Forum

Trafikte kasksız sürmenin cezası  

  RSS

(@suleyman)
Aktif Üye
Katılım : 5 ay önce
Gönderiler: 14
19/10/2019 2:07 am  

Trafikte kask takmama cezası ne kadardır?

Hemen sadede geleyim, ceza tam olarak 108 TL ama hemen öderseniz 81 TL'ye düşüyor. Bu kasksız gezme cezası 2019'un 5. ayında belirlenmiş. Üstüne zam gelmiş olabilir. Kask takmayı ihmal etmeyin çünkü kazada geberirsiniz. Gebermek dedim cidden öyle. Böyle yazınca anlıyorsunuz. Başka türlü anlamqyablar için yazdım. Ölürsünüz, cehennemin dibini boylarsınızda yazabilirdim. Yazmadım.

Kask takmak zorunlu mudur?

Tabi zorunlu lan bizim iyiliğimizi düşünmüş adamlar.

Motosiklet sürücülerinin çeşitli kaza anlarında vücutlarını korumaları için koruyucu ekipmanlar kullanmaları gerekmektedir. Kask, özel bot, pantolon, mont ve eldiven bu ekipmanlar arasında yer almaktadır. Halk arasında kask takmakla ilgili çeşitli söylentiler bulunmaktadır. Özellikle kask takıldığında kaza anında boyun kırılmalarının artacağı, duymayı azaltacağı ve görüşü engellediği yönünde iddialar kesinlikle asılsızdır. Kask kaza anlarında sürücüleri olası zararlardan korumaktadır. Bu sebepten dolayı her motosiklet sürücüsü muhakkak kask kullanmalıdır. Hali hazırda zaten kask takmamanın da kanunlarca bir cezası bulunmaktadır.

Peki koruma başlığı yani kask takmamanın cezası nedir, ne kadardır?

108 TL biliyorum, güncelleme gelmiş olabilir, trafik zaten her motorcuyu çeviriyor, bir de kask cezası yemeyin takın şunu, takmayan cehennemin dibine gider. Ben şahsen hiç üzülmem bana ne.

2019 kasksız motor kullanma cezası ne kadardır?

Bir adam 137 TL oldu dedi, diyeni yalancısıyım. Ben 108 TL biliyorum. Üstüne ehliyete 15 puan ceza katmerli olarak geliyor.

Takmayın, siz gerek yok. Ceza yiyin akıllanmadık filan diyin etrafta, inşallah kaza yapmadan takarsınız o kaskı yoksa o göte o pamuğu tıkarlar.

Ailenize sabırlar dilerler. Sonra eşiniz çoluğunuz, çocuğunuz heba olur. Burası için bir söz var ama yazsam admin beni atar, söylemiyorum.

Motosiklet kullanıcılarının koruma başlığı ve gözlüğü yolcuların ise başlığı bulundurması zorunludur. Aksi halde para cezası kesilmektedir. Bunun yanında da sürücüler için ceza puanı uygulanır. Trafik cezası madde 78/1-b’de açıkça belirtildiği üzere; Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmamasının cezası 2019 yılı için 108 TL olarak belirlenmiştir. Şayet cezayı tarafınıza tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde öderseniz %25 indirimden faydalanırsınız ve 81 TL olarak ödeme yaparsınız. Ayrıca sürücülere de 15 ceza puanı kesilir.

Elektrikli bisikletlerde kask takmak zorunlu mudur?

Elektrikli bisikletlerde sanılanın aksine kask takma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı elektrikli bisiklet sürücüleri, sürüş esnasında kask kullanmadıkları tespit edilirse yukarıda vermiş olduğumuz miktarlarda ceza ödemek zorunda kalacaklardır.

Bisiklet kullanırken kask takmak zorunlu mudur?
Bisikletler için de tıpkı motosiklet ve elektrikli bisiklet kullanırken olduğu gibi kask takmamız durumunda düşme anlarında bizi yaralanmalardan büyük ölçüde koruyacaktır. Ancak bisiklet kaskı takmamanın trafik kanunlarında herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Ama bence takın.


Alıntı
Share: