Bursa motosiklet dostu bariyerlere kavuşuyor

0
74

Bildiğiniz gibi İstanbul da başlayan uygulama 140 kilometrelik bir güzergah boyunca devam ediyordu. Henüz tamamlanmadı ama devam ediyor.

Şimdi, Bursa motosiklet dostu bariyerlere kavuşuyor. Konu ile alakalı bursa haber sitesinin haberi şöyle;

Motorcu Dostu Bariyer Sistemi Uygulaması” kapsamında Bursa’da motosiklet dostu bariyerlerin kurulumuna başlandı.

Bursa Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ekiplerince İznik-Yenişehir Karayolu’nda iki virajdaki 700 metrelik çelik bariyerler, motosiklet dostu plakalar ile kaplandı.

Türkiye Motosiklet Platformu Başkan Yardımcısı Soner Kılıç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, motosikletten düşme durumunda çelik bariyerlerin sürücülere zarar verdiğini belirtti.

“Yere düştüğümüzde bunlara vurup yol üstünde kalabileceğiz. Türkiye’de 2012 ve 2017 yılları arasında 4 bin 400 ölümlü motosiklet kazası oldu. Bunların yüzde 50’sinden fazlası da uzuv kopması nedeniyle kan kaybından. O yüzden motosiklet dostu bariyerler istedik. Bursa Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü, İznik-Yenişehir hattındaki özellikle virajlı savrulma noktalarında ilk uygulamayı yaptı.”

Kılıç, özellikle motosikletlerin sıklıkla seyahat ettikleri Doğancı Barajı, Uludağ Yolu, Burhaniye ve Ayvacık gibi tehlikeli yerlerin tespit edildiğini, buralarda da aynı uygulamanın yapılacağını vurguladı.

Kılıç, AK Parti Sakarya Milletvekili ve Dünya Supersport Şampiyonu eski motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun girişimiyle başlayan hareketin, “katil bariyer” sorunununa kalıcı bir çözüm getireceğini de sözlerine ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, pilot olarak hayata geçirilen “Motorcu Dostu Bariyer Sistemi Uygulaması”ını 9 Şubat’ta Antalya’da başlatmıştı.

Dedikleri gibi henüz 700 metrelik bir alanda bu uygulama başlarsa devamı gelir.

İyi sürüşler

Kaynak: Bursa haber, AA, memurlar sitesi

 

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here