Giriş Yap
Aküm Basmıyor, Ne Yapacağım?

hayat motorla guzel 1

Aküm Basmıyor, Ne Yapacağım? Motosikletinizde Akü Sorunu Yaşarsanız, Ne Yapacaksınız? Konusunda videoya pek rastlanmıyordu, hayat motorla güzel youtube kanalından arkadaşlar, motosiklet bilgileri gurubumuzda sağolsun detay videolar paylaşıyor. Videoda akü sorunu olanların ne yapması gerektiğini anlatmış.

Ek bilgi: Takviye yapabiliyorsanız deneyin. Ayrıca takviye için yeni nesil akü takviyesi yazdığınızda google’da çıkan bazı akü takviyesi önerilerini göreceksiniz. Ayarlanabilir olduğu için size uygun olanı almayı ihmal etmeyin yolda çok işe yarıyor.

  1. Takviye yapmak ama dikkat edin, 12 Volt olması önemlidir. Arabaların akü voltajı uygun değildir, bir motosikletliden yardım alabilirsiniz.
  2. Akü şarj cihazı almak
  3. Alışveriş sitelerinin birinden Akü şarjı alarak ilk çalıştırmaya yardımcı olmak ve sonrasında sürüşe geçmek
  4. Sigortaları kontrol edip, yanık olan varsa yedek sigorta kutusundakilerle değiştirmek
  5. Akü başlarının oksitlenme durumuna karşı temizlemek

Akü ömrünü uzatmak için aküyü kullanmadığınız zamanlarda kuru bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde akünüz uzun süre dayanacaktır.

youtube: Hayat motorla güzel

İlgili Yazılar

7 yorum

Mondial motor var bende, bujiye ateslemiyor nedendir

Cevapla
motosiklet  -  25 Nisan 2020 / 9:47 pm

Marş butonuna basınca motor dönüyormu? öyle ise…..
Sırasıyla:
-Buji başlığını sök ve kablo ucunu buji başına tutarak marş’a bas…kıvılcım var ise,başlığı iyice sık ve yerine tak.
-Kalodan kıvılcım atlamıyorsa Ateşleme bobini ile ilgili bir sıkıntı ola bilir: Ateşleme bobini’nin şase kablosu yerinde mi?yani şaseye bağlımı.
-Şase kablosu bağlı ise,Ateşleme bobini üzerindeki 2 adet soketin sağlam ve şaseye atlama yapmayacak şekilde olup olmadığını kontrol et.Soketler yerinde ve kısadevre yok ise:
-Statörün elektrik üretip üretmedği kontrol edilecek.bu durumda bilen birinin bakması şart.
-Statör elektrik üretiyorsa Ateşleme bobini sorunlu.
-Statör elektrik üretmiyorsa…arızanın nedeni belli.

bizim sayfadan alıntıdır

Cevapla

motorun bobini yeni değiştirdim motoru dün akuyle çalıştırmayı denedik. Olmadı bir ses dahi gelmedi vurdurduk. Çalıştı 1 dk çalışınca gaz yemedi

Cevapla

motorun kontagini çevirince elektrik geliyormu farları yakınca sağlam yaniyormu sönük yanıyorsa akü zayıf yada bitmiş demektir ondan olabilir kutup başları oksitli ondan olabilir koltuk altina bak şasi kablosuna bak şasi yapabilir motoru açtın akude problem yok Mars’a basınca tık tık ses geliyorsa marş motoruna bağlantı yerleri kablo vs gevsemistir kablo çıkmıştır kesik vardir yada bağlantı yerleri oksitlenmistir söküp temizlemen gerek hala problem devam ediyorsa götür bırak motorcuya

Cevapla

Kabloyu kontrol et yada bobin arızalı olabilir. Sıra ile bobin e kadar git .baska bir kablo tak bobin e tekrar dene o da olmaz ise ( ateşleme ) bobin sorunlu demektir. Bobin i değiştir.

Cevapla
Ekrem İmamcı  -  11 Mayıs 2020 / 7:19 pm

Cup karburator tahliyeden benzin atıyor alttaki vidayi ne kadar sıksamda hatta yeni vida taktim baska karburatorden olmadi. Yardım edebilir misiniz

Cevapla
motosiklet  -  11 Mayıs 2020 / 7:22 pm

Tahliyeden değildir o, şamandıra’dan kaynaklı sorundur. Şamandıra bölümünü aç, iğneye basan bölümü az birşey eğ, hallolur.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok