Forum

Kaz Dağları müthiş ama yok oluyor  

  RSS

motosiklet
(@motosiklet)
Üye Admin
Katılım : 5 sene önce
Gönderiler: 1194
11/07/2019 2:15 pm  

Kaz dağına hiç gittiniz mi ? Müthiş güzeldir , önce zeytinlikler içinden geçip tırmanmaya başlarsınız dağa , sonra kekik , ıhlamur, kestane ağaçları yükseldikçe, meşe, çınar, göknar, çam ağaçları müthiş bir orman.

 

Dağdan bütün Edremit körfezi görülür . Edremit - Çanakkale arasında tüm sahil boyu adeta bir Çin seddi gibi yapılmış yazlıkçı binalarını görmezden gelir , aşağı doğru bakmazsanız müthiş bir manzara . Yükseldikçe mutlak bir sesizlik hakim olur , çıt çıkmaz , sadece esen rüzgarın , böceklerin, kuşların sesi . Şimdi o alanlar yok ediliyor ve maden aranıyor .

İnsanlar havadan fotoğraflarını çekiyorlar o harap edilen alanların . Gerçi misal bizim liseden mezun ve Çanakkalede ikamet eden turist rehberi, parti / trolü bir adam önce yalan bu haberler diyor , ben her hafta oraya tur yapıyorum vs , fotoğrafları arkadaşları gözüne , gtüne sokunca ,biz diyor iktidar dönemimizde şu kadar milyar ağaç diktik , arkadaşları sinkaf yapınca pardon milyon diyor vs maden bizim anti-emperyalist mücadelemiz vs . Ben çocukken o sahil ve dağ . bu ülkenin en güzel yerleri idi .

Önce yazlıkçılar geldi , aklı başında oranın mimarisine vs uygun evler yapılırken başta , sonradan adeta bir çekirge istilası başladı , çarpık çurpuk , kumsalın üstüne , zeytinliklere , dağın yamaçlarına bir sürü bktan ev yaptılar , ne su yetti sonra , ne hava , ne balık, üç kuruş fazla para aldıkları için arsalarını satanlar artık kendi memleketlerinde azınlık / yabancı oldu . Bütün sahil boyu kasabalarında , yoğurtçu , kasap , çay bahçesi, pastane hatta açık hava sinemaları vardı , şimdi bktan AVM ler , zincir marketler.

Tek tek arsalarını çekirgelere satarlarken çok iyi niyetli/ saf / mutlu idi insanlar, hatta arsalarını sattıkları heriflere fazla yoğunluk alıp üç kuruş fazla alabilmek için gidip belediyelerinden ricacı oldular veya kaçak balkonları onlar ruhsata bağlattı, kesilecek ağaç bir pürüz oldumu arsayı satmadan dert etme ben sana ağaçları kesip teslim ederim arsayı garantisi verdiler . Eskiden eserdi oralar şimdi yanıyor tabi . Artık yapılacak bir şey yok , durgun havalarda denizde çekirgelerin bkları yüzüyor onların çocukları yerine.

Şimdi sahil bitti sıra dağ a geldi . Sosyal medya da adeta yalvaran ifadelerle kıymayın oraya diye bir sürü paylaşım, yok zeytin madenden kıymetlidir yok dünyada nadir bulunan endemik bitkiler var orada vs vs

Adeta kiralık katile sende hiç vicdan yok mu demek kadar naif ve hüzünlü . Bu işin partisi vs olmamalı bence, orada yaşayan kim varsa , kim oralı ise , ağaç kesmeye gelenin ağzını burnunu kırmalı , kendi kasabasını , ormanını , dağını korumalı , hep hamasi hikayeler vardır o yörelerde, ülkemizi işgale gelen dış güçlere karşı yok Koca Seyit yok bilmem ne , bu gelenler bilinki o gün gelenlerden daha hırlı değil.

Misal o Çanakkaleli rehber trol gibi ,ağaç kesenleri , kesti ama neden kesti bir sorun bana vs diyenlerin suratına tükürelim Çanakkale çarşısın içinde , şaşırırsa sen biliyorsun nedeni çorbacı diyelim misal . Kim ağaç kesti / kestiriyorsa, Allah belasını versin .


Alıntı
Share: