Avrupa’da Vizesiz Ülkeler

by motosiklet
3 ay ago
12 Views

Avrupa’da Vizesiz Ülkelere giderken elimizi kolumuzu sallayarak gidebiliyor muyuz?

Evet, gidebiliyorsunuz. Fakat yinede dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Hızlıca pasaport kontrollerinden kolay bir şekilde geçmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemenizde fayda var.

Pasaportunuzun bitiş tarihi 6 aydan fazla olmalı.

Tavsiyem en az 2 yıllık olsun. Bu unsur pasaport memurunun ilk baktığı şey oluyor. Eğer seyahat severseniz ve sürekli yurtdışına çıkıyorsanız bir kere 10 yıllık alın ve bu stresten kurtulun derim.

Konaklama bilgilerinizi yanınıza alın

Pasaport memurunun soracağı ikinci soru ise nerede kalacaksın olacaktır. O yüzden rezervasyon yaptığınız otelin/hostelin çıktılarını yanınıza alın. Zaten ülkeye giderken doldurmanız gereken küçük kağıda adres yazmanız gerekmekte. Otelin adresini o kağıda yazabilirsiniz. Eğer kalacağınız yer arkadaşınızın yanı, aile gibi özel durum durumlar barındırıyor ise, benim tavsiyem yine her hangi otele rezervasyon yapıp çıktısını göstermeniz yönünde olacaktır. Çünkü diğer durumda pasaport memurunun kafasında soru işaretleri yaratmanıza sebebiyet olabilirsiniz.

Kalacağın kişi kim? Adı ne? Ne iş yapıyor? Nerede Kalıyor? gibi sorular zinciri sizi karşıyacak.

Bu durumda booking.com üzerinden herhangi bir otele ücretsiz rezervasyon yapıp çıktısını aldıktan sonra rezervasyonu iptal edebilirsiniz. Bazen bunu yaparken kredi kartı numarası isteyebilir, yazın sorun olmayacaktır. Sadece ücretsiz iptal edilebilir rezervasyon yaptığınıza emin olun.

Sorulan sorulara sakin cevap verin

Unutmayın, siz gezgin bir turistsiniz. Pasaport kontrolüne geldiğinizde gayet rahat olun ve gezmeye geldiğinizi, bir süre tatil yapacağınızı söyeleyin. Heyecan yapmayın. Yani Cem Yılmaz’ın dediği gibi yemişim ülkenizi kıvamında takılın. Sizin sorulara emin bir şekilde cevap veriyor olmanız işleri hızlandıracaktır. Hadi ingilizce anlamazsam? dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sadece gülümseyip ‘’I am a tourist’’ deyin ve elinizdeki konaklama, dönüş bileti çıktılarını uzatın. Şüpheli bir yanınız yoksa muhtemelen geçmenize izin verecektir.

Andorra (90 gün)

Arnavutluk (90 gün)

Azerbaycan, Vize Bakü Havaalanı vize alınıyor (30 gün)

Beyaz Rusya (30 gün)

Bosna-Hersek (90 gün)

Ermenistan (120 gün)

Gürcistan (1 yıl)

Karadağ (90 gün)

Kosova (90 gün)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Vizesiz, pasaportsuz

Makedonya (90 gün)

Moldova (90 gün)

Sırbistan (90 gün)

Ukrayna (60 gün)

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir