Çin, yabancılara ait fabrikalara yönelik yasağı durdurdu, Honda Çin’de bir EV fabrikasını açtı

Honda-eN-Concepts

Çin’in on yıllardır yabancı mülkiyeti yasağını kaldırdığına dair lobicilik haberleri yapıldığını dair iddialar dolaşıyor. Tesla zaten bir Çin fabrikasına sahipti, Honda Çin’de büyük bir EV fabrikası kurma planlarını açıklayana kadarki tek fabrika Teslaydı.

Yeni fabrika, tamamına sahip olunan bir Honda yan kuruluşu olan Honda Motor (Çin) Investment Co., Ltd. (“Porsche” ve ” PCNA ” olarak düşünün ) ve bir Honda satış şirketi olan Dongfeng Honda Automobile Co., Ltd. tarafından inşa edilecek. Çin’de ortak girişim. Fabrika, “gelecek yıllarda EV serisinin genişlemesine hazırlık olarak yeni bir özel elektrikli araç (EV) üretim tesisi…” olacak.

Honda’nın yeni fabrikası , Çin’in Hubei Eyaletindeki Wuhan Ekonomik Kalkınma Bölgesi’nde 630.000 metrekare ( yaklaşık 155 akre ) alanı kaplayacak ve yılda 120.000 isimsiz EV üretmeye yetecek kapasite sağlayacak. Ancak, Honda orada ne inşa edeceğini açıkça söylemese de, Ekim ayında kapsadığı Scooter Doll konsept otomobillerinin “e:N Serisi” sayesinde Honda’nın orada ne inşa edeceği hakkında iki şeyi zaten biliyoruz.

honda-en-factory_china
honda-en-factory_china

Yeni EV fabrikası, EV üretimini “baştan sona” yapabilen, yüksek verimli “akıllı” bir tesis olacak şekilde tasarlanıyor. Bu, damgalama ve kaynaktan boyamaya, montaja ve araç muayenesine kadar her şey anlamına gelir. Honda ayrıca tesisin, özellikle montaj alanında endüstri lideri bir otomasyon düzeyi elde etmek için çaba göstereceğini iddia ediyor.

Honda, basın açıklamasında, yeni Wuhan fabrikasının “karbon nötrlüğünün gerçekleştirilmesi için güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını, geri dönüştürülmüş su kullanımını … ve VOC emisyonlarının azaltılmasını içerecek sürdürülebilirlik girişimlerini proaktif olarak izleyeceğini” iddia ediyor.

Honda , daha önce 2040 yılına kadar %100 “elektrikli” satışlar hedefini açıklamış olan Kuzey Amerika’daki ” acıklı elektrikli araç hırsları ” nedeniyle eleştirildi. Bu , Chrysler’in tam on iki yıl gerisinde bulunuyor – ve belirttiğimiz gibi, otomobil üreticisi bu hedefe ulaşmak için hala yakıt hücreli hidrojende bahse giriyor ve ABD pazarındaki “hacimli” EV’lerini GM’nin Ultium platformunda inşa ediyor.

Bu yeni Wuhan fabrikasının Honda için bir dönüşün başlangıcı olup olmadığı, BEV’lere yeni bir bağlılık mı yoksa Çin’in ucuz işgücü havuzundan ve yerel olarak inşa edilmiş arabalar için elverişli iş koşullarından yararlanmaya yönelik izole bir girişim mi olduğu görülecek. Yani herşeyi zaman gösterecek.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok