satılık motosikletler

Bedava yurtdışına çıkmak

Bedava yurtdışına çıkmak

Cebinizden 5 kuruş para çıkmadan Avrupa ülkelerine seyahatetmeye var mısınız?

Eğer 17 – 30 yaşları arasında iseniz sizde kolaylıkla Avrupa Gönüllülük Hizmetinden faydalanabilirsiniz?

Nasıl mı?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) adı altında yayınlanan ve Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra, pek çok ülkeyi kapsayan bu hizmet ülkemizin de dâhil olduğu bu yapıya, STK, Kamu kuruluşu ve benzeri kuruluşlar akredite olarak projeleri ile katılıyor, gönüllü katılımcı bulabiliyor. Buradaki en önemli kriter, gönüllülerin dahil olacağı projenin oluşturulmasından da önce Avrupa Gönüllü Hizmeti sistemine akredite yani dahil olunmasıdır.

Sosyal sorumluluk alanında kar amacı güden tüm kuruluşları bu kapsamda görebiliriz ve gençlerin zevk alacakları, kişiliklerini geliştirirken farklı kültürler ile tanışacakları projelerin başarıyla hayata geççirildiğini görebiliriz.

Projede 17 ile 30 yaş aralığındaki gençlerin başvurabildiği bazı projeler 2 ile 12 ay arasında bir zamana yayılmaktadır. Gönüllülük esasının temel olduğu projeler, hem kişilik anlamında, hem de psikolojik olarak pek çok katkı sağlaması ile öne çıkıyor. Ayrıca Avrupa Gönüllü Hizmeti %5’lik düzeyde yani temel eğitim seviyesinde dil eğitimini kapsar. Bu da şüphesiz ki Avrupa Gönüllü Hizmetine dâhil olan gençler için bir avantaj olacaktır.

Yurt dışına bedava çıkmak için öncelikle ilgili projelere gönüllüleri gönderen kuruluşlara ulaşmanız ve Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında bir projeye dâhil olmak, belli sivil toplum kuruluşları aracılığı ile iletişime geçmek olmaktır. Söz konusu olan sivil toplum kuruluşlarına motivasyon mektubunuzu göndererek başvuruda bulunmanız hem neden gönüllü hizmete talip olduğunuzu anlatacağınız, hem de projeye katılmak için uygun olduğunuz tarihleri belirteceğiniz bu mektup yazmanız oldukça önemli. Olumlu cevap aldığınızda ise Avrupa Gönüllü Hizmeti yapabilirsiniz. Peki maddi boyutu ne olacak? En çok merak edilen konulardan biride bu’dur. Ne kadar bütçeye ihtiyacım var sorusu ikinci olarak akla geliyor.

Evet, başta söylediğimiz gibi bu ücretsiz yani bedava bir sistemdir. Bir bütçe ayırmanız gereksiz. Tüm masraflar yol, konaklama, yemek masrafları ve dil eğitimi karşılandığı gibi, üstelik katılımcıya bir miktar da cep harçlığı verilmektedir. Bu miktar sizin için yeterli gelmezse, fazlasına ihtiyaç duyarsanız ve bir bütçe ayırırsanız bu bütçe sadece sizin cebinizdeki parayı ilgilendirmektedir.

2 aydan 12 aya kadar sürebilen bu projelerin sonunda ise her bir katılımcı, ulusal ve uluslararası geçerliliği olan Youthpass adında bir sertifika almaya hak kazanıyor.

www.ua.gov.tr

Başvurabileceğiniz sosyal medya hesapları

İlgili Sayfalar

 

Yorum Ekle

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir