Aprilia 2021 Tuono 660 naked sportbike

Aprilia 2021 Tuono 660 naked sportbike

Tuono hattını orta kapasite sınıfına genişletmek, Aprilia’nın 2019 EICMA fuarında Tuono 660 konseptini sergilediğinden beri bir yıldan uzun süredir beklediğimiz bir hareketti. Aprilia’ya göre yeni bir dönemin başlangıcına işaret eden yepyeni bir aileye katılan ikinci model oldu.

Aprilia, 2021 Tuono 660‘ı yalnızca kısa bir açıklama yapıldıve bazı çok temel özelliklerle piyasaya sürdü ve RS660’ın piyasaya sürülme sürecine devam ederek, üretim hazır olduğunda tüm özelliklerin ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Aprilia, hem Tuono hem de RS660’ın aynı çerçeveyi, tekerlekleri ve frenleri paylaştığını ve süspansiyon açısından bazı farklılıkların ipuçlarını verdiğini gösteriyor. Resmi fotoğraflardan Tuono’nun yalnızca sağ çatal ayağında, yay ön yüklemesi ve hidrolik geri tepme ile ayarlanabilirlik sağladığını görebiliriz – RS660 ise bu ayarlara her iki bacakta da sahip.

RSV4’ten türetilen 659 cc sıralı ikiz motor, RS660’ın 100 hp’sinden (74.6 kW) biraz daha düşük olan 95 hp‘ye (70.8 kW) ayarlandı ve daha kısa son şanzıman dişlileri ile birleştirildi. Bu çıktı, dolu depo ile sadece 183 kg (403.4 lb) ağırlığında, çok çevik ve eğlenceli bir motosiklet oluşturacaktır. RS Tuono’nun aynı 15 litrelik (4 galon) bir yakıt deposuna sahip olduğunuda varsayabiliriz.

İlginçtir ki, Aprilia, herhangi bir motor kapasitesiyle 47 hp‘ye (35 kW) kadar olan Avrupa A2 ehliyet sınıfına hitap etmek için RS660‘ın benzer bir 95 hp versiyonunu sunuyor. Bu, bir motorun yalnızca orijinal, kısıtlanmamış biçiminde sınıf güç sınırının iki katından fazlasını üretmemesi durumunda A2 özelliklerinde ayarlanıp satılmaya uygun olduğunu belirten AB mevzuatına uymak için yapılmış.

Elektronik cephede Tuono 660, ayarlanabilir çekiş kontrolü ve motor freninin yanı sıra ABS, tekerlek kontrolü, hız sabitleyici ve seçilebilir motor içeren Aprilia Performans Sürüş Kontrolü (APRC) kiti ile RS600 ile aynı sınıf lideri paketi paylaşır. Sürücü, bireysel ayarlarla oynayabilir veya üçü yol kullanımı ve ikisi yarış pisti için tasarlanmış beş önceden ayarlanmış sürüş moduna geçebilir.

2021 Aprilia Tuono 660 üç renk seçeneğiyle satışa sunulacak: Siyah, gri ve RS660 ile piyasaya çıkan oldukça sıra dışı Acid Gold kombinasyonu.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap