Giriş Yap
Akıllı Cam ile Telefonların ekranı kendi kendini tamir edecek!

kırık cam telefon

Telefon tutuculardan düşen telefonlarda cam kırılma riskine karşı yeni teknolojiler yolda.

Bu sayede…

Akıllı telefonlarda “ekran kırılması” çoğu kişinin korkulu rüyasıdır. Teknoloji ne kadar hızlı gelişse de bu konuda yavaş ilerliyor diyebiliriz.

Özellikle yeni modellerde ön ve arka tarafın tamamen cam olası tehlikenin boyutunu arttırıyor. Motorola bu konuda aldığı bir patent ile ekran kırılma korkusuna kısmen de olsa çözüm getirmeye hazırlanıyor.

Alınan patentte “Akıllı cam” olarak isimlendireceğimiz bir ekran camı sayesinde ekranımızda küçük bir çatlak oluştuğunda, cihazımıza hasarlı bölgeyi tarif ettikten sonra, tarif edilen bölgeye ekrana bağlı teller ile elektrik göndererek ısıl işlem uyguluyor ve onarıyor. İşlemden sonra akıllı telefonumuz yeniden hasarsız bir telefon ekrana kavuşuyor.

Detay imaja bakarak sistemin nasıl işlediğini görebilirsiniz.

camı kırık telefonBu onarım işlemi her ne kadar basit olsa da gerçekleştirmek o kadar kolay değil. Zira Motorola da bu teknolojinin yanlış anlaşılmaması için açıklamasında oldukça temkinli davrandı. Şirket, patent ile ilgili açıklamasında, “En azından bazı deformasyonları onarabilir.” ve ‘’Akıllı cam parçalanırsa ya da bir iç parça zarar görürse, cihazın kendini orijinal haline döndürmesi mümkün değildir.’’ dedi.

Shiftdelete’in haberine göre Motorola’nın patentindeki bu güzel ve kullanışlı teknolojiyi muhtemelen yakın zaman içerisinde göremeyeceğiz. Ekranların kolay kırılmasından ve teknolojik cihazların fazla hassas olmasından şikayet edenler için oldukça yararlı bir teknoloji olacağı kesin.

Aliyar Göçek

kaynak: haberler, facebook, sözcü

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok