2022 Yamaha YZF-R7

Efsanevi WSBK motosikleti değil, tamamen yeni bir MT-07 tabanlı yakışıklı

Mart ayında, Yamaha‘nın efsanevi YZF-R7 ismi MT- 07‘den türetilen yeni bir ortasiklet süper spor motosikleti planladığını açıklan1mıştı. Şimdi ise tam olarak Yamaha’nın başlattığı, 72 hp 689cc paralel ikizini ünvanın sevimsizi oalrak görebilecek bazı sadık kişileri üzecek. Yeni R7 aslında kendi başına Yamaha’nın arasiklet boşluklarını dolduran ilginç bir motosiklettir. YZF R3 ve YZF-R1 ama R6 dışında seriyi devam ettiren bir modele sahip değildi. Daha önce bu boşluğu dolduran YZF-R6, 2020 modelin1den başka mevcut ve güncellenmiş yeni bir sürümü beklenmiyor.

90 derecelik karizmatik bir V-ikiz taklit eden bir ateşleme aralığı veren, çapraz düzlem krank milinden alan 689cc CP2 paralel ikiz motor, daha fazla sağlamlık eklemek için salınım kolu alanında alüminyum merkez desteklere sahip boru şeklinde bir çelik çerçeveye oturur. Yamaha’nın ABD markalama malzemesi motor için herhangi bir rakamdan bahsetmiyor, ancak Avrupa’da 8,750 rpm’de 72,4 hp ve 6.500 rpm’de 49.4 pound-feet tork ürettiği iddia ediliyor – MT-07 için iddia edilen rakamlarla aynı. Hızlanmayı iyileştirmek için yeni bir destek ve kaydırmalı kavrama ile R7’de daha düşük bir dişli oranı setine bağlanmıştır. Yalnızca vites büyütme özellikli hızlı vites değiştirme seçeneği bir seçenek olarak mevcuttur.

MT-07 ile benzerliklerin sizi aldatmasına izin vermeyin; R7 çok farklı bir sürüş deneyimi sunacak. Şasi geometrisi, MT’de 24,5 dereceden 23,4 derecede daha dik bir eğim ve daha kısa 54,9 inç dingil mesafesi sağlayacak şekilde ayarlandı. Bu, büyük ölçüde, dövme alaşımlı bir alt ve döküm alaşımlı üst üçlü kelepçeye monte edilmiş, ayarlanabilir ön yük, sıkıştırma ve geri tepme sönümlemesine sahip yeni bir 41 mm ters KYB ünitesi olan çatala bağlıdır.

Geri tepme ve ön yükleme için ayarlanabilen arka süspansiyon da R7 için optimize edilmiştir ve motosikletin ergonomisi sürücünün ağırlığının daha fazlasını öne çıkarır. Frenleme, bir Brembo radyal ana silindire birleştirilmiş öndeki dört potalı radyal montajlı kaliperlerden ve ikiz 298 mm disklerden gelir.

Bütün bunlar ne kadar? 8,999 dolarcık, kdv – ötv ve diğer vergiler eklenmemiş hali ama ülkemizde henüz fiyat belli değil, R7’yi Ninja 650 gibi paralel ikizlerin biraz üzerinde konumlandırıyor, ancak YZF-R6’nın 12.199 dolarının çok altında.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir