Bu ikiliye dikkat!

honda_cbr_600

İtiraf edelim ne doğru dürüst bir ulusal motor festival ve satış arşivimiz var ne de buna niyetimiz. Kendimize ögün girişilen motor üretim çabalarını bilmem ama Türk motor üretiminin sözde olduğu malum. Esasında motor üretiminin kendi ülkemiz dahilinde yapım aşamaları her zaman genel bir sorun olarak kalmıştır. Bir dönemler buna benzer mevzuatların organizasyon ve ihmal sorunu dahilinde geliştiği sanılırdı fakat bugün dahi aynı sorunların tekrardan filizlenmesi bunun sadece kendi sınırları içerisinde kalmadığını göstermekte.

Bu ikiliye dikkat!

motor sevgisi

Doğrudur, geçmişte motor üretimine dair birtakım adımlar atıldı fakat günümüzde bunu kaç motor kullancısı hatırlar. Peki, ya hatırlarsak? Gerçekten hatırlarsak? O zaman ülkemizdeki motor üretim kalkınmalarına dair her şeyi de hatırlamamız gerekecek. Bu da kimi noktalarda hazmetmesi pek de kolay olmayan lokmalardır. O bakımdan hatırlamamak ya da unutmak, hatırlatmamak ya da unutturmak daha iyi.

Honda Goldwing F6B-1

Zira kimi dönemler bu türden üretimler motor yapım aşkından ziyade kişisel çıkarlar güdülerek yola çıkmıştır. Bu da gerçek motor aşıkları için elbette hatırlanması istenilmeyecek şeylerdir. Bu noktada toplumsal belleğin kopuk bağlantılar ve kısa devreler üzerinden işlediğini farzetmek gerekecek. Belki de benzerlikten çok benzeşmezlik üzerinden, dönemsellikten çok raslantısallıktan yana bir duruş söz konusu burada.

 

1395190669383

O zaman motor üretimini ve gelişmesine belki de gelişmemesine dair bulduğumuz, ilgisiz parçaları yan yana getirip karşılaştırmak gerekebilir. İşte tam da bu noktada devreye başlıkta da belirttiğimiz gibi ‘bu ikiliye dikkat!’ gibi bir uyarı söz konusu olacaktır. Öte yandan gerek motor gerekse motor sahibi için bu tip tarihsel geçişler oldukça büyük önem taşımaktadır.

motorcu adamlar yanyana

Bunun sebebi kullanılan motorun nereden gelip nereye gittiği konusunda bilgi sahibi olmak yerine söz konusu olan şey aslında şu an neredeyiz sorusudur. Nitekim bildiğiniz üzere günümüzde kendimize ait herhangi bir sağlam motor markamız bulunmamaktadır. Girişimler olmuştur, doğru. Fakat bizim burada asıl dikkat çekmek istediğimiz şey bu tip girişimlerin nereye kadar varlığını sürdürebildiğidir. Bu çerçeve bize motor üretimi ve koşulları dahilinde ufak da olsa bir gözlemleme özelliği katabilir.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap