50 CC Motosiklet Sigorta Gerekli midir?

50 CC Motosiklet Sigorta Gerekli midir?

50 cc motorlu bisikletler Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde L1 sınıfında bulunuyor. L1 sınıfı ise azami hızı 45 km/s’i geçmeyen iki tekerlekli araçları kapsıyor.

50 CC MOTOR ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI

L1 sınıfında olmasından dolayı motorlu bisiklet sayılan 50 cc araçlar için 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 103’üncü maddesinde “Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir” hükmü mevcut.

50 cc motorlu bisikletler Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları gereğince Zorunlu Trafik Sigortası’na tabi değil. Bu nedenle 50 cc’yi aşmamasından dolayı olası kaza ve sonrasındaki maddi ödemeler için risk oluşturuyor. Kaza anında oluşan hasar, sakatlık, ölüm tazminatları motorlu bisikletin kullanıcısına kalacaktır ve ödettirilecektir. Bu da büyük hasarların ödenmesinde zorluk açar ve ödenmezse her iki taraf için de mağduriyetler yaratacaktır. Poliçe oluşturma ekranlarında da 50 cc motorlu bisikletlere ilişkin giriş yapılamıyor. Yapılan varsa da başka kategorilerde olan motosikletler üzerinden gerçekleştiriliyordur bu da doğru değildir.

TÜVTÜRK muayenesi: ZORUNLU DEĞİL

Muayeneye girecek olan 49 cc ve altında bulunan L1 kategorisindeki motorlu bisikletler için TÜVTÜRK, Zorunlu Trafik Sigortası için şart koşmuyor. Yani Zorunlu Trafik Sigortası olmadan motorlu bisikletler muayeneden geçiyor.

Subscribe
Bildir
12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Siğorta Yaptırırsam siğortam gerekli ödemeyi yaparmı.

Ben takıpcıme ruhsatın resmını attım 50 cc hanı kaza olur vs dıye bana bunlar motorlu bısıklet bunlara sıgorta olmuyor dedı

ruhsatınızda araç sınıfı olarak L1 veya L2 sınıfı aracınız 2 tekerlekli veya 3 tekerlekli motorlu bisiklet olarak geçer. dolayısıyla Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik sigortası kapsamında değildir. trafik sigortası yapılmaz, trafik sigortası ekranlarında böyle bir sınıf yok. eğer ruhsatta L3 yazıyorsa aracınız motosiklettir ve normal olarak sigorta yapılır. her sigorta şirketi yapmıyor yapanlar var denilmiş… trafik sigortasının kapsam ve şartlarını devlet belirliyor. sigorta şirketleri kendi istediği gibi bunu değiştiremez. nasıl oluyor diyene basitçe açıklayayım. poliçe düzenlemeye çalışırken ekranda araç sınıfı motosiklet seçilip poliçe düzenleniyor (tamaman yanlış bir uygulama). bir hasar olursa elinizdeki boşu boşuna para ödenmiş bir kağıt parçasından ibaret… Read more »

Yeni düzenleme ile sigorta zorunlu hale geliyor, ve sigorta şirketleri de mecburen poliçe çıkartacak ve ödeme yapacaklar 🙂

Çok iyi oldu, umarım en kısa zamanda yürürlülüğe girer ve herkes sigortasını yaptırır en kısa zamanda 🙂

50cc motorlara yakında zorunlu trafik sigortası gelecek deniyo ve muayenede de artık didiklemeye başlanacakmış. Yani kısada 50cc’lerin canına ot tıkamaya hazırlanıyolar anladığım kadarıyla. Neyse merak ettiğim konu şu; elimizdeki motorun bloğunu firmanın aynı modelinin 99cc olan bloğuyla değişip bunu ruhsata işletme şansımız var mıdır? varsa ne gibi aşamaları var? aramızda konu hakkında bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

gelsin abi daha iyi, geldiği gibi yaptıracağım

2022 Nisan ayında sigorta zorunlu hale geldi herkese hayırlı olsun, çok iyi oldu artık zararlarımız karşılanacak.

Başka Yazı Yok

12
0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol