Forum

Termoplastik, Polikarbon, Fiberglas vs Carbonfiber  

  RSS

Alkentmoto
(@alkentmoto)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 141
30/01/2018 11:41 pm  

Fiberglass ve carbon fiberi konu dışı tutuyorum. Ucuz kasklar sanki üretimi pahalıya geliyormuş ve dayanıklıymış gibi satılıyor. Evet bu konuyu motosiklet ekipmanı satanlar sevmeyecek. Termoplastik kask dayanıksızdır kimse bizdeki kaskları kuvvetlendirdik demesin 60 ile çarpsanız görürsünüz. Polikarbon'da aynı malın farklı materyalle yapılmışı. Ucuz kask neden yapılıyor, daha çok kar etmek için. Evet bunu bir çok satıcı sevmeyecek. Ama öteki kasklar neden pahalı satılıyor sanki çok iyiymişler gibi. Aslında onlarda 60 km üzerinde testlere tabi tutulmuyor. Bu bilginin saklanmasındaki amaç sadece satış, senin kafanımı düşünüyorlar sanıyorsun... Aslında tamamen yalanlara inanmışsın, kusura bakmayın ama çok enayi var.

Devam edeceğim bir yazı dizisi olacak, sadece gerçeklerden oluşacak, kazıklanıyoruz arkadaşlar hemde gözümüzün içine bakarak kazıklıyorlar.

Alkent motor grubu adına Uğur çelik


Alıntı
Alkentmoto
(@alkentmoto)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 141
31/01/2018 12:00 am  

Ayrıca bir bilgi eklemek istiyorum... Bir tartışmada gördüm.

 Kötüden iyiye sıralama yapacak olursak polikarbon < termoplastik < fiberglass < carbon fiber

Schubert- Arai -Shoei - Marushin - Xlite yalnızca fiberglass veya daha pahalı olan karbon alaşımlı kasklar üretirler. Mesela X-lite markası Nolan'ın fabrikasından çıkar ancak sadece fiberglass üretim yaptığı için markası Nolan değil X-litedır.fiberglass dediğimiz malzeme aslında fiber denilen bir kumaşı kalıbın içine yerleştirip reçine ile fırınlıyorlar kaskın şekli ortaya çıkıyor.Zaten fiber kasklara bakarsanız diğerlerine oranla daha hafiftirler.

Polikarbon ise su damacanası ile aynı materyaldir, bilginiz olsun.

Alkent motor grubu adına Uğur çelik


CevapAlıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1054
31/01/2018 12:03 am  

iyi ve kötü kasklara örneklerde verirsen süper olur, bilgimiz olsun, herkesin bilgisi olsun.


CevapAlıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1054
31/01/2018 12:28 am  

Şöyle bir kask bilgisi paylaşılmış forumda 

 Polikarbon, fiberglass ve karbonfiber malzemeler arasında elbette dayanıklılık farkları tabikide vardır; ancak kaskı dizayn eden üretici bunu dikkate alarak kask kabuğunun et kalınlığını vesair detaylarını belirler. malzemelerin mukavemet farkını böylece eşitlemiş olur. mukavemet dışında polikarbonat, fiberglass ve karbonfiber malzemelerin davranış özellikleri arasında da farklar vardır. mesela, fiber ve karbon gibi lifli malzemeler, liflerine dik veya lifler doğrultusunda zorlandıklarında mukavemetleri farklılık gösterir.

Yani; karbon fiberin, fiberglastan, onun da termoplastikten daha üstün bir malzeme olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz; ancak farklı malzemeden yapılmış, farkı marka/model kaskları karşılaştırırken sırf malzeme farkına bakıp yorum yapmak doğru olmaz.


CevapAlıntı
Share: