Amatör Olmanın Keyfini Çıkarın

by motosiklet
5 sene ago
176 Views

Yeni motosiklet kullanıcıları motorlarını ilk ele aldıkları zaman daima belli başlı sürüş kurallarına uymaları gerektiğini düşünürler. Elbette, uyulması gereken kurallar vardır fakat bunlar belli başlı, çok temel olan şeylerdir. Dozajını iyi tutmak gerekir.

Amatör Olmanın Keyfini Çıkarın

tumblr_mwdeloLKon1qdqrnro1_500

Aksi halde siz henüz motorunuzu ele almışken amatör ruhunu yakalayamadan profesyonelliğe adım atmaya çalışırken asıl yaşanması gerekeni kaçıracaksınızdır. Motosikletinizi ilk aldığınız zaman yaşamanız gereken birtakım deneyimler vardır. Bunlar hiçbir el kitabında veyahut kullanma kitabında yazmaz. Bu tip şeyler genellikle kişinin bireysel olarak erişeceği ve keşfedeceği şeylerdir. Kişi ancak bu yollardan geçtiğinde kendini öğrenmeye, profesyonel olmaya tabi tutabilir. Açıkçası şunu da belirtelim ki her ne kadar birtakım insanlar kaleme almış olsa da motosiklet kullanımında profesyonel olmaya yönelik direktifler vererek size yol gösteren bir el kitabı bulunmamaktadır.

tumblr_ni6heauJkp1tq5811o1_1280

İşin ironik kısmı zaten bu tip bir kitabın olmasına gerek de yoktur. Öte yandan bir motosiklet kullanıcısı hem de burada yeni yeni motosiklet kullanmaya adım atmış ya da atacak olan birinden söz ediyorsak bu kaçınılmaz olacaktır. Nitekim bu noktada profesyonelliğin kitabını okuyan değil yazandır motosikletin üzerindeki. Unutmayalım ki motosiklet bir bisiklet değildir. Kimse sizi ilk sürüşünüzde düşmeyin diye arkanızdan tutmaz.

Elbette, motosiklet alana kadar onu kullanmaya yönelik belli başlı sınavlardan geçersiniz fakat bizim burada bahsetmek istediğimiz sınavlara ilişkin olan bilgi yığını değil. Biz burada asıl olarak motosiklet kullanımına ehliyetinizle birlikte gerçek manada geçmiş olduktan sonraki haliniz üzerine konuşuyoruz. Zira bu noktadan sonra motosiklet kullanıcısının kendi tarzında bir sürüşü olacaktır. Sanmayın ki caddelerde, yollarda gördüğünüz hemen her motosikletçinin sürüş tarzı aynı. Kesinlikle değil. Her motosikletçi belli kurallar doğrultusunda sürüş yapar fakat bu sürüş onun kendi tarzı ile şekillenir ve sabit olarak kullanım çerçevesini oluşturur. Dolayısıyla bu noktada siz de anlayacaksınız ki bunu size ne bir kitap ne de bir kurs öğretebilir. Zira bu sizin kendi içerinizden sizi harekete geçirecek bir şeydir.

Amatör Olmanın Keyfini Çıkarın

tumblr_ni6hczvyEu1tq5811o1_540

Misal gözümüz, bir noktaya sabitlenmişken bir bakıştan diğerine geçerken aradaki nesneleri görmez. Başımızı çevirdiğimiz sırada göz kapağımızın anlık kapanışını görüşü engeller. Bu noktada aynı şey sizi profesyonel bir motosiklet kullanıcısına dönüştürmeye kefil olan kişiler ve şeyler için de geçerlidir.

Etiketler: ,

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir