olduğunuz pozisyona geri dönebilmek için hareketi başlatmak için güç uyguladığınız elciğin tersine yüklenmelisiniz. (Eğer ilk hareket sizi karşı şeride geçirdiyse acilen düşman bölgesinden kendi bölgenize geçmek istemezmisiniz?)

Bu hareketi tipik dönüşlerden ayıran bir takım farkları vardır. Öncelikle bu dinamiktir. Normalde iki dönüşün arasındaki süre sizin motorsikleti normal bir virajda olduğu gibi yatırmanıza olanak sağlayacak kadardır. Burdaysa selede dik pozisyonda gitmek istediğiniz yöne bakarak otururken motorun altınızda iki yana oynamasına müsade etmelisiniz. İkinci olarak bu manevra esnasında lastiklerinizin büyük bir kısmını yol tutuş için kullandığınızdan sert frenajla combine olarak bu hareketi yapmak düşme yada çarpma riskinizi arttırıcı bir faktör olacaktır.

 


Alıntı
ugur33
(@ugur33)
Güvenilir Üye
Katılım : 7 ay önce
Gönderiler: 99
12/11/2019 9:01 am  

Sağol Bülent yararlı bir yazı olmuş


CevapAlıntı
Share: