Büyük Lastik Muayeneden Geçer mi?

by motosiklet
1 sene ago
155 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları

Büyük Lastik ebatları ile muayeneye giren arkadaşlar için herhangi bir sorunla karşılaşan yok. Yani TÜVTÜRK muayene istasyonları özellikle bu lastik bu motora uygun değil diye muayene sırasında herhangi bir işlem yapmıyor. Fakat çok büyük değişiklikler göze çarparsa bu uyumlu bir lastik değil diye aşağıdaki belirtilen kusurları muayene tutanağına ekliyorlar.

Araç muayenesi ile ilgili tüm bilgileri T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü internet sitesinin (http://www.kugm.gov.tr) “Araç muayene” bölümünde bulabilirsiniz.

“03.03.2014 Tarihinden İtibaren 2014 Yılında Uygulanacak Kusurlar Tablosu”nu indirerek, aracınızla ilgili hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini görebilirsiniz:

Lastik ebatlarıyla ilgili olarak ağır kusur sayılan hususlar:

Yanlış lastik ebadı: yük kapasitesi çok düşük
Yanlış lastik ebadı: yüksek hız için uygun değil
Yanlış lastik ebadı: Aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılmış

Aracınızı muayene ettirmeden önce bu tabloyu mutlaka gözden geçirmenizi öneririm. Fakat buradaki bilgiler otomobil muayenesi içindir, lastik büyüklükleri ile ilgili motosikletinize göre bir sonuç bulamazsınız.

Ama şunu ekleyerek size bilgi vermiş olayım; büyük lastik ebatları yol tutuşunu etkiler, yakıtı artırır ve frenlemek istediğinizde fren mesafesini artırabilir.

İyi sürüşler

0 0 vote
Article Rating
Etiketler: , ,
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments