Forum

Araçlardan atılan çöpler ve kaza  

  RSS

motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 4 sene önce
Gönderiler: 753
05/09/2018 11:39 am  

Seyir halindeki araçlardan atılan çöpler önemli bir çevre sorunu yaratıyor. Bu durum çevre kirliliğiyle mücadeleyi ilke edinen Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından göz ardı edilemiyor. Karayollarının sorumluluk sahasında olmasına rağmen, karayollarına atılan çöpler düzenli aralıklarla toplanıyor.

Bu sadece çevre kirliliği hakkında, peki kazaya sebebiyet verme konusunda bir çalışma var mı? Hayır yok. Atılan bir çöpün yolun hangi kısmında duracağına siz karara verirrken, rüzgar bunları çevreye savuruyor. Plastik atıklar ise iki teker, motosiklet kullanıcılarının korkulu rüyası. Evet çok sıkça rastladığımız bir kaza haberi yok, belkide çok ortaya çıkmıyor fakat plastik bir atık ile yolda karşılaştıınızda size kaza yaptırabilme olasılığı %70 gibi bir rakama denk geliyor.

Konuya devam edersek.
Çalışmalar gösteriyor ki, araçlardan atılan çöplerin başında cam ve pet şişeler, boş sigara kutuları ve orman yangınlarına davetiye çıkaran izmaritler geliyor. Listenin 3. sırasında ise çocuk bezleri yer alıyor. Duyarsız vatandaşlar arabada bebeklerinin altını değiştirdikten sonra, kullanılmış bezi camdan dışarı atıyor.

Toplumsal çevre bilincinin eksikliğine işaret eden bu durumun aslında idari para cezası var. Trafikte seyir halindeyken yola çöp atıldığının tespiti halinde 488 TL trafik cezası yazılabiliyor. İdari para cezaları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen personel veya trafik polisi, trafik polisinin görev alanı dışında kalan yerlerde ise jandarma personeli tarafından uygulanıyor.


Alıntı
Share:

Facebook Yorumları