Cep telefonu tespit edebilen kameralar devreye girdi

Cep telefonu tespit edebilen kameralar devreye girdi

Avustralya Galler eyaletinde dünyanın ilk “cep telefonu tespit edebilen” kameraları devreye girdi. Kameralarla direksiyon başında cep telefonu kullananları veya cep telefonu ile ilgilenenleri tespit ederek kullanım oranını düşürerek, trafik kazalarının önüne geçilmesi için devreye girmiş durumda.

Araç Seyir Halindeyken Cep Telefonu Kullanma Cezası Ne Kadar Oldu? 2019

Araç hareket halindeyken cep telefonu kullananlara verilecek ceza miktarları 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişikliklerle birlikte %217 oranında artırıldı! Ceza miktarlarını 2019 yılı için yeniden değişti.

Bu düzenlemelere göre seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak 73. madde gereğince yasaktır ve bu yasağı çiğneyen araç sürücülerine para cezası uygulanır.

Madde 73 – Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır.

(Değişik:18/10/2018-7148/24 md.) Seyir hâlinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücüler 235 Türk lirası, maddenin diğer hükümlerine uymayanlar 108 Türk lirası para cezası ile cezalandırılırlar.

One Reply to “Cep telefonu tespit edebilen kameralar devreye girdi”

  1. Avusturalya’da başlamış yakında bize gelir desemde gelecek yıl sonunu bulur. Sistem güzel ama bunu herkese ceza yazalım diye kullanırlarsa cep telefonunu dururken bile kullanana ceza yazarlar. Demedi demeyin yaparlar sonra itirazlar yükselir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir