500 CC Motor ve MTV

by motosiklet
2 hafta ago
68 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları

500 CC Motor ve MTV

500 cc motor almayı planlıyorsanız ödeyeceğiniz MTV ücretlerini kesinlikle önceden öğrenmelisiniz.

Motosiklet veya motorlu bir araç alırken bireylerin kafasını en çok kurcalayan konular arasında MTV gelir. Her yıl belirlenen MTV tarifesi uyarınca ödenen bu verginin nelere göre değişkenlik gösterdiğini sizlere detayları ile açıklayacağız. Ancak öncesinde motosiklet satın alırken düşük motor hacmine sahip motosikletlerin enerji verimliliği ve çevre konusunda daha avantajlı olduğunu vurgulamak gerekiyor.

Ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan motosiklet çeşitlerinden olan 500 cc motosikletlerle ilgili MTV ücret tarifesi aşağıdaki detaylara göre hazırlanıyor.

500 CC Motor Vergisi Nasıl Belirlenir?

Motosikletinizin ikinci el mi yoksa sıfır mı olduğu MTV ücretlerinin belirlenmesinde temel değişkenlerden bir tanesi olsa da MTV ile ilgili tarifenin sadece sıfır ve ikinci el olarak değerlendirilmediğini ifade etmek gerekir. Bu anlamda 2020 yılı MTV tarfesine göre ilk ücret grubu 1-3 yaş aralığındaki motosikletlerdir.

1-3 yaş aralığındaki motosikletler için belirlenmiş MTV en yüksek ücret grubunu teşkil eder. Burada dikkate alınan çevreye verilen zarar ve enerji kullanımıdır. 500 cc değerindeki bir motorunuz varsa ve motorunuz 1-3 yaş aralığındaysa 373 TL ödemeniz gerekir.

4-6 yaş arası motosikletler belirlenmiş ücret tarifesinin bir nebze daha düşük olduğu söylenebilir. Bu sınıftaki motosikletler için MTV 282 TL’dir. Diğer sınıflar ve ödenmesi gereken ücretler ise sırası ile 7-11 yaş 180 TL, 12-15 yaş 100 TL ve 16+ yaş ise 64 TL’dir.

MTV Ücretleri Motosiklet Satın Alma Kararını Etkiler mi?

MTV ücretleri motosiklet sahipleri tarafından önemsenen konulardan bir tanesi olsa da çok yüksek ücretler ödeyerek satın alacağınız motosikletlerde söz konusu MTV ücretlerinin çok da önemsenmemesi gerekir. Ancak yine de satın alma öncesinde MTV düzeylerinin kesinlikle değerlendirilmesi ve son kararın motosiklet sahibi tarafından verilmesi gerekir. Üstelik MTV ücret düzeylerinin de her yıl güncellendiği ve yükseldiğini de vurgulamak gerekir.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments