Ani yağan yağmurda 8 sürüş taktiği

0
595
yagmurda-surus
yagmurda-surus

Yağışlı havalarda sürüşün kuru havalara göre daha zor olduğunu ama imkansız olmadığını tüm kullanıcılar biliyor. Eğer motosiklete yeni başlangıç yapıyorsanız aşağıdaki maddeleri okuyarak yağmurda sürüş için bir kaç taktik öğrenebilirsiniz. Ani yağmurlar yaz aylarında geçicidir. Uzun sürmez ama çok ıslatabilirler.

Ani yağan yağmurda 8 sürüş taktiği

1. Aniden yağmur yağarsa ilk önce saklanmayı bir süre sonra yola devam etmeyi düşünebilirsiniz.

2. Ani frenleme yapmamak için mesafenizi korumalısınız.

3. Görüş mesafeniz 100 metre altında ise sizi izleyen araçların da sizi farketmeyeceğini düşünerek biraz mola vermek ve yağış azaldıktan sonra yola devam etmek daha iyi olacaktır.

4. Ön freni daha az kullanmalı, son duruş evresinde limon sıkma taktiği ile yavaşca baskıyı artırmalısınız.

5. Aşırı ıslanmamak için her zaman çantanızda, sele altında basit ama iş gören bir yağmurluk taşıyın.

6. Yağış kaskınızda hem buğu hem ıslaklık yaratacağı için bunun önlemini baştan alabilirsiniz. Bunun için küçük ama etkili yağmur tutmayan yüzey oluşturan spreylerden çantanızda bulundurabilirsiniz.

7. Lastiklerinize ne kadar güvenirseniz güvenin hızınızı normal kullanımdan 20 – 30 km daha aşağı hızlarda yapın. Lastiklerin ise bu gibi yağmurlu havalarda tam formunda olması gerektiğini hatırlatalım.

8. Yoldaki bariyerlere yakın gitmek her zaman bir risktir, ilk düşme hareketi ile bariyerlere girmemek için emniyet şeridini kullanmayın. Yolu ortalayın ama arka aynanızdan size hızla yaklaşan bir araç olup olmadığına bakmanızda yarar var.

Görüşünüzü ve sürüş kabiliyetinizi etkileyecek miktarda yağışlı günlerde motosikletinizle yapmayı planladığınız yolculukları bir kez daha düşünmeniz gerekir.

iyi sürüşler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here