Forum

Konjektör neden arızalanır?  

  RSS

motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 955
08/04/2018 6:23 pm  

Tüm elektriksel cihazların bilindiği üzere saat olarak hesaplanmış bir ömrü olduğunu bilmekteyiz ancak bu yazımızda ömrünü doldurduğu için arızalandı konusuna girmeyeceğiz. Bizim derdimiz üretim yahut kullanıcı kusuruna dair incelemelerdir. Bulguların tamamında konjektör bağlantılarınn eridiği, yandığı görülmüştür.

 

 

 

1- Akü çalışma ömrünü doldurmuş yahut arızalandığı için şarj edilemiyor. Bu durumda konjektör sürekli faal durumda olacak, aralıksız biçimde aküyü şarj etmeye çalışacak Konjekör aynı adaptörlerde olduğu gibi çalıştığında ısı yayan bir alettir ve soğuması için üzerinde metal kanatçıklar vardır. Bu sürekli ve tam kapasitede çalışma hali ise konjektörün aşırı ısınmasına içerisindeki devrelerin ve kendisine bağlı olan kablo girişlerinin erimesine hatta yanmasına sebep olacaktır. Erime nedeni ile kablolar açıkta kalacak muhtemelen kısa devre sonucu arızaya neden olacak, kısa devre olmasa bile kendi devre elemanları kavrulacaktır.

 

2- Konjektörün bulunduğu alan yeterince havalanmıyor ise yine yüksek ısı faktörü egemen olacaktır.

 

3- Konjektöre bağlı olan kablolarda bir gevşeme vardır. Bu gevşek noktada kıvılcım atlaması veya yüksek bir drenç meydana gelebilir. Bu durumda kablo bağlantılarının yanması sözkonusudur. Yanan kablolar kısa devreye neden olacak ve konjektörü az bir zaman içinde bozacaktır.

 

4- Fabrika, motosikletin üzerinde bulunan elektriksel elemanların harcadığı güce göre bir konjektör tipi ve akü kullanmış, kablolamadan sigortalara kadar tüm sistemi bir denge üzerine kurmuş ancak çok az miktarda da güvenlik gerekçesi ile rezerv potansiyel bırakmıştır. Yani biraz zorlamaya karşı önlem almıştır. Durum böyle iken motorsiklete sonradan ilave edilen her elektriksel parça (sis farı, led farlar, çakmak, usb soketler, elcik ısıtma, teyp vs.) ayrı bir yük oluşturacaktır. Sistem dengesinin üzerine çıkıldığında konjektör sürekli aküyü doldurmak durumunda kalacaktır, buda konjektörün zorlanmasına sebebiyet verir.

 

5- Dinamo gereğinden fazla akım üretmektedir ve yine konjektörün devre elemanlarını zorlayacak ve yanmalarına sebep olacaktır.

 

 

 

 

 

Konjektör arızası yaşayan kullanıcılar ne gibi sorunlarla karşılaşıyor ?

 

1- Motor tek marşta çalışmaz, uzun süre marşa basmanız gerekir.

2- Motoru bir süre kullanmadıktan sonra marş basmanız gerektiğinde marş basmaz.

3- Düz yolda giderken motor stop edebilir.

4- Düşük hızlarda ve durduğunuzda motordan yanık kablo kokusu gelir. (Sele altından)

5- Aküyü şarj ettirmenize rağmen bir kaç gün içinde yeniden marş basmaz.

6- Kontak açmanıza rağmen hiç bir şekilde elektrik gelmez. (Sigorta atmıştır.)

7- Sele altından dumanlar çıkmaya başlar. (Korkmayın birşey olmuyor.)

 

Yukarıdaki altı maddeye bakınca problemin ya yanık kokusundan yada akünün boş olmasından meydana çıktığı anlaşılıyor. Ancak seleyi kaldırdığınızda bir yanık kokusu yok ise kablo girişleri sağlam ve yerli yerindeyse aküden şüphelenmeniz önceliklidir. Evinizde bir akü şarz aleti bulundurmanız ısrarla tavsiye edilir. Ucuz bir alettir ve iyi ki almışım len, aferin bana dedirtecek bir cihazdır.

 

Konjektör Arıza Teşhisi nasıl yapılır ?

 


Konjektörün çalışıp çalışmadığını kontrol etmemiz için gerekli olan alet avometredir. Çeşitli birimlerde elektrik akımlarını ölçmeye yarayan bir alettir. Biz motosikletimizde Volt(V) üzerinden ölçüm yapacağımız için avometrenin üzerindeki düğmeyi V simgesinin üzerine getiriyoruz.

 

 

Avometrenin kırmızı kablosunu akünün artı(+) kutbuna, siyah kablosunun ucunu ise eksi(-) kutbuna yerleştiriyoruz.

 

Motor çalışmıyorken avometrenin göstermesi gereken değer 11,6 V ile 12,6 V arasında olmalıdır. Bu ölçüler sağlıklı bir akünün göstermesi gereken voltaj değerleridir, eğer akü 11,6 V altında bir ölçü gösteriyorsa akünüz boş demektir.

 

Motoru çalıştırıyoruz, şimdi rölantide ve 5.500 devirde göstereceği voltaj değerleri ile konjektörün çalışıp çalışmadığının kontrolünü yapmış olacağız.

 

Motor rölantide iken göstermesi gereken voltaj değeri 13,0 V ile 13,5 V olmalıdır. Far, elcik ısıtma, sis farları gibi donanımlar çalışıyorken bu değer 12,5 V a kadar düşebilir. 

 

Motorun devrini 5.500 dev/dk sabitlediğimiz zaman voltaj değerinin14 V ile 14,5 V arasında bir değer göstermesi gerekmektedir. 

 

Eğer konjektörünüz arızalı ise rölantide ve 5.500 devirde avometrenin göstereceği değer yaklaşık olarak 12,0 V ile 13,0 V arası olacaktır. Bu demek oluyorki konjektörünüz aküye yeterli derecede enerji göndermiyor ve şarj etmiyor. Bu sebeple motorunuz üzerindeki tüm elektriksel donanımları aküden enerji alarak kullanıyor. Buda çok kısa sürede akünüzün bitmesine sebebiyet verecektir.

 

Konjektör arızası nasıl giderilir?

 

Hyosung marka motosikletlerde kullanılan konjektörlerin genelde ömrü kısıtlıdır. Tahmini bir kilometre vermek gerekirse bu kilometre 20.000 dir. Eğer yüksek kapasiteli konjektör kullanılırsa bu ömür uzayabilir. Yukarıda bahsedildiği gibi durumlar söz konusu olduğunda ve avometre ile konjektör arızası tespit edildiğinde yapılacak şey yeni bir konjektör takmaktır.

 

 

 

Motorumuzda konjektör bağlantıları plastik soketler ile yapılmıştır. Tavsiyem bu soketlerin iptal edilmesi ve tek tek yanmaz bant ile birbirine bağlanmasıdır. Bu işlemleri tesisattan anlayan tecrubeli birisinin yapması önemlidir. 

 

Piyasada çeşitli firmalar Gv 250'nin orijinal konjektörünü 300 TL ye satmaktadır. Benim tavsiyem her hangi bir 250cc motorun konjektörünü kullanmanız yönünde olucaktır. Bu şekilde çok daha ucuza bu sorunu çözebilirsiniz. Bunun motorunuz için bir tehlikesi yoktur, konjektör üniversal bir parçadır. Orjinali ile aynı görevi yerine getirir.

Dikkat edilmesi gereken kapasitesi 250cc motosikletlere uygun üretilmiş olmasıdır. Düşük kapasiteli konjektörler statöre zarar verebilir. 

 

Gv 250 ye uyumlu konjektörler ;

-YBR 125 konjektörü (Karbratörlü modeller 2005-2008)

-XF - 645 konjektör (Enjeksiyonlu modeller 2010-2015)
-Mosfet FH020AA konjektör (Tüm modeller için uyum sağlar)


Alıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 955
08/04/2018 6:23 pm  

Konjektör Nedir?

 

Bahsedecek olduğumuz bu parçaya aslına bakınca konjektör demek yanlıştır ancak, aramızda ismi her nedense bu şekilde kalmıştır. Konjektör TERS AKIM ENGELLEYİCİ bir devredir. Yani elektrik üreteci çalışmadığı zamanlarda depolamada kullanılan akünün yada sistemdeki başka elektriksel kaynakların üretece doğru geri akmasını engelleyen sistemdir. Her neyse. Biz alışıldığı üzere konjektör demeye devam edelim.

 

Motorda elektrik üretimi yapan bir dinamo olduğunu ve üretim için gerekli hareketi motorun kendi gücünden aktarma organları vasıtası ile aldığını bilmekteyiz. Bu dinamo denen aletin diğer bir adı ise forumda sıkça geçen STATÖR’dür. Motosikletimizdeki bu organ üretimini AC olarak (Alternatif Akım , Dalgalı Akım) olarak yapmaktadır. Madem ki dinamoyu hareket ettiren şey motorun kendi mekanik gücüdür, bu da demektir ki bu güç dengesizdir. Yani, motor devri yükselip, düştükçe dinamonun hızı da değişmekte ve ürettiği elektrik miktarıda buna bağlı olarak (voltaj) değişmektedir.

 

Bilindiği üzere AKÜ, DC (Doğru Akım, Doğrusal Akım) depolayan ve şarj edilmesi gereken bir alettir. Şarj işlemi ise yine uygun voltajdaki DC Akımı ile yapılmaktadır.

 

Motorsikletimiz üzerindeki tüm ekekriksel donanım kornadan sinyalden marş motoruna ordan bujilere kada tamamı DC akım ile çalışmaktadır.

 

İşte konjektör burada iş görmektedir. Akımı regüle etmekte yani istenilen akım tipine ve miktarına çevirmektedir. Telefonunuzu şarj eden adaptör de bir çeşit konjektördür.

 

Sonuç olarak; dinamo motosikletin krank milindeki dönüş hızı (devir) kadar mekanik hareketi alır, 20-80 volt kadar AC akımı üretir ardından da bu akımı KONJEKTÖR’e gönderir. Konjektör bu akımı alır önce DC’ye çevirir sonra istenilen voltaja düşürür ardından da Şarj işlemi için aküye gönderir. İlaveten akü tamamen şarj olduğunda aküye giden akımı keser ve aküyü korur. Aküdeki depolanmış voltaj düşünce tekrar şarj işlemine başlar Akü’yü sürekli dolu olmasını sağlar. 


CevapAlıntı
aliekber
(@aliekber)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 152
08/04/2018 9:14 pm  

2 saat önce yaşadığım olay. Parça değişti düzeldi. 


CevapAlıntı
aliekber
(@aliekber)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 152
08/04/2018 9:16 pm  

Akü zayıftı şarja bağladım, konjektör değişti  duzeldi. 


CevapAlıntı
(@haqan1987)
Yeni Üye
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 2
26/04/2019 5:43 pm  

scooterımda şöyle bir sorun var ; motor marş düğmesiyle çalışmıyor,akü zayıflamış.ayak marşıyla motoru çalıştırıyorum ve 10 saniye sonra stop ediyor,akü tamamen boşalıyor.
1 saat sonra durduğu yerde akü biraz canlanıyo ve tekrar ayak marşıyla çalıştırıyorum ama yine 10 saniye çalışıp akü boşalıyo ve motor stop ediyor.
aküyü takvye yaptım ama yine 10 saniye kadar çalışıp stop ediyor.

bunun çözümü de konjektörden olabilir mi ?


CevapAlıntı
(@enoyan)
İyi Üye
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 44
30/04/2019 11:40 am  

Motorunu çalıştır.
Ve akünün kutuplarından bir tanesini(tercihan eksi olanını çıkar motorun çalışıyorsa alternatör çalışıyordur.
Motorunu çalıştır.
Farları aç,
Veee aniden gaz ver,
Far ışığınında artması lazım,artmıyorsa konjektör,alternatör,sigorta,kablo estelasyonu vs vs vs arızalıdır.


CevapAlıntı
(@haqan1987)
Yeni Üye
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 2
30/04/2019 8:29 pm  
Gönderen: enoyan

Motorunu çalıştır.
Ve akünün kutuplarından bir tanesini(tercihan eksi olanını çıkar motorun çalışıyorsa alternatör çalışıyordur.
Motorunu çalıştır.
Farları aç,
Veee aniden gaz ver,
Far ışığınında artması lazım,artmıyorsa konjektör,alternatör,sigorta,kablo estelasyonu vs vs vs arızalıdır.

hiç bişey yapmadan kendiliğinden düzeldi ama tekrarlrsa dediğinizi yapıcam.teşekkürler


motosiklet beğenme
CevapAlıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 955
30/04/2019 11:20 pm  

Umarım arızalanmaz, iyi sürüşler


CevapAlıntı
(@ramon35)
Yeni Üye
Katılım : 1 hafta önce
Gönderiler: 1
11/09/2019 10:39 am  

@motosiklet

 250 cc motosiklete 250 cc herhangi bir motosiklet konjektoru uyar demissiniz,büyük cc motorlarda da aynısı geçerli mi yada illa aynı cc mı olacak atıyorum 745 cc motosiklet konjektoru 689 cc motosiklete takılsa sorun teşkil etmez mi


CevapAlıntı
(@bulent)
İyi Üye
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 32
11/09/2019 7:10 pm  

Çok devirli makinalarda sorun oluşturur


CevapAlıntı
(@bulent)
İyi Üye
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 32
11/09/2019 7:12 pm  

Düşük devirli 6-7 bin devir çeviren motosikletlerde uyabilir fakat 10 11bin devir çeviren motosikleterde sıkıntı olur diye düşünüyorum.


CevapAlıntı
(@motoman)
Güvenilir Üye
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 53
11/09/2019 7:18 pm  

Alternatör gerilimi alt orta ve üst devirlerde kaç volt olması gerekiyorsa, bunun ölçümlerini yapın. konjektörün yüksüzken alt orta üst devirde voltajını ölçün. konjektör çıkışı malüm 14 voltun üzerine çıkmaması lazım. Çıkışı motora bağlayınca aşırı ısınma olmamalı. Oluyorsa motorda aşırı akım çekmeye sebep olan bir olumsuz durum mevcuttur. Düşük volt ise olmaz, yani düşük makinanın konjektorü ise yaramayabilir.


CevapAlıntı
(@motoman)
Güvenilir Üye
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 53
11/09/2019 7:20 pm  

Regülatörü unutma, iyi sürüşler


CevapAlıntı
Share: