5 yıl önceki motosiklet fiyatlarını karşılaştırdık

0
288

5 yıl önceki motosiklet fiyatları paylaşmamızdaki amaç bir karşılaştırmadan ibarettir. 5 yıl önce fiyatlar nasıldı? Neden bu kadar zamlandı. Fiyatları paylaşıp, yorumların bir kısmını size bırakıyorum. Honda sektörün lideri konumunda ama fiyatlar konusunda bence bu yıl bir çok firmanın kendisini düzeltmesi gereken bir yıl olduğunu düşünüyorum.

5 yıl önceki motosiklet fiyatlarını karşılaştırdık

Sektörün satış amaçlı çalışıp, kullanıcıya karşı umursamaz olması biraz garip geliyor. Sürücüler olmazsa motosiklet fiyatlarını artırmanız bir işe yaramaz. 5 yıl içinde ödediğimiz fiyatlar bazı modellerde %100 bazılarında ise %190 kadar artmış görünüyor. Bazı modeller ise listede yok. VFR 1200 X CROSSRUNNER DCT gibi bir model 2014’te 44.500 tl iken artık 120.000 tl’den satışa sunuluyor. Honda CBR 500R Süper spor model 2014’te 20.900 tl olduğu görülüyor, şimdi ise 45.800 tl’den satışa sunuluyor. Kawasaki Ninja H2R 2015 sonu gibi 68.500 Euro iken 81.350 Euro’lara çıkmış durumda.

Tabi Euro’nun da o zamandan itibaren çok değer kazandığını görmek lazım.

Yani anlayacağınız %100’ü aşan zamlar hiçte hoş değil. Sadece Honda değil, Kawasaki değil, Suzuki değil, Bajaj, Hero, Vespa, SYM, KTM, BMW gibi markalar bu ülkede motosiklet satmanın daha karlı olduğunu kavramış durumdalar. Bizce bu yıl satış oranlarının ne kadar çok düştüğünü görüp indirime girmek zorunda kalacaklar ya da firmalar tek tek motosiklet piyasasından çıkmaya başlayacaklar.

Takipçilerden gelen bir eleştiriyi ekliyoruz.

Çok haksız ve yanlış bir yazı. Sanki motosiklet firmaları kendi kendine karı arttırmak milleti kazıklamak için fiyat arttırıyor.

Lütfen 5 sene önceki vergiler düşülmüş euro satış fiyatları ile şimdiki vergiler düşülmüş euro fiyatları karşılaştırın. O zaman görürsünüz ne kadar zam yapmışlar.

Bu %100-190 fiyat artışının %60 i devlet tarafından arttırılan ÖTV artışı geri kalan %40 da euro artışı.

Neden motorsiklet firmalarına laf ediyorsunuz? Demiş bir takipçimiz.

ÖTV miktarlarını ve Euro maaliyetini onlar mı belirliyor? Kızmanız gereken motorsiklet firmaları değil patlıcanı 10tl ye çıkartanlar.

Unutmayın para sizde ve fiyatları siz biçiyorsunuz, onlar sadece ürettikleri malı size satmaya çalışan şirketler.

Güçlü olan sizsiniz.

Tabiki bu bizim görüşümüz, yorumlarınızı eksik etmeyin

iyi sürüşler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here