Social Media

Make your inbox happier!

Subscribe to Our Newsletter

Acil Durum Çantasında Neler Bulunmalı

Acil Durum Çantasında Neler Bulunmalı Deprem çantanızda bulunması gerekenleri aile bireylerinin ihtiyaçlarına göre ayrı ayrı çantalarda taşımak daha hafif ve kolay olacaktır. İlk önce motosiklet anahtarınız kolay ulaşılabilecek yerde bulunmalı, bir motosiklet çantanız varsa aşağıdaki ihtiyaç listesinden bir kısmını içinde taşıyabilirsiniz. Bu listeyi yapmamızın sebebi ise her an bir afet ile karşılaşabilme ihtimalimizin oluşudur. Ulaşabileceğiniz …

Acil Durum Çantasında Neler Bulunmalı

Deprem çantanızda bulunması gerekenleri aile bireylerinin ihtiyaçlarına göre ayrı ayrı çantalarda taşımak daha hafif ve kolay olacaktır. İlk önce motosiklet anahtarınız kolay ulaşılabilecek yerde bulunmalı, bir motosiklet çantanız varsa aşağıdaki ihtiyaç listesinden bir kısmını içinde taşıyabilirsiniz. Bu listeyi yapmamızın sebebi ise her an bir afet ile karşılaşabilme ihtimalimizin oluşudur. Ulaşabileceğiniz yerde bulunmalı, başkalarına yardım etmek için fazladan bulundurursanız sayenizde bir çok kişi yaşama imkanı bulacaktır.

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğimiz malzemelerin bulunduğu bir Afet Çantamızın hazır olması ve ulaşabilecek bir yerde olması önemlidir. Sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarımız için gerekli ihtiyaçları da içermelidir.

Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğimiz yerlere ulaşamayabiliriz. Küçük yaralanmalarımız varsa bunları kendimiz giderebiliriz. Bu tip durumlar için afet çantamızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantamızı kolay ulaşacağımız bir yerde saklamamız çok önemlidir. Afet çantası sadece evimizde, iş yerimizde değil okulumuzda, sınıfımızda da olmalıdır.

Bunun için öğretmenimizle birlikte ihtiyacımız olabilecek şeyleri belirleyip, çantamızı sınıfımızda öğretmenimizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalıyız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantamızın içine eklememiz gerekenleri de unutmamalıyız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamamız gerektiğini büyüklerimizden öğrenmeliyiz.

Aile Çantası içinde olması önerilen malzemeler

Çantanın hazırlanması sırasında aktif rol almalı içinde neler olduğunu bilmeliyiz. Aşağıda çeşitli öneriler var. Ancak herkes kendi koşullarını düşünerek bulunduğu bölgenin özelliklerine göre bu çantayı güncelleyebilir.

Gıda

Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

Önemli belge fotokopileri

·         Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)

·         Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri

·         Zorunlu Deprem Poliçesi

·         Diplomalar

·         Pasaport, banka cüzdanı vb.

·         Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

Giyecekler

·         İç çamaşırı

·         Çorap

·         Yağmurluk

·         İklime uygun giysiler

Su

Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu almalıyız.

Hijyen malzemeler

·         Sabun ve Dezenfektanlar

·         Diş fırçası ve macunu

·         Islak mendil

·         Tuvalet kâğıdı

·         Hijyenik ped

Diğer malzemeler

·         İlk yardım çantası

·         Uyku tulumu veya battaniye

·         Çakı, düdük, küçük makas

·         Kâğıt, kalem

·         Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

İlk Yardım

Sadece kaza ve yaralanmalar değil, düzenli kullanılan ilaçlar, sakinleştiriciler ve rahatsızlıkları önleyici her şey de İlk Yardım kompartmanınızda olmalı.

 • Reçeteli ilaçlarınız
 • Ağrı kesiciler
 • Sargı bezi
 • Çengelli iğne
 • Oksijenli su
 • Antibiyotik
 • Yara bandı
 • Küçük bir makas

Kaynak: afad, akut, kamp bilgi

motosiklet

motosiklet

Keep in touch with our news & offers

Subscribe to Our Newsletter

What to read next...

Comments

Comments

 1. Kerim Ünsal

  Reply
  Şubat 26, 2018

  Herkesin bir tarzı var

 2. Tarık deniz

  Reply
  Temmuz 12, 2023

  Allah rarızı olsun öğle güzel açıklamışlarki garantiye giren veya girmeyen şeyler nerdeyse hepsi girmiyor Ne anlamı kaldık yetkili servisin o girmez bu girmez ne kaldı zaten şu motor bayilerin elinden ne cekiyor bu vatandaşlar. Malı sattılarmı iş leri bitiyor eksik fatura keseni var eksik fatura yerine Aksesu kenimi var malı bu filanca bayiden alıyorsun ürünü almaya başka yere yoluyorlar 500 bakımında yağ deyişimi bile yapıldı meçhul bu kapıdan alıp diyer kapıdan cıkarıyorlar Çanta demi koyuyorlar. Yüke dayanık deyil ondan sonra motorun şase kopuyor başka firene basıyorum ön diskten Demir demi yer gibi ses gelir buna normal dediler orta ayaklık 2 kişi binince kuş gibi ötüyor Cig diye normal 500 bakıma girdi Çıktı adamlar arka firen telin vidası var onu bile sıkmamışlar sıksalar firenin ayarı olacaktı sözde bakım aklı olan varsa alsın sıfır garantiye götürmesin özel tamirciler götürün kardeşim hem ucuz hem makul Hemde ne yapıp yapılmadını görüyorsun yetki serviste alıyorlar aka kapıdan veriyor ön kapıdan soruyorsun bittim bitt sıkıntı yok diyor 10 dk aynı sıkıntı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir