Giriş Yap
Benzinde 11 kuruş indirim bekleniyor.

02 Haziran Akaryakıt Fiyatları

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası, gece yarısından itibaren motorinde 17 kuruş, benzinde ise 11 kuruş indirim beklendiğini duyurdu. Benzinde son olarak 5 gün önce 16 kuruşluk indirim yapılmıştı.

Ekonomi için neler gerekiyor. Yakıt tasarrufu için gerekli olanlar nelerdir?

Benzin tasarrufu nasıl sağlanır

Sürücüden ve motordan kaynaklanan bir çok sebep var konuyu hiç uzatmadan neden fazla yakıt harcadığımızı aşağıda maddelere ayırdım.

Yakıt tasarrufunda önemli 10 nokta

1. Araçtan kaynaklanan fazla harcama bakımın eksik yapıldığının işaretidir.

a. Yıpranmış buji, karbüratör’deki pislik, jikle kelebeği ayarsızlığ her 10 litrede 1/2 litre fazla benzin sarfiyatına sebep olur

b. Motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar verimi düşürür benzin sarfiyatını arttırır.

c. Tekerlek, lastik havalarının az olması yüzünden sürtünme artar, güç azalır ve dolayısıyla yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

d. Fren balataları ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır ve yakıt sarfiyatı artar.

e. Debriyaj kaydırması, hava filtresinin tıkalı olması, soğutma sisteminin normal olmayışı yakıt sarfiyatını artıran başlıca nedenlerdir.

 

2. Sürücüden Kaynaklanan Gereksiz Harcama genellikle yanlış kullanım sorunudur.

a. Sık sık şerit değiştirmekten kaçının. Ani frenlere ve kalkıştan uzak durun.

b. Yavaşlamak gerektiğinde, örneğin kırmıza ışığa yaklaşırken
hızı koruyup ani frenle durmak yüzde 15-20 oranında daha az yakıt tüketimi sağlar. Bu şekilde balatalarda daha az yıpranır.

c. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan kaçını. Ama Motoru rölantide ısıtmak yakıt tasarrufu sağlayacaktır. üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapılabilir. Motor normal sıcaklığına 4 kilometre yol katedildikten sonra ulaşıyor ve tüketim fabrika verilerine yakın hale geliyor.

d. Aracınızı yol ve trafik koşullarına uygun kullanın. Ne kadar kararlı ve sakin motosiklet kullanırsanız.

 

3. Benzinden Nasıl Tasarruf Edebiliriz!

benzin fiyatlarının devamlı artması ve ağır ekonomik şartlar bizi motosikletlerimizi tasarruflu kullanmamızın en önemli yeridir. Benzin zamlarını engellemek hükümetimizin dışında kimsede değil ama,! motosikletimizi doğru kullanıp teknik bakımlarını zamanında yaparak daha az benzinle daha çok kilometre yapmak bizlerin elinde.

Motorlu araçlarda normalin üstünde ve normal olmayan ölçülerde benzin harcaması iki ana kaynaktan meydana gelmektedir. Bunlardan birincisi aracın kendisinden kaynaklanan gereksiz.

 

4. Araçtan Kaynaklanan Gereksiz Harcama:

motosikletimizi zamanında dikkatli ve muntazam yağlanmalıdır. Aksi halde yağsızlıktan dolayı sürtünme artacağından güç düşecek, parçalar çabuk aşınacak, bunlar da benzin tüketiminin artmasına sebeb olacaktır.

 

5. Bujilerin ayarsız, bozuk ve pis oluşu her 10 litrede 1/2 litre fazla benzin sarfiyatına sebep olur

Karbüratörün ayarsız ve pis oluşu, jikle kelebeğinin iyi açılıp kapanmayışı,
spiral hortum içindeki çelik telin tutukluluk yapması, keza el gazının aynı şartlarda bulunması benzin tüketimini artırır.

Motorun elektrik ihtiyacını karşılayan malzeme ile bunun motora iletisini sağlayan aksamlardaki bozukluklar verimi düşürür benzin sarfiyatını arttırır.

Tekerlek, lastik havalarının az olması yüzünden sürtünme artar, güç azalır ve dolayısıyla yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

Fren balataları ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır ve yakıt sarfiyatı artar.
Debriyaj kaydırması, hava filtresinin tıkalı olması, soğutma sisteminin normal olmayışı yakıt sarfiyatını artırır.

 

6. Sürücüden Kaynaklanan Gereksiz Harcama:

Sık sık şerit değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde, örneğin kırmıza ışığa yaklaşırken hızı koruyup ani frenle durmak yüzde 15-20 oranında daha az yakıt tüketimi sağlar. Ayrıca bu sayede balatalarda daha az yıpranır.

Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan kaçının.

 

7. Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini arttırır. Motoru çalıştırıp hemen yola çıktığınızda yaptığınız

1’inci kilometre sonunda motoksiletinizin yaktığı benzin 3 dakika rölantide çalışarak yaktığı kadardır.

Yani motosikletinizi üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapılabilir. Ayrıca motor normal sıcaklığına 4 kilometre yol katedildikten sonra ulaşıyor ve tüketim fabrika verilerine yakın hale geliyor.

Bu nedenle kısa mesafelerde motosiklet kullanmak yerine yürümek daha ekonomik, aracınızı yol ve trafik koşullarına uygun kullanın.

Ne kadar kararlı ve sakin motosiklet kullanırsanız, o kadar az yakıt tüketirsiniz ve motosikletiniz de o kadar az yıpranır. aracı akan trafiğin hızına uygun kullanın ve sadece önünüze değil, daha ileriye bakarak trafik akışını izleyin.

 

8. Akan trafiğin hızına uyulmadığı için sürücünün mecbur kaldığı ani frenaj ve ani hızlanmalar yakıt tüketimini arttırır.

Önünüzdeki aracı çok yakın takip etmeyin. Devamlı olarak aracınızı frenler ve gazlarsanız ilave benzin pompalanmasına neden olur.

Motosikletinizdeki bulunan her türlü ağırlık yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Tüketim artışı motor gücü düşük olan araçlarda daha belirginleşir. Standart bir motosikletlerde her 10 kg. Fazlalık için 100 km.’de 1 litre tüketim hesaplanabilir.

 

9. Hava koşulları yakıt tüketimini sanıldığından daha fazla etkiler.

Soğuk havalarda uzun süre çekili jikleyle gitmek en sık yapılan hatalardan biridir. Jikleyle motor devri normal rölanti devrine yakın sabit yere gidip motor ısındıkça kademeli olarak jikleyi kapatmak önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Yağmurlu ve karlı havalarda lastiklerin yuvarlanma direnci artığı için daha fazla yakıt tüketilir. Kış mevsimi şartları için özel olarak üretilen kış lastikleri yakıt tüketimin artırır.

Motosikletiniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın. Bu sistemler motor çalışır durumda ve araç viteste giderken el gazdan çekildiğinde yakıt akışını kestiği için
hiç yakıt tüketmez.

10. Yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın.

Bazen rolantiden daha az benzin yakabileceğinizi biliyor muydunuz… Bilmiyorsanız söyleyelim gazı açık bırakmak bazen rolantiden daha az yakmanızı sağlayabilir.

Yokuş çıkarken yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak

İlgili Yazılar

1 Yorum

Murat babala  -  1 Mart 2018 / 7:00 pm

Bizi haberdar edin lütfen, emailimiz sizde var

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok