1987’den 2012’ye kadar üretilen çok popüler bir model TRANSALP

1987'den 2012'ye kadar üretilen çok popüler bir model TRANSALP

1987’den 2012’ye kadar üretilen çok popüler bir model TRANSALP

Transalp ismi, diyelim ki 25-30 yaş üstü pek çok motosikletçi için kesinlikle pek çok anıyı çağrıştırıyor. Transalp Japon devi Honda tarafından üretilen bir motosiklet modelinin adıydı. Çok beğenilen ve o zamanlar Alpleri geçmek için mükemmel bir model, ralli tutkunlarını mutlu eden patikanın daha yol odaklı versiyonu olan Africa Twin vardı.

Söylentilerin yayıldığı ve büyüdüğü doğru: Honda, yeni bir Transalp piyasaya sürmek üzere…

Transalp, 1987’den 2012’ye kadar (bazı pazarlar için 2013) toplu olarak üretildi. Kesinlikle bir arazi motosikletiydi, ancak yüksek tekerlekleri, onu hafif arazi sürüşü için uygun kılan süspansiyon hareketi, nispeten büyük bir benzin deposu… ve sıvı soğutmalı bir V-twin (ilk modeller için yaklaşık 600 cm3’lük) vardı. 50 atın gücünü geliştirdi, o zaman için doğru ama bugün daha mütevazı.

2012 yılında üretilen son versiyonu, adı XLV700 Tarnsalp idi.
2012 yılında üretilen son versiyonu, adı XLV700 Tarnsalp idi.

Transalp, motorun deplasmanda artması nedeniyle XLV 700 olarak adlandırılan en son enkarnasyonunda, 21 inçlik ön tekerleği 19 inçlik bir tekerlek için terk etmişti, daha düşüktü ve ABS ile donatılmıştı.

Ancak bugün, Honda’nın mevcut yelpazesinde bu tür bir müşteri kitlesine gerçekten karşılık gelen bir motosikleti olmadığı açık. CRF 1100 L Africa Twin hem yer değiştirme hem de fiyat açısından – özellikle en yeni modeller için – çok daha etkileyici. Ve NC 750 X 19 inçlik ön tekerleği ve yol için sarsılmaz tutkusu ile artık gerçek bir arazi motosikleti değil. Ve öncelikle bir yardımcı makine olarak tasarlanmıştır.

Son olarak CB 500 X kesinlikle çok yönlü ve uygun fiyatlı bir motosiklettir, ancak adının ilki olan Transalp’ten bile daha az beygir gücü sunar.

Rekabet, 700’den 900 cm3’e kadar kısa süreli deplasmanlarda bu segmentte alınması gereken bir pazar olduğunu anladı. Bunlar, Yamaha Ténéré 700’den Ducati DesertX ve Multistrada V2’ye, Triumph Tiger 900, KTM 890 Adventure ve Husqvarna Norden 901’e, son Aprilia Tuareg 660’ın yanından geçiyor. nişi de işgal eden şirketler (Benelli, Voge, Colove, vb.).

Subscribe
Bildir
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Tork önemli ölçüde azaltılmasada, daha az beygir gücü ile mutlu olurum. Hepsinden önemlisi, CB500X’e yakın bir kuru ağırlığa sahip olmak harika (bir rüya!) olurdu. Lütfen, Honda bunu yap!

80hp 60ft tork, ağırlığa bağlı olarak mükemmel olurdu

Devir aralığında daha düşük daha fazla güç için üst uç gücü takas etmek daha iyidir

Transalp’in bu motorla 80-81 beygir ancak daha fazla torka sahip olmasını bekliyorum. Tenere 700’den 5 fazlasına sahip olmak istiyorlar ama 90’ın tamamına ihtiyaçları yok. Ve torka odaklanmak daha iyi.

Daha fazla tork tercih edilir. Benim için orijinal Transalp 600’den daha fazla offroad yeteneğine sahip olması gerekmiyor.

Bence 90 beygirde tutmaya çalışmalılar. Bu onu T7 ve Toureg’den ayırır. Bu bisiklet zaten yolda %70 binilecek ve 90 beygir istediğiniz şey bu. Gerekirse gücü azaltmak için muhtemelen birkaç sürüş modu olacaktır.

Servis aralıkları nasıl? Bunun bir tur motosikleti olduğunu unutmayın, bu nedenle 6k intervaller o kadar da iyi değil. Ayrıca bagaj ve diğer ekipmanlarla (kamp, ​​aletler vb.) dağları çekmek istiyorsanız torkun düşük olması gerekir. Motor bir spor motosiklete göre daha eğimli yapılmışsa, daha uzun süreli sürüşler için pratik hale getirmek için ayarının değiştirilmesi gerekir.

Aynı motor, ancak belki de farklı dişli olması muhtemel olduğundan, muhtemelen tepe güç eğrisini düzleştirecek ve daha düşük güç üretecektir. Her şeye rağmen umut edebiliriz.

Başka Yazı Yok

9
0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol