CFMoto, 2023’te Avrupa’da 450SR Spor Modelini Piyasaya Sürecek

CFMoto, 2023'te Avrupa'da 450SR Spor Modelini Piyasaya Sürecek

CFMoto, 2023’te Avrupa’da 450SR Spor Modelini Piyasaya Sürecek

Çinli bir motosiklet üreticisi olan CFMoto, makul fiyatlı, yüksek performanslı motosikletleriyle endüstrinin gözlerini kamaştırdı. Özellikle NK çıplak motosiklet koleksiyonu ile marka, fiyat bilincine sahip pazara kalite, büyük motosiklet performansı sunarak Asya, Avustralya ve Avrupa’da kendini kanıtlamıştır. SR model serisi ile şirket, şimdi son derece kazançlı giriş seviyesi spor motosiklet pazarına girdi.

En son modeli olan 450SR , daha özel olarak Asya’nın bazı bölgelerinde olmak üzere küresel pazarda piyasaya sürülmeye başladı. Küçük ve çevik spor motosiklet, oldukça etkileyici bir teknoloji yelpazesine sahiptir ve kesinlikle Yamaha YZF-R3 ve KTM RC 390 gibi daha köklü rakiplere paralarının karşılığını verir. Bununla birlikte, Çinli üretici, Almanya’dan başlayarak 2023 yılına kadar spor motosikletini Avrupa’da piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

2023 450SR, LAMs onaylı 450cc sıvı soğutmalı DOHC paralel ikiz ile güçlendirilecektir.

Güç, 37kW(49.6hp)@9500rpm ve 39Nm@7600rpm ile LAM’ın eşiğinin hemen altında gelir. Bu rakamlarla, 450SR, Kawasaki Ninja 400’ün manzaralarına sahip gibi görünüyor, 450SR, Ninja’yı yaklaşık 3.6kw ve 1Nm ile geride bırakıyor…

Resmi olarak CFMOTO-KTMR2R olarak bilinen ve CFMOTO’nun yüzde 51 ve KTM’nin yüzde 49 çoğunluk hissesine sahip olduğu CFMOTO/KTM ortak girişimi, yeni 490 KTM serisinin piyasaya sürülmesiyle başka bir seviyeye geçmeye hazırlanıyor. 490 motor platformunun mimarisi, 270 derecelik bir krankla tamamlanan yeni 450SR’ye güç sağlayacak paralel ikizi temel alacak şekilde ayarlanmıştır. 450SR, KTM’nin kanıtlanmış mühendislik başarısı sayesinde harika bir motora sahip olacak şekilde şekilleniyor…

SR Concept’ten 450SR üretim motosikletine geçen ana şeylerden biri kaporta tasarımıydı. CFMOTO’nun söylediğine göre bu harika kanatçıklar, 450SR’yi “büyük bir bisiklet” gibi gösteren LED aydınlatma ile birlikte, yere basma kuvveti eklediğini ve sadece gösteri için olmadığını söylüyor…

Tipik bir CFMOTO, harika bir tam renkli beş inç TFT çizgi eklediler. CFMOTO’nun KTM ile diğer ortak yapısı olan 800MT ile aynı sistemse , Bluetooth ve adım adım navigasyon gibi birçok özelliğe sahip olacaktır. CFMOTO, bir çeşit navigasyon içereceğini doğruladı, ancak diğer özellikler henüz onaylanmadı.

Brembo frenler üretim motosikletinde de kullanılmış, ana fark önde tek disk.

Bu talihsiz bir değişiklik, ancak Brembo’nun Bosch ABS ile birleştirilmesi, küçük motosiklet için fazlasıyla yeterli fren gücüne sahip olmalıdır.

Diğer özellikler arasında geri vites, kaydırmalı kavrama, “hızlı açılan hava filtresi”, şarj portları ve tabii ki kullanıma hazır bir dizi aksesuar yer alıyor. Boyutlar henüz tam olarak açıklanmadı ancak 450SR, yalnızca 168 kg boş ağırlığa sahip olacak. Tank boyutu 14L olacak ve koltuk yüksekliği 785mm ve 815mm seçenekleriyle 795mm olarak ayarlanacak.

CFMOTO’nun yarış açısından 450SR’yi nereye götürdüğünü görmek ilginç olacak. Burada Avustralya’da 300 Supersport sınıfına Yamaha YZF-R3 hakimdir ve daha büyük kapasiteli Kawasaki Ninja 400 sadece bir avuç sürücü tarafından kullanılmaktadır.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol