Benzinde 10 kuruş indirim geldi, sonrası şüpheli

0
406

Akaryakıtta ‘Bayram’ indirimi geldi, geldi ama sonrası düşündürücü. Bu indirim haberlerinin ardından zam gelmesine alıştık.

Neden alıştık? Alışmamalıydık!

Zam endeksli benzin fiyatları her yönde tüketiciyi etkiliyor, etkiledi ve bitirdi. Şimdi benzinde 10 kuruş indirim, gelecek hafta 50 kuruş zam olarak geri dönüyor.

Ortalama bir düşük CC hacimli motosiklet sürücüsü trafikteki arabalara nazaran daha az tüketiyor, yani yüksek CC motor alan sürücülere göre hala şanslı konumdayız. Ama bu şans göründüğü gibi bir şans değil, fiyatların gereksiz yükselmesi ve geriye doğru az birimlerde düşmesi ülkemizdeki en garip durumlardan.

Bir çok motosiklet kullanıcısı bu durumdan rahatsızlığını sosyal medyadan paylaşıyor. Şehirlere göre benzin fiyatları 10 kuruş hatta 15 kuruş kadar farkediyor.

31 Mart yerel seçimleri sonrasında dolar kuru da yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Kur, 6 TL 25 kuruşa kadar çıktı. Aynı dönemde uluslararası piyasalarda da benzin ve motorin fiyatları artış kaydetti.
Bu gelişme, benzin ve motorin fiyatlarını yukarı yönlü itmeye başladı. Benzin, 7 TL 10 kuruşa kadar çıktı. Hükümet, akaryakıttaki artışın enflasyona etkisini de dikkate alarak, bir kez daha “eşel mobil” sistemini devreye koydu. Olası zamlar, devletin ÖTV gelirlerinden karşılandı. Gerek benzinde, gerekse de motorinde pompa fiyatları sabit tutuldu.

İyi bayramlar, iyi sürüşler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here