Forum

Motosiklet Frenleme Teknik, İpuçları Ve Daha Fazlası  

  RSS

motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1193
06/07/2018 2:24 pm  

Frenleme, güvenli bir şekilde sürmenin en önemli ve en önemli yönlerinden biridir. Bazı yararlı frenleme ipuçları ve frenleme teknolojisi hakkında kısa kısa açıklamalar Motosiklet sürmek heyecan verici olsa da, iyi mekanik dayanaklara sahipseniz, deneyim iyi bir şekilde tamamlanır. Güçlü bir frenlemeye sahip bir motosiklet kesinlikle hayat kurtarıcıdır.

Motosikletinizden en iyi şekilde yararlanmak için birçok etkili frenleme tekniği vardır. Bununla birlikte, modern elektronikler, fizikteki en son gelişmelerden biraz yardım alarak, fren verimliliğini maksimum seviyeye çıkarmaya yardımcı olan bir yazı eklemek istedik. İki tekerlekli araçlarda kullanılan en yaygın kullanılan fren artırma teknolojilerinden bazıları:

Kombine Fren Sistemi:

Frenleme artırıcı teknolojinin en ilkel biçimlerinden biri, birleşik frenleme sistemidir. Bu teknoloji, temel olarak arka fren uygulandığında fren kuvvetini ön frene de uygular. Farklı üreticiler bu özelliği Kombi Fren Sistemi ( Honda ), Sync Fren Sistemi ( TVS ) ve Entegre Fren Sistemi ( Hero MotoCorp ) gibi farklı isimler olarak adlandırır , ancak temel işlevleri aynıdır.

frenleme motosiklet ile ilgili görsel sonucu

 

Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS): 

ABS'nin amacı, arka tekerleğin sert frenleme altında kilitlenmesini önlemektir. Normalde disk frenler, fren kolu kuvvet uygulandığında kilitlenir. Bunun üstesinden gelmek için, ABS sensörünün kullanıldığı diskin iç dairesinde bir halka vardır. Sensör diskin dönmesini algılar (ve bununla birlikte tekerlek) ve bilgileri motosikletin Motor Kontrol Ünitesine (ECU) sürekli olarak aktarır.

Tekerleğin dönmesi durduğunda, ECU bunu algılar ve bilgiyi diski serbest bırakan ve tekrar tekrar ısındığında, bunun tersini de akıcıya gönderir. Bu, kaymanın durmasına izin vermek yerine, tekerleğin dönüşünü yavaşlatır. Diski, kapatarak ve salıverme işlemi çok yüksek bir hızda gerçekleşir - bir saniyede birden çok kez.

Giriş seviyesi motosikletlerden bazıları tek kanallı ABS özelliğine sahiptir. Bu sistem sadece ön tekerlek üzerinde çalışır. Bu kısmen güvenliğinden ödün vermekle birlikte, özellikle uygun fiyatlı motosikletlerde paranın karşılığını almak için fiyat artırarak telafi ederler.

Diğer taraftan çift kanallı üniteler her iki tekerleğe de işlev yaparlar ve böylece sürücüye daha fazla güvenlik garantisi verir. Modern high-end motosikletler, bir Inertial Measurement Unit kullanarak gaz kelebeği pozisyonunu ve eğilme açılarını bile algılayan karmaşık ABS'ye sahiptir, kavrama seviyelerini ölçmek için çekiş kontrol ünitesiyle iletişim kurar ve ardından frenlemeyi buna göre modüle eder. 

frenleme motosiklet ile ilgili görsel sonucu

Motosikletle Frenleme konusunda bilgi vermek gerekirse şöyle;

  • Motosikletler, disk veya kampanalı frenlerle gelir. Disk, daha büyük durma gücü nedeniyle daima tambur tercih edilir.
  • Frenleme sırasında, ön frendeki gücün yüzde 70'inin ve arkada yüzde 30'unun kullanılması önerilir, çünkü frenleme sırasında ağırlık dağılımı öne doğru kaydırılır. Arka tekerdeki yük/downforce azalır, böylece zemin ile daha az çekiş elde edilir.
  • Islak veya kaygan yollarda, fren mesafesi önemli ölçüde artar. Bu durumda, aynı anda hem ön hem de arka frenlerin eşit dağıtımıyla kullanılması tavsiye edilir. Daha da önemlisi, onları çarpmak yerine frenleri kademeli olarak kullanın. Bu teknik, motosikletin kademeli ve güvenli bir şekilde durmasına yardımcı olur.

Testlerimize dayanarak en iyi fren mesafelerine sahip motosikletler:

Çeşitli motosikletleri test ettik ve gerçek dünyada en iyi fren performansına sahip bisikletlerin listesi:

  • 150cc'ye kadar: Suzuki Gixxer SF Fi - 60 - saat: 17.20m
  • 150cc-200cc arasında: Bajaj Pulsar NS 200 - 60-0km/h: 16.47m
  • 201cc-300cc arası: Yamaha FZ25 - 60-0 km/h: 15.85m
  • 301cc-500cc arası: KTM 390 Duke - 100-0 km/h: 48.38m, Kawasaki Ninja 300 - 100-0km/h: 60.08m

 


Alıntı
Share: