2.5 yıldır istanbul trafiğinde motosiklet kullanıyorum

by motosiklet
5 sene ago
44 Views

Merhaba arkadaşlar yaklaşık 2.5 yıldır istanbul trafiğinde motosiklet kullanıyorum, çokşükür şuana kadar hiç kaza yapmadım herkesin hep yakındığı bir problem olan “Fark edilme” sorununu aslında nerdeyse hiç yaşamadım, bana inanmayabilirsiniz ama bu gerçek, taksici ve minibüscüler haric beni trafikde takmayan, görmeyen farketmeyen hiç olmadı.

Bunu nasıl başardığıma gelirsek aslında cevap basit, bende herzaman trafikde başkalarına saygılı davrandım, fırlamalık yapmadım milletle laf kavgasına hiç girmedim hatası olanı tatlı bir dille uyardım ve şuana kadar sadece “Kusura bakma kardeşim ya” gibisinden cevaplar aldım.

Bu birinci madde gelelim ikincisine, hepimizin motorunda selektör ve korna var bunları kullanın arkadaşlar gerçekden işe yarıyor, önüme araç atladığına o geldikçe bende kaçmak yerine kornaya basıp gelmesini durduruyorum.

Mesela başıma çok çok gelen bir örnek vereyim, caddede nornal giderken sağdaki sokakda bir araba yola çıkmak için duruyor ve siz soldan gelmenize rağmen sağa bakarak yola çıkıyor çoğumuz o adam yola çıktıkca oda sola dogru kacarak gecmeye calisir bu çok riskli ve bu yüzden çok kaza oldu ben oyle bi durumda 3-4 kere aralıklı kornaya basıyorum adam birden kafasını sola çevirip hemen duruyor benim geçmemi bekliyor aynı şekilde selektörüde kullanabilirsiniz ama korna daha etkili.

Birde siz yavaş giderken sizi sollamak isteyen araba olabilir, bende çok oldu hep yolun en sağına yanaşıp geçmesi için işaret yaptım burda 2 tiple karşılaştım, birinci tip yolun en solundan aramıza baya mesafe koyarak beni geçen ve geçerken korna çalan tiptir, bunlar zararsız iyi insanlardır sizi farkeder, ikincisi ise sizin en dibinizden sollayandır, bunlar ise tehlikelidir, durunca yanina gidip tatlı dille uyarmakdan başka seçenek yoktur siz tatlı dille uyarırsanız emin olun sert bir şekilde uyarmakdan çok daha etkili olur.

Tekerinize taş değmesin, Allah hepimizi korusun. Unutmayın korna ve selektörünüzü sık sık kullanın ve hep durabilceğiniz hızda acaba şurdan araba çıksa nasıl dururum nasıl kaçarım gibisinden şeyler düşünerek gidin bunları yazmamın tek nedeni belki daha fazla motorcu bilinçlenir ve motosikletler ülkemizde daha çok sevilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir