2017 Yılında Türkiye’de nerede, ne kadar motosiklet satıldı? | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
4 sene ago
683 Views

Türkiye motosiklet satışlarının büyük bir kısmı Ege Bölgesi illerinde gerçekleşiyor. Ama Marmara Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi’de motosiklet firmalarının gözde bölgeleri arasında yer alıyor.

İstanbul’da bu yıl sadece Ekim ayında 1577 adet motosiklet satılmış. 2015 yılı ekim ayında ise bu rakam 1482 adetmiş. Satışların arttığı İstanbul pazarına göre Ege Bölgesi satışları aynı sayıda kalırken, Türkiye’nin diğer bölgeleri satışların gerilemesine sahne olmuş.

scooter - başlangıç motorum

scooter – başlangıç motorum

2017 beklentisi düşüş yönlü oldu ama firmalar yeni ve çekici modelleriyle 2018’e hazırlıklı girerek, En çok reklam yapan Türkiye’de ekonomik motosiklet pazarına giriş yapan Bajaj, Hindistan deneyimini Türkiye’ye getirme iddiasında oldu ve devam ediyor. Bajaj 2017 modeller için hazırlık yaptılar ama bunu bayi toplantılarına kadar sır gibi sakladılar. Bajaj satış rakamlarını da açıklamayarak sektörde önde gelenler arasında olduğunu biliyoruz.

Honda hep zirvede

Toplamda satışlarda %1 daralma görülse de büyük hacimli motorların satışında artış var. Ekim ayında yüzde 52,5 gibi daralan pazarda radikal bir artış ve başarı görüyoruz. Toplam 2.252 adet satışın büyük çoğunluğu scooter kategorisinde gerçekleşmiş. Yıl bazında %11’lik azalma olsada %18,4’lük pazar payını kaybetmemişler.

Suzuki 2017’de iddalıydı 2018’de de daha iddalı giriyor

Türkiye’deki yeniden yapılanma sürecinde Suzuki, 2016’yı pazarın en hızlı büyüyen markalarından biri olarak tamamladı. Özellikle düşük cc üretimleri ile pazarı genişletmeyi hedefliyerek 9 yeni model ile fuardan bu yana satışlarını artırdılar. GSX-S 125, GSX 250R ve V-Strom 250 ile Türk tüketicisinin uzun zamandır beklediği modelleri satışa sunup, rekabetteki kozunu güçlendirdi ve ilgi çekmeyi başardı. 2018 için fuar’da ki atakları bekleniyor.

Çin menşeli ucuz ürünlerin satışında çok fazla gerileme görülüyor. Tüketici sağlam ürünlere yöneliyor ve satış sonrası hizmetlerdeki beklentileri karşılanamadığı için Çin’li ürünleri takip etmiyor. İyi servis veren markaların değeri daha iyi anlaşılmış durumda ve büyük şehirlerde motosiklet kullanımı artışı çok fazla oluyor. 150 cc ve 250 cc ürünler için çok fazla talep artışı var.

Yorum Ekle
Mutlaka Okuyun  600 cc'ye kadar beğendiğiniz favori Süper Sport motosiklet modeliniz hangisidir? Diye Sorduk!
Etiketler: , ,

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları