Forum

BMW 1200 GS kullanı...
 

BMW 1200 GS kullanıcıları  

  RSS

ugur33
(@ugur33)
Güvenilir Üye
Katılım : 7 ay önce
Gönderiler: 99
19/11/2019 10:42 am  

Bir arkadaş face grubunda yazmış, kasko ve sigortacılık konusunda bilgi vermiş.

Merhaba arkadaşlar bugün itibarıyla yapmış olduğum motor kazasından sonra yönetilen kasko sürecini sizlerle paylaşmak istiyorum 6 Eylül 2019 tarihinde yapmış olduğum yaralanmalı kazanın sonucunda 120
000 TL ödeyerek aldığım ve 130.000 kasko değeri üzerinden kasko yaptıkları motorumu yaklaşık 3 aylık bir bekleyiş sonrasında 93 bin 500 TL olarak hesabıma yatırdılar.

Bu süreçte başta acentem Borusan ve unico sigorta şirketleri ile ilgili yaşadıklarımı aşağıda bilgilerinize sunuyorum yarın öbür gün kaç gün yaptırmayı düşünürseniz başınıza gelebilecek olaylardan haberiniz olsun.

Acentem kasko yapıp yaparken motorumun resminde göndermeme rağmen kashıma aksesuar teminatı koymamış ve bu konuyla ilgili bana hiçbir bilgilendirme dedi bulunmadılar poliçemde yer alan aksesuar teminatı elbise ve kask içinmiş Dgerr çanta vesaire aksesuarları kapsamayan bir poliçe almışım.

Aslında bu hata karşılıklı iyi niyet çerçevesinde giderilebilir di.fakat sigorta şirketi o kadar üçkağıtçı ki acentenin biz yanlış yaptık hata bizde demesine rağmen aksesuarları dahil etmedi zaten çok fazla da aksesuarım yoktu birçoğu motorun kendi üstünde gelen orjinal ekipmanları olmasına rağmen sigorta şirketi ısrarla bunları aksesuar olarak gördü acentem bu konuda hiçbir şey yapamadı.

Motorum 2015 model BMW 1200 GS adv .

Bildiğiniz üzere ATV motorlar da aksesuar sayılabilecek yan çanta demirleri koruma demirleri sisler ve benzeri pek çok şey üzerinde motora dahil olarak geliyor. Kaza yaptıktan sonra ambulans gelmesine rağmen ambulansı yolladım önce motor çekici yükledim daha sonra kendimi hastaneye götürdüm:)))... Poliçem bir çekici teminatı olmasına rağmen çekici benden yine de ekstra para aldı sigortada bunu teyit etti.

Sonrasında motor Avcılar borusan'a çekildi yaklaşık 1 ay boyunca hiçbir işlem yapılmadan öylece durdu bir ay sonunda yavaş yavaş beni aramaya başladılar motoruma 93 bin lira ödeyeceklerini söylediler ben de bunu neye istinaden 120 lira alım satımı olan bir motorun 93 lira ödediklerini sordum bana emsal motorları yollama mı söylediler ben de sahibinden sitesinden buldum iç motoru kendilerine gönderdim en düşük 105 en yüksekte 127 TL idi bana bulduğun motorları aksesuarların ne olduğu halbuki benim motorum da aksesuar teminatını bulunmadığını söylediler aradan geçen 1 ay daha zaman içinde ondan aksesuar saydıkları şeylerin aslında devenin üzerinde geldiğini onların motoru ait parçalar olduğunu ve aksesuar sayılmadığı nı söyledim bir türlü ikna olmadılar acentem de bu konuda çok yetersiz kaldı sonuçta kendi imkanlarımla bir rapor hazırladım madem ki bunlar aksesuar o zaman koruma demirleri sisler yan çanta arka çanta navigasyon hazırlık ve benzeri bütün ekipmanların sökülüp tarafıma verilmesi halinde 93 gün lirayı kabul edeceğimi söyledim hem sigorta şirketi hem de ihaleyi yapan Cesar ihale firması bunu kabul etti.

Bunu yazılı olarak borusan'a geçmelerini söyledim mail olarak borusana geçtiler. Fakat bu seferde Borusan böyle bir şey yapamayacaklarını çünkü bunların motorun orjinal parçaları olduğunu söyleyen bir rapor yolladı....

Hatta cessar firması benim motorun üstünden parça almakla itham etti sonuçta bunların orijinal parçaları olduğunu anladılar fakat yine de ödeme de bir değişiklik yapmadılar çıktıkları rakam 2 ay sonunda en son 95000 TL idi. Poliçemde 1500 tl'lik bilgin dahilinde muafiyet uygulanmıştı.

Defalarca kez sormama rağmen 95 bin liranın içinden 1500 lira kesecek misiniz diye hayır net para hesabınıza 95 bin lira yatacak dediler...

Bugün itibariyle gelen para da bunu da geçtiklerini görüyorum. Neredeyse kasko yaptırdığım için zararlı çıkıyorum eğer kazayı kendi imkanlarımla yaptır saydın 15.000 TL ye geçen bir hasar oluşmazdı bu sene Borusan 44500 lira fatura çıkardı sigorta şirketi de motosikletimi pert etti ve daha sonra cesar firmasına ihale ile sattı.

Ne acentem ne de sigorta şirketi motorun satılmadan önce bana sizi almak ister misiniz diye bir teklifte bulunmadılar ben de ilk kaskom olduğundan dolayı bu konuda bilgisizim 15 bin lirayı çözebileceğim bir konu ödediğim kasko parası ile birlikte neredeyse bana 40 bin liraya mal oldu üstelik kasko olduğu halde. Şimdi arkadaşlar sessiz olun kasko yaptırdığınız acenteliği sigorta şirketi ile ilişkilerinin iyi olduğundan emin olun benim acentem sigorta şirketine telefon bile edemiyordu önce telefon ediyor sonra onların dönmesini bekliyordu piyasada adını çok duyduğumuz ünlü acentelerden biri ama bu ünü benim başıma gelenleri değiştirmiyor.

Sonuçta bu süreçte yaşadıklarını ben biliyorum. Ayrıca sigorta firmalarının vermiş olduğu teminatları da asla inanmayın mutlaka bir üçkağıtçının bulup eksik ödeme yapıyorlar dava açmaya kalktığımızda 2,5 yıl gibi bir süreçten bahsediliyor bu zaman dilimi içinde zaten sizin paranız da pul oluyor. Bu yazıya yeni kasko yaptıracak arkadaşlara bilgisi sağ olasın diye yazıyorum.
Hepinizin tekeri düz bassın kazasız belasız mutlu sürüşler dilerim.

Alıntıdır


Alıntı
(@bulent)
Güvenilir Üye
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 89
19/11/2019 10:55 am  

Arkadaşa geçmiş olsun, umarım herşey yoluna girer, tek solukta okudum.

Sigorta şirketinin bunu yapması hiç iyi değil bizleri hafife alıyorlar ama arabamızın da olduğunu ve diğer motorcuların bundan haberi olmayacağını düşünüyorlar. Biz hepimiz bunları görüyoruz ve haberimiz oluyor. Kasko firması, sigorta firması dolanbaçlı yollara saparsa müşterisi kalmaz, farkında değiller.


CevapAlıntı
(@bulent)
Güvenilir Üye
Katılım : 6 ay önce
Gönderiler: 89
19/11/2019 10:56 am  

Geçmiş olsun, dava acmak yerine bu link uzerinden basvuruda bulunabilirsiniz.

http://www.sigortatahkim.org


CevapAlıntı
Share: