Forum

Tubeless vs Şambriyelli lastik  

  RSS

(@conibravo)
İyi Üye
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 25
17/08/2019 8:51 pm  

Selam arkadaşlar bu konuda bilgi almak isterim. Facebook'a yazılanlar var ama yeterli bilgi yok, belki siz daha açıklayıcı yorumlar yaparsınız.


Alıntı
(@bulent)
Güvenilir Üye
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 70
17/08/2019 8:52 pm  

Ben bilgi vereyim, o yazışmaları okudum.

Tubeless ve Şambriyelli jantların yapıları farklıdır. Darbede jantla lastiğin ayrılma olasılığı yüksektir. Darbeden kastım yoldaki taş, bozuk zemin vs. Ayrıca offroad vs de lastik havasının sönümlemesi gerekli. Normal değerinden 5-8 psi düşük basınçla girilir offroad a. Bu hareketi tubeless ile yapamazsınız. Gümleme sonucunda sıfıra iner lastiğiniz. Ama şambriyelli lastikte bunu sağlıklı yaparsınız. Bu yüzden offroad karakterli motorlar şambriyelli olur. Sağlıkla kalın.

 

Bu cevaba katılıyorum


CevapAlıntı
(@bulent)
Güvenilir Üye
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 70
17/08/2019 8:53 pm  

Herşeyden önce lastik sök tak zor iş. Ama offroad sürüşte bence şambriyelli lastik elzem. 4mm heavy duty lastikle full yüklü AT AS ile 23-24 hava ile gezdim tüm Gürcistan'ı. Hem keyif aldım hem de güvende hissettim. Tubless zımba gibi lastiklerle asla düşünemiyorum. Africa Twin'nin tubeless olması bence kullanim amacını asfalta kaydırır o da en azından benim işime gelmez.

 

Bundan bahsediyoruz sanıyorum


CevapAlıntı
(@alper)
İyi Üye
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 22
17/08/2019 9:02 pm  

Konu Africa twin'e kadar gelmiş ben cevabımı yapıştırıyorum.

Japon mühendisin bir bildiği vardır deyip iç lastik değiştirme çalışmalarına devam. El alışınca lastik sökmek o kadar da zor değil.

Ayrıca dış lastiğe birşey olmamış ise içini tamir etmek daha kolay ama tubeless lastikte parçalandığı anda yeni lastik ister. Şambriyelli ise içinde daha fazla esneme kabiliyeti taşır. Bence daha emniyetli bir lastik çeşididir.

Kütahya yolunda yaşadığım kısa bir olayı anlatayım.

Lastik patladı, solda araba lastik tamiri yapan ustaya girdim, çıkartmadan tamamen indirdi, onardı ve devam ettim, 15 dakika. Ama tubeless lastikte onarılacak durumda değilse orada lastik almanız gerekirdi veya derseniz ki o iş daha kolay fakat parçalanmış da yola devam etmeniz mümkün değil, şambriyelli lastik dışı parçalanırsa içindeki lastik ile bir müddet daha sürüş yapabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.


CevapAlıntı
Share: