satılık motosikletler

Çin’in Büyük Motosiklet Devrimi

Çin’in Büyük Motosiklet Devrimi

Ülkenin motosiklet endüstrisi olgunlaştıkça çok silindirli tasarımlar çoğalıyor.

Batılı ve Japon motosiklet firmalarının çoğunluğu benzinden elektrikli motosikletlere nasıl geçileceği sorunuyla boğuşuyorken, devasa Çin morosiklet endüstrisi de ilk kez büyük kapasiteli çok silindirli motor tasarımlarına yöneliyor.

Çin yıllardır milyonlarca küçük, basit, tek silindirli motosiklet üretti. Kitleler için ulaşım aracı olarak hizmet verdiler. Ancak şimdi, müşterileri daha zengin hale geldikçe ve mevcut tek seyahat aracı olmaktan çok bir yaşam tarzı veya eğlence olarak sürüşe yöneldikçe, ülkenin motosiklet firmaları hızla daha büyük, daha hızlı motosikletler üretimine geçiyor.

Daha geçen ay, 310 cc’ye kadar tek silindirli makineler üreten mevcut bir üretici olan Zontes’in 1.000 cc’lik üç silindirli bir spor motosikleti planladığını açıkladı, ancak bunun sadece buzdağının görünen kısmı olduğu ortaya çıktı.

Çinli firma Zontes ayrıca 650cc modelin yanı sıra 1.000cc naked – çıplak model üzerinde çalıştığını doğruladı.

Her ikisinin de bu yıl içinde açıklanması muhtemel, ancak Zontes‘in motorları tek başına mı yoksa etrafındaki tüm modelleri mi göstereceği şu anda net değil. Zontes, tüm motosikletleri ve kendi motorlarını yapan eksiksiz bir üretici olsa da, Çin’in diğer üreticilere satılacak motorları tasarlama ve üretme konusunda uzmanlaşmış birkaç şirketi de var.

Bunların arasında Gaokin (GK) önemli bir oyuncu ve daha büyük motorlara giden yolu açan şirketlerden biri. Firma halihazırda motosikletlerde, ATV’lerde ve hatta uçaklarda kullanılan paralel-ikiz ve V-ikiz tasarımlar motorlar üretiyor ve bu yılın ilerleyen zamanlarında Chongqing Motor Show’da kendi 1.000cc V-ikiz motosikletini sergilemeyi planlıyor.

Henüz tanıtılmamış olmasına rağmen, GK V1000, tasarım için firmanın kendi patent başvuruları tamamladı ve dikkat çekici derecede alçak bir koltuğa ve bir DOHC 90 derecelik V-ikiz motora sahip kayış tahrikli bir kruvazör ortaya çıktı. Motosikletin stili, yakın zamanda ortaya çıkan Benda LFC700 dört silindirli kruvazör kadar başarılı bir şekilde “yenilikçi” değil, ancak en azından rakip bir şirketin mevcut bir tasarımı kopyalamamış.

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir