4.5G Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
875

4.5G; Mobile operatörler tarafından kurulan dördüncü nesil kablosuz veri iletişim ağları için verilen bütün teknoloji ve protokollerin genel adı olarak isimlendirilmektedir.

4,5 g

Peki, dünyada 4G olarak anılan bu teknoloji neden ülkemizde 4.5G olarak anılmakta hemen belirtelim; bilindiği gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 4G ihalesinin tarafına sunulduğu sırada 5G teknolojisine geçilmesinin daha doğru olacağını belirtmiştir. İşte bu yüzden 5G’ye geçişi anımsatması için bu teknolojiye 4G yerine 4.5G denmesi daha doğru bulunmuştur. Yapılan ihale ve protokollerde buna göre düzenlenmiştir.

İnternet hızında gözle görülür bir şekilde artış olacağın belirten operatörler kullanıcıların otomatik geçiş yapması için BTK ya başvuruda bulunmuşlardı. Fakat BTK bu konuda henüz karar vermedi bu nedenden dolayı 4.5G kullanmak isteyenler kullandıkları mobil hat operatörlerine onay vermeleri halinde bu yeni teknolojiyi kullanmaya hak kazanabiliyorlar. Operatörünüze onay verdikten sonra yapmanız gereken basit bir adım kalıyor o da akıllı telefonunuzun ayarlar kısmına giriş yaparak 4.5G’yi işaretlemeniz yeterli oluyor.

4,5 g 2

4.5G’ye geçmek için tüm operatörler tarafından şu an için ücretsiz dağıtılan 4.5G uyumlu sim kartlara sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca telefonunuzun da bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerekmektedir. Son 1 yıl içerisinde çıkan tüm yeni akıllı telefon modelleri bu teknolojiyi rahatlıkla desteklemektedir. Sizde telefonunuzu son 1 yıl içerisinde aldıysanız %99 oranında 4.5G uyumlu bir telefona sahipsiniz demektir.

4.5G ye geçmek zorunlu değildir. Bu teknolojiyi kullanmak istemiyorum, 3G bana yeter diyenler hiçbir değişiklik yapmadan telefonlarını kullanabilirler. Çok fazla sorulan bir diğer soru ise faturama 4.5G’ye geçmemden dolayı ekstradan bir ücret yansır mı sorusu. İletişim hızınız artacağı için doğal olarak veri kullanımınızda artacaktır. Bu yüzden faturanızda sürpriz ödemeler görmemek için internet kotanızı artırmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

4.5G ile birlikte akıllı telefonunuzda 375 mbps gibi süper bir hıza sahip olabileceksiniz.

Peki, 4.5G’nin Faydaları Nelerdir?

  • HD kalitesindeki filmleri çok hızlı bir şekilde indirebileceksiniz.
  • İnternetten izlediğiniz filmleri kesintisiz bir şekilde izleyebilirsiniz
  • Aynı şekilde internetten müzik dinlemek 4.5G sayesinde kesintisiz olmaktadır
  • Görüntülü konuşmalarınız kesintisiz ve HD kalitesinde olmaktadır.
  • Online oyunlarda kasma sorunu ortadan kalkar
  • Mobil TV hizmetleri daha kaliteli
  • 4.5G ile birlikte web sayfaları anında açılacak
  • Mobil uygulamalar daha hızlı bir şekilde yüklenecek

Şunu da hatırlatmakta fayda var 4.5G teknolojisi ile birlikte telefonunuzun şarjı da veri tüketimi fazla olduğundan dolayı hemen bitebilmektedir. Bankada ki hesaplarınız tek bir sim karta bağlı olduğundan dolayı sim kartlarınızı 4.5G uyumlu yaptıktan sonra bankanız ile görüşüp sim kartınızı onaylatmanız gerekmektedir. Aksi takdirde bankadan hiçbir şekilde mesaj alamazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here