Avrupa daha fazla Çinli elektrikli motosiklet alıyor | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
2 ay ago
198 Views

Avrupa daha fazla Çinli elektrikli motosiklet alıyor

Bir buçuk yıl önce dünya değişmeden hemen önce, düşük maliyetli Çin elektrikli motosikletleri dalgasını Batı ülkelerine yöneldiğini fark ettik. Bu dalga maalesef pandemi boyutunda hız azalttı, ancak şimdi tekrar rayına oturuyor gibi görünüyor. Avrupa pazarına giden Asya serisine en yeni eklenen 125cc eşdeğeri Dayi E-Odin elektrikli motosiklet gerçekten güzel görünüyor.

Yakın zamanda İtalya pazarına giren ve merakla beklenen VOGE ER-10 elektrikli motosikletin hemen arkasından geliyor.

Dayi E-Odin, VOGE motosikletinden farklı bir aktarma organı kullanır ve benzer gücü tercih eder, ancak güç salıncak koluna monte edilmiş bir  motor yerine 6 kW’lık bir arka göbek motorundadır.

Bu güç derecesi muhtemelen sürekli güç seviyesidir, çünkü motosiklet 100 km/sa (62 mph) maksimum hıza sahiptir, bu da en yüksek dereceli 6 kW motorla ulaşılması zor olacaktır.

Büyük bir lityum iyon pil takımı, toplam 7,2 kWh kapasite için 72V ve 100Ah’de belirtilen motora güç sağlar. Bu, Zero Motorcycles’ın şu anda giriş seviyesi motosikletlerini donattığı bataryaya eşdeğerdir ve yakında çıkacak olan SONDORS Metacycle elektrikli motosikletinin kapasitesinin neredeyse iki katıdır.

Dayi, 7,2 kWh pilin maksimum 210 km (131 mil) menzil sunduğunu iddia ediyor.

İki kişilik motosiklet, Avrupa’da L3e kategorisine giriyor ve küçük 125cc motosikletler için gerekli olan A1 ehliyeti gerektiriyor.

Daha küçük motor ve piller, motosikletlerin Harley-Davidson LiveWire veya Zero’nun en iyi modelleri gibi önde gelen yüksek performanslı elektrikli motosikletlerden daha düşük fiyatlara sahip olmasını sağlar. E-Odin’in Super SOCO’nunkiler gibi diğer daha küçük form faktörlü elektrikli motosikletlerle rekabet etmesi daha olasıdır.

Dayi’den E-Odin’in Avrupa’da ne kadara mal olacağı konusunda bir bilgimiz yok, ancak İtalyan üretici Energica’nınki gibi elektrikli spor motosikletlerinden çok daha uygun fiyatlı olacağı kesin. 

Yorum Ekle

1 Yorum

  • gurhan dedi ki:

    Çinli Avrupayı yakında ele geçirecek, tercihlerini değiştirecekler pandemi çok değiştirdi durumları, öncesinde 30bin tl’ye iyi makina alırken şimdi elektrikli ve ucuz yollu iş görsün yeter derdindeyim. 50bin üstü motor mu olurmuş kafasına geldim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları