250 cc altı motosikletlerde ÖTV’nin sıfırlanmasında Sofuoğlu dereye girdi

0
151
kenan sofuoğlu motosiklet

Sözcü gazatesinden gelen habere göre, hükümetin yerel seçimler öncesinde ekonomiyi canlandırmak için attığı vergi adımları devam ediyor. Kenan Sofuoğlu, Berat Albayrak ile temaslarda bulunarak indirilmesi için konuşmuş. Bunun yararını umarım görürüz, piyasada canlanma yaşarız. Bu aynı zamanda sadece motosiklet sektörünü değil, motosiklet giyim mağazalarını da olumlu yönden etkileyecektir.

Otomotivdeki ÖTV oranlarında yapılan indirimin ardından motosikletin ÖTV‘sinde de indirim yapıldı. 250 cc’nin altındaki motorların ÖTV’si yüzde 0’a çekildi. Motosikletlerde ÖTV yüzde 8 olarak uygulanıyordu.
Bu indiri yaklaşık şöyle olacak: Fiyatı 30bin tl olan motosiklet 2220 tl kadar indirimle alınabilecek demek oluyor. 2 ile 3 yıl önce 30bin tl’ye ulaşmayan motorlara bu kadar para yatırmak anlamlı olmasa da hiç yoktan iyidir diye düşündük. Mesela Honda forza bu indirimle 26.500 tl gibi bir fiyattan satışa çıkmış durumdadır.

Motosikletlerde yapılan geçici ÖTV indiriminin arkasından ise dünyaca ünlü motosiklet şampiyonu AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu çıktı. Ama Nisan ayı başına kadar olan bu indirim daha sonra fiyat arttırımı ile geri dönecek görünüyor.

Sofuoğlu, Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun internet sitesinde yer alan açıklamasında “Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yapılan ÖTV açıklaması motosikletçilerin yüzünü güldürdü. Bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde Bakanımız Berat Albayrak bizi ilgiyle karşıladı. Kendilerine ve Bakan yardımcımız Dr. Nureddin Nebati beye tüm motosiklet camiası adına teşekkür ederim” dedi.

 

Haber: Sözcü, sputnik haber, facebook, fotoğraf: sputniknews

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here