Forum

Afrika Twin kullanıcısı ve BMW GS kullanıcısı  

  RSS

aliekber
(@aliekber)
2x Güvenilir Üye
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 152
14/08/2018 7:29 pm  

Bizim Afrika Twin Türkiye grubunda paylaşıldı.

Naçizane 2016 da 20.000 km Africa, 2017 itibari ile 70.000 km dir GS kullanan bir dostunuz olarak bitmek bilmeyen karşılaştırma için biraz detay vermek istiyorum.

İkisini de kullandığımı bilen hemen hemen herkes hangisi daha iyi diye soruyor. Artik tam "kak para kaç basıyor abi" muhabbetine döndü. 🙂

İkisi de gayet iyi, ancak farklı kategorilerin motosikletleri. Şöyle ki, öncelikle biri digerinin 3 katı falan değil fiyat olarak. Bu en yanlis bilinen unsurlardan ilk sıradaki. Sürekli Avrupa'da ikisinin de fiyatlarinfi ayni oldugu soylense de, Avrupa'da satilan boş paketle Afrika'nin fiyati evet 0 yakın. Aksesuar ve teknolojik opsiyonları eklemeye başladığınızda manzara değişiyor. Türkiye'de ise GS in Afrika'dan cok daha pahali olmasinin sebebi aşağıda ekleyecegim tum donanımın Türkiye paketlerinde standart olarak sunuluyor olmasi.

Örneğin; Almanya'da hala boş paket aldığınızda halojen far kullaniliyor. Led far extra. Viraj abs si bulunmuyor. Gs te en sevdigim güvenlik unsurlarindan biri, motor yatikken ön fren, arka fren, karışık fren, ne basarsanız basın, ne kadar basarsanız basın, ip gibi, döndūğünüz çizgiden çıkmıyorsunuz.

Esa başlı başına bir maliyet. Yolda o andaki keyfinize gore tum süspansiyonu tek bir tuşa basarak spor araba kivaminkı sertleştirebilir, Cadillac kivaminda olmasada Mercedes ayarında yumuşatabilirsiniz 🙂

Telli jantlar bile extra sunulan donanımlardan biri. Yine pro sürüş momodla, gücü aktarırken tekerleğe ne kadarını yansıtacağını yolda giderken secebiliyor, tek tuş ile motorun tüm elektonik donanımını kapatka hayvanlaştırabiliyorsunuz.

Anahtarsız çalıştırma, elcik ısıtma, cruise control, quickshifter, wonderwheel, navigasyon tutacağı ve yolculukta kaç kere fren yapıp kak kere vites değiştirdiğine kadar data işleyen dashboard altyapısı yine bizim memleket paketlerinde standart. Yani tum bunları Almanya'da da motosikletin çıplak fiyatina ekledigimizde odediginiz bedel Türkiye fiyatından 2000 -2500 euro daha ucuz oluyor.

Borusan'ın pahalı servis verdiği ise başka bir yanlış. Modeline gore degismekle beraber, GS bakım maliyeti Africa'dan daha pahali degil. RT serisi K serisi cok daha masrafli, ama o da bizim konumuz degil.

İki motosiklet arasındaki temel farklara gelince, birinci olarak tum bu saydığım extra donanımın hemen hemen hiçbiri Africa'da mevcut degil. Zira bunu beklemekte dogru degil.

Tube type ile tubeless farkını ve mantığını bildiginiz üzere, Africa jantini yamultsaniz bile ic lastikle yol alabilmeniz esasiyla konfigure edildiginden şambriyellidir. GS kullanıcısı ise asfalt konforu bekleyip ekseriyetle araziye girmediginden beklentileri farklidir.

Her zaman söylediğim üzere;

"Africa, yolda da gidebilen iyi bir toprak makinesiyken, GS toprakta da gidebilen iyi bir asfalt makinesi"

21 inch ön jant ile 19 inch ön jantın sürüş dinamiklerinin ne kadar farklı tasarlandığının bariz bir göstergesi.

Her ikisinide kullanırken farkli keyif aliyorum. Kaldı ki motosiklet ruhunu yaşayıp rüzgarı seviyorsanız, logonun uzun yol konforu ve biraz da prestij ( bu genel bakış, şahsen taniyanlarinizin iyi bildigi uzere prestijle, başkasının ne düşüneceğiyle uzak yakiy alakam yok ) haricinde ikiside sürüş keyfi olan motosikletler.

En nihayetinde, bugün tekrar motosiklet alacak olsam; çok fazla uzun yol yaptığımdan yine GS alırım. Bu kadar uzun yol yapmayip sehir icinde kullanıp ara sıra hafif taşa toprağa girecek olsaydım Africa alırdım.

Uzattığım için affola. Umarım biraz yardımcı olur soru işaretlerine. Tekerimiz düz bassın.

 


Alıntı
motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1054
15/08/2018 11:37 am  

Güzel bilgilermiş sağolsun o arkadaş kimse


CevapAlıntı
Share: