Kask kullanımı hayat kurtarır

by motosiklet
5 sene ago
114 Views

Motosiklet kullanmak büyük bir tutku olabilir, fakat motosiklet güvenlik ekipmanları olmadan yola çıkmak intihar sebebidir. Bunların içerisinde en önemli olanı da tahmin edebileceğiniz gibi kask. Kask kullanmak yaralanmaları %70  oranında azaltırken, ölümleri de %40 oranında azaltmaktadır. Şimdi sizlere kask kullanmanın önemini bu yazımızda kısaca açıklamaya çalışacağız.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 2010 yılında meydana gelen kazaların %14’ü motor kazalarıdır. Bu ciddi bir rakam. Kask kullanmayanların %70’i hayatını kaybederken kaska kullananların %80’i hayatta kalmayı başarabilmiştir.

Ülkemizde de dikkat ederseniz kask kullanımı pek yaygın değildir. Yollarda seyahat ederken motor kazalarıyla hepimiz karşılaşmışızdır. Ne yazık ki çoğumuzun da dikkat ettiği üzere kaza mevkiinde hep kan ve hemen yanında cansız duran kasksız bir insan…

Bunun yanında “kaska boyun kırar, görüşü engeller, duymayı azaltır” gibi söylentilerin asılsız olduğunu bu vesileyle de siz değerli okuyucularımıza duyurmuş olalım. Kaliteli kask her zaman için hayat kurtarır. Bu konu internette amatör ve profesyonel videolarla (sosyal paylaşım siteleri dahil) kanıtlanmıştır.

helmets for the girls

helmets for the girls

Kaza fotoğrafları ve kötü görüntüler ekleyebilirdik ama heryerde bu görüntülerden binlerce görüyoruz, gereksiz bulduk.

Ayrıca bir not olarak açık renk kaskların %37 daha fazla görünür olmanızı sağladığını hatırlatayım.

Kask kullanımı hayat kurtarır

Yazar : Yakup Çelik

Etiketler: , ,

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir